שתף קטע נבחר

הקטל בענף הבנייה: "אבא שלי הלך בבוקר לעבודה ולא חזר"

קורע לב: אירנה, ביתו של סרגיי איליושונוק, שנהרג באתר בנייה של חברת 'סולל בונה', קראה בדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה לעצור את ליקויי הבטיחות ולהעניש את הקבלנים שבשטחם נהרגים פועלי בניין: "אני יתומה מאב. דרסה אותו משאית שנסעה לאחור, ללא אורות, כשהאתר עובד בלילה ללא תאורה!"

 

 

בדיון שהתקיים היום (ב') בוועדה לביקורת המדינה בנושא תאונות העבודה בענף הבנייה, קראה ביתו של סרגיי איליושונוק, שנהרג באתר בנייה של חברת 'סולל בונה', לטפל בליקויי הבטיחות ולהעניש את הקבלנים שתחת אחריותם נהרגים פועלי בניין.

 

העליון: הדרך לצמצום תאונות הבניין עשויה לעבור במערכת המשפט

סכנה באתרי הבנייה: "הפיגומים בישראל הם מדגם שהשתמשו בו בגרמניה לפני מאה שנה"

אביו של הרוג בבניין: "אי אפשר לתאר את הסבל שלנו"

 

אירנה, בת 21, אמרה: "אני יתומה מאב. אבא שלי יצא לעבודה בגיל 45, הוא הלך בבוקר ולא חזר, השאיר רעייה ושלושה ילדים. אני משחזרת את אותו היום בו קיבלתי את הבשורה, דרסה אותו משאית שנסעה לאחור באתר של 'סולל בונה', כשהמשאית נוסעת ללא אורות וכשהאתר עובד בחושך, בשעות הלילה".

ועדה ביקורת המדינה תאונות עבודה ענף הבנייה אירנה איליושונוק ()
אירנה איליושונוק

 

"אבא שלי העיר מספר פעמים על ליקויים. ענו לו: קח את עצמך ולך הביתה"

לדברי איליושונוק, "מאז שאבא שלי נהרג, נהרגו עוד שני פועלים באתרים של סולל בונה. התאונות האלה יכולות להימנע. אבא שלי העיר מספר פעמים על ליקויים. ענו לו: קח את עצמך ולך הביתה. אבל הוא נשאר כי יש לו משפחה לפרנס. למה לא הפיקו לקחים משנה שעברה? למה רשם הקבלנים לא עשה דבר בנידון? שלושה הרוגים בחצי שנה באותה חברה. אבא שלי הוא לא מספר, אנחנו לא מספרים, לכולם יש שם ולכולם יש משפחה".

 

אירנה פנתה לנציגי משרד הבינוי, משרד העבודה והרווחה והמשטרה שהשתתפו בדיון ואמרה: "אני מבקשת מכם: תעשו משהו בנושא, אנשים נקטפים מדי יום, יש להם ילדים שלא יראו אותם תחת החופה, לא יהיו כשיוולדו להם ילדים. אני מבטיחה לכם שיום אחד אני אהיה פה ממונה על הבטיחות ואני אלחם למען הפועלים".

 

רויטל אסף, אלמנתו של ויטלי אסף שנהרג כשנפל לבור באתר בנייה בהיותו בן 43, אמרה בדיון: "שום מסמך מהמשטרה אין לי, ואני עדיין לא יודעת מה אירע שם. כל פנייה שלי למשטרה נענתה בחקירה. לבעלי מגיע כבוד, בן אדם שהוא מלח הארץ, שירת בצבא, גידל שלוש בנות, דור שני לניצולי שואה, מגיע לו שיחקרו את המוות שלו.

 

"לפני שנה התקשרו אליי מפרקליטות המדינה ואמרו לי שהתיק הגיע אליהם והם רוצים להגיש כתב אישום אבל יש בעיה, חסרים להם חומרים מהחקירה. מאז עברו עוד שמונה חודשים ואין עם מי לדבר. זכותי הבסיסית לדעת מה קרה לבעלי, אני רוצה לדעת מי אשם, אני רוצה להגיד לבנות שלי שמי שאשם ישלם את המחיר. מגיע לבנות שלי לדעת מה קרה לאבא שלהם, שיצא לעבודה ולא חזר".

ועדה ביקורת המדינה תאונות עבודה ענף הבנייה רויטל אסף הדס תגרי  ()
רויטל אסף והדס תגרי, מהקבוצה למאבק בתאונות בניין

 

מנתונים שהציג בדיון רשם הקבלנים במשרד הבינוי, עולה כי בשנה האחרונה לא נשלל שום רישיון מקבלן, שבאתר בנייה שלו נגרם מוות ברשלנות.

 

ח"כ שלי יחימוביץ, יו"ר הוועדה, אמרה בפתיחת הדיון: "התמונה קשה ביותר, 22 הרוגים מתחילת השנה. אנחנו מדברים ושומעים הבטחות, אבל מספר ההרוגים הולך וגדל. אני רואה יום יום את הפועלים מסכנים את חייהם, המודעות גוברת ושום דבר לא קורה, משהו לחלוטין לא תקין במצב הזה. אני בטוחה שאם היה נשלל רישיונו של קבלן - היו פחות מקרי מוות כאלה".

 

ח"כ אייל בן ראובן הוסיף: "אני נותן לעצמי ציון נכשל - אנחנו עובדים בכדי לשנות את המציאות ושום דבר לא משתנה. מ-2010 אנחנו סופרים 298 הרוגים, ואלפי פצועים ונכים. היום אנחנו כבר מבינים שגם אנשים ברחוב צריכים ללכת עם קסדות.

 

"ההתנהלות של רשם הקבלנים ושל משרד הבינוי והשיכון היא פשוט שערורייה. זה לא מקצועי, וזה לא מוסרי מה שקורה פה, אנשים מתים והמערכת מתנהלת לה לאיטה".

 

מחברת סולל בונה נמסר: "אנו מביעים צער עמוק על מותו הטראגי של סרגיי איליושונוק, ונמצאים בקשר מתמיד עם המשפחה בשעותיה הקשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים