שתף קטע נבחר

הושלם החילוץ בתאילנד: הנערים והמאמן מחוץ למערה

אחרי שבועיים וחצי בבטן האדמה ובתום מבצע חילוץ בן שלושה ימים, 12 הנערים והמאמן שנלכדו במערה בתאם לואנג חולצו. "אנחנו לא בטוחים אם זה נס או הישג מדעי", הודיעה יחידת הצוללנים שביצעה את החילוץ, והבהירה: "כולם בטוחים"

מערה תאילנד חילוץ הילדים ילדים מחוז צ'אנג ראי לכודים חילוץ צוות הצלה (צילום: AFP  )
כולם חולצו בתום מבצע בן שלושה ימים. אמבולנס מפנה את אחרוני הלכודים(צילום: AFP )

לאחר 18 ימים שבהם היו לכודים ומבצע חילוץ בן שלושה ימים - צוותי ההצלה בתאילנד הודיעו בצהריים (יום ג') כי 12 הנערים והמאמן הוצאו מהמערה בתאם לואנג שבצפון המדינה.

 

זאת לאחר שראש צוות החילוץ והמושל האזורי, נרונגסאק אוסוטנקורן, אמר בבוקר כי ארבעת הנערים שעדיין נותרו לכודים במערה וכן המאמן שלהם יחולצו יחד: "אנחנו מקווים שזה יתבצע מהר מהפעם הקודמת או לפחות בזמן זהה", אמר - ועמד ביעד.

 

"אנחנו לא בטוחים אם זה נס, הישג מדעי או משהי אחר", נכתב בהודעה מטעם יחידת הצוללנים של תאילנד, "אריות הים", שביצעה את החילוץ. "כל 13 הכדורגלנים עכשיו מחוץ למערה, כולם בטוחים". אנשי החילוץ נותרו בשטח עוד זמן מה לאחר השלמת חילוץ הנערים והמאמן, והמתינו לשלושה צוללנים שחיפו על הפעולה שייצאו גם.

 

צהלות שמחה נשמעו במשרד של השלטון המקומי שבו המתינו עשרות מתנדבים ועיתונאים לעדכונים. חלק מהנערים הוצאו מהמערה על אלונקות, וכולם פונו לבתי חולים - חלקם במסוקים.

מערה תאילנד חילוץ הילדים ילדים מחוז צ'אנג ראי לכודים חילוץ צוות הצלה (צילום: AFP  )
אמבולנס באזור המערה בצפון תאילנד(צילום: AFP )

חילוץ הנערים ממערה בצפון תאילנד (צילום: BBC )
כולם חולצו. הנערים לכודים במערה(צילום: BBC )

 

 

הנהלת בית החולים שאליו פונו הניצולים הראשונים אתמול ושלשום הודיעה הבוקר כי מצבם טוב, וכי הם אינם סובלים מבעיות ראייה. לפי בית החולים, שני נערים עברו טיפול רפואי בשל זיהומים קלים בריאות, אך חלקם כבר מצליחים ללכת בכוחות עצמם ולאכול אוכל מוצק. לדברי בית החולים, הנערים יישארו בהשגחה בשבוע הקרוב.

 

"ארבעת הנערים הראשונים רעבים לעיתים קרובות וזקוקים להרבה ארוחות", מסרו בבית החולים. "הם מספרים כמה הם שמחים לצאת מהמערה, ואנחנו נערוך להם בדיקות פסיכולוגיות בהמשך". ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי ארבעת הנערים שהגיעו ביום ראשון הספיקו להיפגש עם הוריהם, וארבעת הנוספים שהגיעו אתמול ייפגשו עם קרוביהם בהמשך היום.

מערה תאילנד חילוץ הילדים ילדים מחוז צ'אנג ראי לכודים חילוץ צוות הצלה (צילום: רויטרס    )
עמדו ביעד. כוחות החילוץ לאחר השלמת המבצע(צילום: רויטרס )

מערה תאילנד חילוץ הילדים ילדים מחוז צ'אנג ראי לכודים חילוץ צוות הצלה (צילום: AP)
(צילום: AP)

מערה תאילנד חילוץ הילדים ילדים מחוז צ'אנג ראי לכודים חילוץ צוות הצלה (צילום: AP     )
המחלצים נכנסים למערה, הבוקר עם תחילת המבצע(צילום: AP )

ביומיים האחרונים חולצו ממערת תאם לואנג ארבעה נערים בכל פעם, והיום חולצו חמישה - כולל המאמן. צוללנים של חיל הים התאילנדי ליוו את הכדורגלנים הצעירים במנהרות המוצפות והוציאו אותם מהמערה.

 

הגשמים העזים שיורדים באזור העלו בתחילה חשש שמבצע החילוץ לא יסתיים היום. אתמול עוד נשמע אוסוטנקורן מהוסס וכשנשאל אם מבצע החילוץ הבא יתבצע כבר היום אמר: "זה תלוי בתוכנית של הצוללנים. קבענו תוכנית חילוץ לארבעה אנשים. אם רוצים להוציא חמישה במקביל אז צריך לשנות אותה".

 

ראש צוות החילוץ הוסיף שהמחלצים הפכו למיומנים יותר ככל שמבצע החילוץ התקדם, ושהחילוץ אתמול היה מהיר בשעתיים מזה שהיה שלשום. הוא ציין שהצוללנים היו צריכים הפוגה של 20 שעות לפחות בין מבצעי החילוץ, בעיקר כדי לחדש את אספקת החמצן בגלל הגשם העז שמציף את המערה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אמבולנס מפנה את אחרוני הלכודים
צילום: AFP
מומלצים