שתף קטע נבחר

האוצר: עלייה של 10% בעסקאות הנדל"ן בחודש מאי

מסקירת האוצר עולה כי בחודש מאי נרכשו 9,200 דירות - גידול של 10% לעומת מאי 2017 ועלייה ראשונה לאחר חודשים רבים של ירידות. האוצר: "הממצאים עשויים להעיד כי אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים"

עלייה של 10% נרשמה במספר עסקאות רכישת הדירות בחודש מאי. כך עולה מסקירת הנדל"ן לחודש מאי שמפרסם היום (ג') אגף הכלכלן הראשי באוצר. מדובר בעלייה ראשונה במספר העסקאות שנרשמה מאז אוגוסט 2016 (במהלך התקופה נרשמו שתי עליות נוספות, אך באוצר מייחסים אותן לתקופת חגים). עיקר הגידול התרכז בירושלים, נתניה ורחובות.

 

לפי הנתונים, בחודש מאי נרכשו 9,200 דירות, מהן 660 במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". לעומת מאי 2017, נרשם כאמור גידול של 10% במספר העסקאות הכולל (דירות שנמכרו בשוק החופשי ודירות במסגרת "מחיר למשתכן"). גם אם מסתכלים על השוק החופשי בלבד, נרשמה עלייה של 8%.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

במשרד האוצר מתייחסים לעלייה זו כראשונה מאז רצף הירידות, כל חודש לעומת מקבילו אשתקד, שהחל באוגוסט 2016. אלא שהנתונים מראים כי מאז, גם באוקטובר 2017 וגם בספטמבר 2016 נרשמו עליות במספר העסקאות בשוק החופשי, של 23% ו-45% בהתאמה. אלא שהאוצר מייחס עליות אלה לעיתוי של חגי תשרי, שחלו בתקופות אלה.

 

ירידה חדה במכירות בבאר שבע וחדרה

גם בסך הדירות החדשות שנמכרו בחודש מאי, 2,500 דירות במספר, חל גידול לעומת מאי אשתקד – בשיעור של 14%. באוצר מייחסים את עיקר גידול זה למכירות במסגרת "מחיר למשתכן". כשמנכים את המכירות שבמסגרת התוכנית, נרשם גידול מתון יותר, של 4%, במכירת דירות חדשות.

מכירת דירות מאי 2018 ()

אזור המרכז, ובמיוחד אזור רחובות, בולטים בגידול משמעותי במכירות הקבלנים בשוק החופשי. בעוד באזור המרכז הגידול במכירות הקבלנים מתפרס על פני מספר רחב של קבלנים שרשמו גידול במכירות, הרי שבאזור רחובות מתרכז גידול זה בעיקר במכירות של חברה אחת, שהסתכמו ברמות מחירים נמוכות יחסית לאזור. כזכור, בסקירות קודמות של האוצר, צוינה חברה אחת שהעניקה לתושבי המקום הטבות זהות לתוכנית "מחיר למשתכן", אף שהפרויקט שלה אינו כלול בתוכנית.

 

באוצר כותבים, כי "אם עד לאחרונה החברות הקבלניות הגדולות, שנהנו מהגאות בשוק הנדל"ן בעשור האחרון, נמנעו להוריד מחירים, ובכך ספגו פגיעה קשה יותר במכירותיהן, עשויים ממצאים אלה להעיד כי לפחות אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים. הגידול במכירות הקבלנים באזורי המרכז ורחובות קוזז במידה רבה על ידי המשך המגמה של ירידה חדה במכירות באזורי באר שבע וחדרה". 

 

נוכחות גדולה יותר של מחיר למשתכן במרכז הארץ

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות, כולל במסגרת "מחיר למשתכן", עמד בחודש מאי על 4.4 מיליארד שקל. מדובר בעלייה ריאלית של 13% בהשוואה למאי 2017.

