שתף קטע נבחר

השרים בעד הפסקת ייבוא עגלים וטלאים לשחיטה בארץ

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת החוק להפסקת יבוא של מאות אלפי עגלים וטלאים בספינות משא לישראל והעלאת היקף יבוא בשר טרי הפטור ממכס. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי "חובה לעשות תיקון אמיתי לצער הגדול הזה שנגרם לבעלי החיים". בארגונים למען בעלי חיים בירכו על ההחלטה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), המשותפת ל-28 חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית ותאפשר הפחתה הדרגתית בכמות בעלי החיים המיובאים מחו"ל בספינות משא לפיטום ושחיטה בישראל. רוה"מ, בנימין נתניהו ציין בהודעתו לאחר האישור כי "חובה לעשות תיקון אמיתי לצער הגדול הזה שנגרם לבעלי החיים".

 

הצעת החוק נועדה לדברי היוזמים, "להפסיק את הסבל החמור והמיותר שנגרם למאות אלפי בעלי-חיים שמיובאים לישראל במסעות קשים ואכזריים – רק על מנת להישחט בסוף הדרך", כך נכתב בדברי ההסבר.

 

עגל ברכב הובלה להסגר (צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)
(צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

"הליך נסיעה קשה ומיותר שגורם סבל אדיר לבעלי החיים"

"בעלי-החיים מיובאים מאוסטרליה וממזרח אירופה, במסעות ימיים ממושכים, שעשויים להימשך שבועות. במהלך המסע בעלי-החיים מוחזקים בצפיפות קשה, מתבוססים בצואתם ובצואת חבריהם, וסובלים מעומסי חום, מטלטלות הדרך ומפגיעות קשות נוספות. רבים מהם חולים ורבים אינם שורדים".

 

עוד נכתב בהצעת החוק כי "מומחים וגופים מקצועיים בארץ ובעולם שותפים כולם לעמדה לפיה יש להימנע ככל הניתן מהובלת בעלי-חיים חיים, לקצר את משכי ההובלה ככל הניתן ולהמיר משלוחים חיים בסחר בבשר. זאת משום שהובלת בעלי-חיים כרוכה בהכרח במצוקה קשה".

 

ח"כ זוהר ציין בהודעתו כי "מדובר בחוק חשוב שנובע ממגוון רחב של שיקולים והיבטים לדרכה של מדינת ישראל ולערכיה. הגיעה העת לעצור את הצער הרב אותו בעלי החיים חווים בדרך ארצה לקראת שחיטתם. אין חולק שמדובר בהליך נסיעה קשה ומיותר שגורם סבל אדיר לבעלי החיים. הצעת החוק שלי תצמצם את היקף יבוא המשלוחים החיים במקביל לעידוד היבוא של בשר טרי פטור ממכס ועידוד הגידול המקומי".

 

עדיפות לייבוא בשר מצונן, פחות הובלת חיות

363 אלף עגלים וטלאים חיים יובאו באמצעות ספינות משא מאוסטרליה ואירופה, במטרה לפטם את החיות ולשחוט אותן בארץ , מאז תחילת השנה עד חודש יוני. אשתקד יובאו בתקופה המקבילה כ-267 אלף בעלי חיים ולטענת ארגוני "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות", מדובר בעלייה של 36 אחוז.

 

על פי הצעת החוק, יבוא בשר טרי מחו"ל נמכר בארץ במחירים נמוכים ממחיר הבשר שמקורו בבעלי חיים שיובאו לישראל כשעודם בחיים ונשחטו בארץ, וכי היקף היבוא של בשר טרי עשוי לגדול נוכח הקלות ופטורים במכס.

 

הצעת החוק הציעה לצמצם את היקפי המשלוחים באופן מדורג תוך הרחב היקף היבוא הפטור ממכס, עד להפסקת המשלוחים החיים תוך 3 שנים וכי החל מ-2019 מכסת היבוא לא תעלה 75 אחוז ממספר בעלי החיים שיובאו ב-2017 ותצומצם בשיעור ניכר ע"י שר החקלאות בהתאם למצב השוק.  

