שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: העלאת מחיר הטבק לגלגול תגרום לירידה במעשנים

  המחיר הנמוך הפך את הטבק לגלגול למפלטם של המעשנים הצעירים בישראל. סקר חדש מגלה כי העלאת המס על הטבק והשוואתו לסיגריות רגילות יגרום ליותר ממחצית מהמגלגלים לעשן פחות, ואפילו להפסיק לחלוטין

  בשנים האחרונות הפך הטבק לגלגול לטרנד בקרב ציבור המעשנים בישראל. הסיבה: מחיר חפיסת טבק לגלגול נמוך משמעותית ממחיר חפיסת סיגריות רגילות. מחקר חדש של המיזם למיגור העישון חושף לראשונה את היקפי השימוש בטבק לגלגול בקרב בני־נוער וצעירים בישראל, ומגלה כי השוואת המס המוטל על טבק לגלגול לזה המוטל על סיגריות רגילות צפויה לגרום ל־220 אלף ישראלים לעשן פחות.

    

  המחקר בוצע על ידי חברת "פאנל פרויקט המדגם" ונערך באמצעות סקר בקרב 1,709 משיבים. לפי המחקר, עישון טבק לגלגול נפוץ כיום בעיקר בקרב בני נוער וצעירים בישראל. 30% מבני הנוער המעשנים (גילאי 15־17) צורכים טבק לגלגול.

   

  עבור מחציתם, הטבק לגלגול הוא מוצר העישון הראשון שאליו נחשפו. אחוזי השימוש בטבק לגלגול עולים ל־43%־45% בקבוצות הגיל 20־24 ו־30־34, בהתאמה. למעלה ממחצית (53%) מקרב קבוצת הגיל 25־29 מעדיפים לעשן סיגריות מגולגלות. למרות הפופולריות של הטבק לגלגול, מצא המחקר ש־75% מצרכניו מעוניינים להפסיק לעשן.

   

   ( )
   

    

  נפוץ בעיקר בקרב בני נוער וצעירים

  את ההסבר להיקף השימוש הנרחב יחסית בטבק לגלגול בקרב בני נוער וצעירים, מצא המחקר במחירו הנמוך. 57% מהנשאלים הסבירו כי הם בוחרים לקנות טבק לגלגול בשל מחירו הזול בהשוואה לסיגריות רגילות. רק 20% מהם הסבירו את השימוש בטבק לגלגול ברצון להפחית את כמות הסיגריות שהם מעשנים. לפי המחקר, למעלה ממחצית מצרכני הטבק לגלגול העידו כי יפחיתו היקפי עישון או יפסיקו לעשן לחלוטין אם מחיר חפיסת הטבק יעלה בעקבות השוואת שיעור המס על הטבק לגלגול למס על סיגריות רגילות.

    

  רק בשבוע שעבר הוגשה לבג"ץ עתירה הדורשת משר האוצר משה כחלון לבטל את עיוות המס שנוצר בנושא הטבק בשנת 2013, ולמעשה להשוות את המס המוטל על הטבק לגלגול למס המוטל היום על סיגריות רגילות.

    

  אם חפיסת טבק לגלגול במשקל 30 גרם תעלה 61 ש"ח, שהוא מחיר החפיסה אחרי השוואת המס בין הטבק לגלגול לבין סיגריות, הודיעו 55% ממעשני הטבק לגלגול (המייצגים כ־220 אלף איש), שיעשנו פחות. 31% מקרב מעשני הטבק לגלגול העריכו שיפסיקו לעשן לחלוטין.

    

  "הסקר מוכיח כי על ממשלת ישראל להשוות בין שיעור המס המוטל על הטבק לגלגול לבין זה המוטל על סיגריות רגילות", אומרת שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון. "פערים במיסוי מייצרים פערים במחיר הקצה בין מוצרי הטבק השונים, ובכך מעודדים מעבר ממוצר טבק אחד לשני, במקום צמצום נגישות למוצרי העישון והפסקת העישון. בנוסף נדרשת הגברה מאסיבית של האכיפה בכל הנוגע לאיסור מכירה של מוצרי טבק לקטינים - במיוחד בחופש הגדול".


   

  כך העישון מזיק לכם:

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  המחיר משפיע על העישון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים