שתף קטע נבחר

גירוש דיפלומטים וסיכול פיגוע: עימות אירופי-איראני

לאחר שנתניהו רמז כי הפיגוע בכנס ארגון אופוזיציה איראני בפריז סוכל "לא במקרה": איראן זימנה לשיחות נזיפה את שגרירי הולנד, צרפת, גרמניה ובלגיה. הסיבה: גירוש ומעצר של דיפלומטים איראנים. במקביל: ענקית ספנות צרפתית מפסיקה לסחור עם איראן

שיחות הסכם גרעין עם איראן מעצמות וינה פרישה פרישת ארה
(צילום: MCT)

היחסים בין איראן לאירופה ממשיכים להידרדר, על רקע פרשת הפיגוע שסוכל בפריז - "ולא במקרה": אתמול (שבת) דווח באיראן כי הרפובליקה האיסלאמית זימנה לשיחת נזיפה את שגריר הולנד במדינה ומחתה על גירוש שני דיפלומטים מהולנד. זאת בהמשך לשיחות הנזיפה עם שגרירי צרפת, גרמניה ובלגיה, לאחר מעצרו בגרמניה של דיפלומט איראני. מעצר זה, לצד מעצרים של אזרחים איראנים אחרים, אירע לאחר סיכול פיגוע בכנס ארגון אופוזיציה איראני בצרפת, שלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו "סוכל, ולא במקרה".   

 

במקביל, הודיעה ענקית הספנות הצרפתית CMA CGM כי החליטה לסיים את פעילותה באיראן בעקבות החלטת ממשל טראמפ לחדש את הסנקציות על חברות הפועלות במדינה. היא הצטרפה לחברות ספנות גדולות כמו מארסק שכבר בחרו לסיים את עסקיהן באיראן עקב הסנקציות.

 

גורם ממשל אירופי וגורם מודיעין מערבי אמרו כי שני הדיפלומטים גורשו משגרירות איראן בהולנד כבר לפני חודשיים. דובר משרד החוץ האיראני לא מסר מתי התקיימה שיחת הנזיפה. הוא אמר כי גירוש הדיפלומטים האיראנים "לא חברי ולא קונסטרוקטיבי" וטען כי לאיראן הזכות לנקוט בצעדי גומלין.

ענקית הספנות הצרפתית CMA CGM נמל מרסיי צרפת (צילום: AFP)
ענקית הספנות הצרפתית מפסיקה לסחור עם איראן(צילום: AFP)

ענקית הספנות הצרפתית CMA CGM נמל מרסיי צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פדריקה מוגריני מוחמד ג'וואד זריף שיחות הסכם גרעין עם איראן  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

"במקום לגרש דיפלומטים איראנים, ממשלת הולנד צריכה להסביר מדוע היא מעניקה מחסה לחברי ארגון טרור", אמר הדובר בהראם קאסמי, כשהוא מתכוון לארגון "מוג'הידין חלק" שפועל נגד המשטר האיראני ושארגן את אותו כינוס בפריז, שהיה היעד לניסיון הפיגוע. 

 

בשבוע שעבר דיווחה הטלוויזיה האיראנית כי משרד החוץ זימן לשיחות נזיפה דומות גם את שגרירי צרפת, גרמניה ובלגיה, בעקבות מעצר של דיפלומט איראני בגרמניה. לפי הדיווח, סגן שר החוץ עבאס אראקצ'י קיים פגישות נפרדות עם שלושת הדיפלומטים המוצבים בטהרן והביע "מחאה עזה" בעקבות מעצר הדיפלומט האיראני המוצב בווינה, אסאדולה אסאדי.

 

הייקו מאס שר החוץ הגרמני שיחות הסכם גרעין עם איראן (צילום: AFP  )
שר החוץ הגרמני הייקו מאס(צילום: AFP )

סרגיי לברוב שר החוץ הרוסי רוסיה שיחות הסכם גרעין עם איראן (צילום: MCT)
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב(צילום: MCT)

מפגש על הסכם הגרעין עם איראן (צילום: MCT)
מוחמד ג'וואד זריף(צילום: MCT)

אסאדי נעצר בעיר אסכפנבורג שבגרמניה, בעקבות צו מעצר אירופי עקב חשד למעורבותו במזימה לביצוע פיגוע בכינוס האופוזיציה האיראנית בפריז ב-30 ביוני. מעצרו התרחש לאחר ששניים שמוצאם איראני נעצרו בבלגיה וברכבם נמצאו חומרי נפץ. לאחר מעצרו, שגריר איראן בווינה זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ האוסטרי. אראקצ'י טען כי ההאשמות נגד אסאדי הן "מזימה לפגיעה ביחסי אירופה-איראן", לפני המפגש בנושא הגרעין שהתקיים ביום שישי האחרון.

 

בסך הכול נעצרו שישה חשודים בניסיון הפיגוע בפריז, לאירוע שאליו הוזמנו גורמים אמריקניים, בהם גם מקורבו של טראמפ רודי ג'וליאני. הרשויות הפדרליות בבריסל היו הראשונות שחשפו את המעצרים, ואמרו כי את המתקפה תכננו בעל ואישה, אזרחים בלגים ממוצא איראני. בני הזוג נעצרו על ידי יחידה מיוחדת של המשטרה באזור מגוריהם בבריסל. הם נשאו עמם 500 גרם של טריאצטון, המשמש כחומר נפץ, יחד עם מנגנון הפעלה.

 

הדיפלומט האיראני אסאדי שימש כאיש קשר של בני הזוג. גורם ביטחוני בצרפת אמר כי בשבת שעברה נעצרו שלושה חשודים נוספים, ושניים נעצרו לאחר מכן. המשטרה הבלגית פשטה על חמישה מבנים בסוף השבוע שעבר. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, דחה את הטענות על המזימה לפגוע במשתתפי העצרת, ואמר כי מדובר ב"תכסיס שקרי" שנועד להאפיל על ביקורו של רוחאני.

 

 

גורמים צרפתיים אמרו כי עצרו איראני בן 54 שמתגורר בבלגיה במסגרת הפרשה. גורם דיפלומטי צרפתי אמר כי פריז אינה תומכת באידיאולוגיה או בפעילויות של "מוג'הידין חלק", הארגון הגולה שארגן את הכינוס. עם זאת, הוא אמר כי הארגון אינו נמצא ברשימת הטרור של האיחוד האירופי ויכול לבצע פעילויות כל עוד אין בהן הפרעה לציבור. בעבר נכלל הארגון ברשימת הטרור של האיחוד ושל ארצות הברית.

   

ביום רביעי השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הפיגוע האיראני שהיה אמור להיות על אדמת צרפת לא סוכל במקרה. "בשבוע שנשיא איראן נפגש עם מנהיגים באירופה כדי לנסות להתגבר על משטר הסנקציות של הנשיא טראמפ, באותו שבוע מתכננת איראן פיגוע טרור על אדמת צרפת. הפיגוע הזה סוכל ולא במקרה".


פורסם לראשונה 07/07/2018 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
דיבורים ועימותים. שיחות הגרעין ביום שישי
צילום: MCT
מומלצים