 

כבשים בספינת משא (צילום: Animals Australia)
(צילום: Animals Australia)

 

שרה נתניהו הוסיפה ובירכה על החלטת ועדת השרים. ״אני מברכת על אישור הצעת החוק הההומני והמוסרי להפסקת המשלוחים החיים של בעלי חיים לישראל. אין שום יצור חי שמגיע לו לסבול סבל נוראי שכזה ולנו כחברה אסור להשלים עם המצב הקיים״.

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ציינה בעקבות החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה כי מדובר ב"צעד אדיר בדרך להפסקת ההתעללות האכזרית בבעלי החיים. משלוחים חיים שבהם טלאים ועגלים מאוכלסים בצפיפות ומתים ממחלות ומרמיסה - הם תעשיית סבל שחייבת להיפסק, ואחרי שנים ארוכות של מאבק אנחנו מתקדמים לעבר המטרה הזאת. לחוק צפויים עוד הרבה גלגולים ומאבקים בדרך, אני גאה בכל החברים והשותפים בארגוני זכויות בעלי החיים וקוראת לכם להמשיך לעקוב ולהיאבק - עד שננצח״.

 

השר לבטחון הפנים, גלעד ארדן, בירך על תמיכת הממשלה בהצעת החוק וציין כי מדובר ב"מאבק שהובלתי מאז שכיהנתי כשר להגנת הסביבה. הובלת בעלי חיים לארץ כרוכה בסבל נורא ועלינו למנוע את הסבל המיותר הזה כאשר יש לו חלופה סבירה שגורמת לפחות צער וכאב לבעלי החיים. זו חובה מוסרית".

 

הצעות חוק דומות הוגשו בעבר על חברי כנסת מהליכוד, המחנה הציוני, מרצ ויש עתיד. עד כה חתמו חברי כנסת מהמפלגות ליכוד, ש"ס, המחנה הציוני, כולנו, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו והליכוד.

 

"לישראלים אכפת מבעלי-חיים"

בסקר שנערך בחודש שעבר ע"י חברת iPanel עבור "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" בו השתתפו 313 משתתפים ופורסם בשבוע שעבר ב-ynet, נחשפו נתונים המצביעים על תמיכה בהצעת החוק ובהתנגדות הנשאלים להמשך קיום המשלוחים של בעלי חיים לשחיטה בארץ.

 

86 אחוז מהנשאלים תומכים בהצעת החוק להפסקת המשלוחים החיים, 90 אחוז מהנשאלים מסכימים עם הקביעה "המשלוחים החיים מנוגדים לחוק צער בעלי-חיים" ו-91 אחוז מהנשאלים מסכימים עם הקביעה כי "המשלוחים החיים הם התעללות בבעלי-חיים".  

 

מהעמותות "אנונימוס לזכויות בעלי-חיים" ו"תנו לחיות לחיות", שניסחו במשותף את הצעת החוק, ציינו בתגובת להחלטת הוועדה כי מדובר בהחלטה "מעודדת ומשקפת את עמדת הציבור, שלא רוצה לראות את אוניות הסבל עוגנות בנמלי הארץ. אנו מברכים על החלטה חשובה זו, ומצפים לראות את המשך הליך החקיקה שישים סוף לתופת המשלוחים החיים. אנו מודים לח"כ מיקי זוהר, לחברי ועדת השרים, לשר משה כחלון, לשר גלעד ארדן שמלווה את הנושא כבר שנים ארוכות ולחברי הכנסת הרבים שהצטרפו להצעת החוק".

יש לציין כי בשנה שעברה פנו העמותות לבקשת הוצאת צו על תנאי מבג"ץ לאיסור המשלוחים החיים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
משלוחים חיים מאוסטרליה לישראל
צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
מומלצים