 

כחמישית מתזרים מזומנים זה בחודש מאי נבע ממכירות "מחיר למשתכן" – שיעור הכפול ממאי 2017. באוצר מייחסים לגידול זה לא רק את הגידול הכמותי במספר הדירות שנמכרו במסגרת התוכנית – 660 דירות במאי 2018 לעומת 420 דירות במאי 2017 – אלא גם את הפיזור הגיאוגרפי של מכירת הדירות בתוכנית, עם נוכחות גדולה יותר באזורי הביקוש במרכז הארץ.

מכירת דירות מאי 2018 ()
 

ירידה של 40% מתחילת השנה ברכישות משקיעים בנתניה

משקל המשקיעים בסך הדירות שנרכשו בחודש מאי נותר נמוך – 14%, בדומה למשקלם בחודשים האחרונים, וקצת נמוך יותר מהשיעור שנרשם במאי 2017. רכישות המשקיעים הסתכמו ב-1,300 דירות - ירידה של 7% בהשוואה למאי 2017.

 

אזור נתניה המשיך גם בחודש מאי לבלוט בירידה חדה ברכישות המשקיעים. מאז תחילת 2018 נרכשו בעיר רק 527 דירות על ידי משקיעים – ירידה חדה של 40% לעומת התקופה המקבילה ב-2017.

 

מכירות המשקיעים במאי הסתכמו ב-1,900 דירות, בדומה לרמה שנרשמה במאי 2017. אזור ירושלים בולט בגידול חד של 24% במכירות המשקיעים – רמתן הגבוהה ביותר מאז יוני 2016. לפי מדד מחירי הדירות האזוריים של הלמ"ס, מוביל אזור זה את מגמת הירידה במחירים. שכונת נחלאות בולטת בשיעור הגבוה ביותר מסך מכירות המשקיעים.

 

מלאי הדירות שנמצא בידי המשקיעים ירד בגלל המשך הרמה הנמוכה של רכישות המשקיעים והרמה הגבוהה יחסית של מכירות המשקיעים בחודש מאי. בסך הכל נגרעו ממלאי המשקיעים 600 דירות בחודש מאי – כמעט כפליים לעומת חודש אפריל.

 

גידול של 12% ברכישת זוגות צעירים בשוק החופשי

הזוגות הצעירים רכשו בחודש מאי 4,500 דירות, מהן 3,800 דירות בשוק החופשי. לעומת מאי 2017 מדובר בעלייה של 12% ברכישת הזוגות הצעירים בשוק החופשי. גידול זה בולט במיוחד ברחובות ובירושלים, שבחלקו מוסבר בגידול משמעותי במכירות המשקיעים ומשפרי הדיור.

מכירת דירות מאי 2018 ()
  

לעומת זאת, בחיפה נמשכת הירידה החדה ברכישת הזוגות הצעירים, שם נרכשו 2,300 דירות בלבד בחודש מאי - ירידה של 24% לעומת מאי 2017. אזור חיפה היה האזור היחיד בו נרשם גידול ברכישת הזוגות הצעירים בשנת 2017. האוצר מייחס את סגירת המכרזים המשמעותיים ב"מחיר למשתכן" באזור חיפה לאחרונה כסיבה שתורמת לירידה זו ברכישות הזוגות הצעירים בעיר.

 

רכישות משפרי הדיור בחודש מאי הסתכמו ב-3,400 דירות – עלייה של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2017. עלייה זו מגיעה לאחר רצף ארוך של ירידות מאז פברואר 2017. אזור תל אביב מוביל את עליית רכישת משפרי הדיור, עם גידול של 24%, אולם מבחינה כמותית מדובר בגידול תוספתי של 42 דירות בלבד.

 

לעומת זאת, ברחובות נמשך הקיפאון ברכישת משפרי הדיור, בעוד מכירות משפרי הדיור באזור זה רשמו דווקא עלייה. אזור זה מתאפיין בנטייה פחותה יותר של משפרי הדיור לרכוש דירה טרם מכרו את דירתם הקודמת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים