שתף קטע נבחר

נתונים מדאיגים: הערבים מתים יותר וחולים יותר

דיון מיוחד שנערך היום בכנסת בנושא הבריאות של ערביי ישראל מראה שוב כמה הפערים בין שתי האוכלוסיות בישראל משמעותיים. בין הנושאים שנדונו: תוחלת חיים, תמותת תינוקות, סוכרת ותמותה מתאונות

הבוקר (ג') התקיים כנס של הוועדה לתעסוקת ערבים ושוויון חברתי בראשות ח"כ אחמד טיבי. מהנתונים שהוצגו בכנס עולה פער ניכר בין הערבים והיהודים בישראל במדדי בריאות שונים בהם תוחלת החיים, תמותת התינוקות, תחלואה בסוכרת ותמותה מסוכרת, יתר לחץ דם ותאונות דרכים. על פי הנתונים, 20% מתושבי הכפר ג'סר א-זרקא חולים בסוכרת לעומת 6.4% באוכלוסייה הכללית. 11.1 לידות מכל אלף במגזר הבדואי מסתיימת בתמותת התינוק, לעומת 2.2 באוכלוסייה היהודית, ואלו רק חלק מהמספרים שמראים את חוסר השוויון בין שתי האוכלוסיות בישראל.

 

יותר תינוקות מתים. האוכלוסייה הערבית בישראל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יותר תינוקות מתים. האוכלוסייה הערבית בישראל(צילום: shutterstock)
 

נתון נוסף ומדאיג שהציג ד"ר בשארה בשאראת, מנהל בית־החולים האנגלי בנצרת ויו"ר החברה לקידום בריאות האוכלוסייה הערבית, נוגע לפנייה של הערבים בישראל לשירותי הבריאות. מהנתונים שהציג ד"ר בשאראת עולה כי ערביי ישראל מאושפזים בבתי חולים פי 1.4 מיהודים ומבקרים אצל רופאים בקהילה פי 1.15 מהיהודים.

 

עוד כתבות בנושא:

דו"ח: ערבים חיים בממוצע שלוש שנים פחות מיהודים

דו"ח בריאות ארצי: ערבים מתים יותר, חולים ומדוכאים יותר

דו"ח קובע: מהי סיבת המוות המובילה בקרב ישראלים?

 

דוגמאות מהנתונים שעלו בוועדה 

  • תוחלת חיים: תוחלת החיים הממוצעת בישראל עומדת על 79 שנים בקרב ערבים אל מול 82 שנים אצל יהודים. אצל נשים מדובר על 80.9 שנים בקרב ערביות אל מול 84.5 שנים בקרב יהודיות.

 

  • תמותת תינוקות: אצל ערבים עומדת על 6.1 בממוצע לאלף לידות, ואילו אצל היהודים על 2.2 בלבד, ואצל הבדואים מתים בממוצע 11.1 תינוקות לכל אלף לידות.

 

  • תמותה מסוכרת: 32% בממוצע אצל ערבים אל מול 14% בלבד אצל יהודים.

 

  • תמותה מיתר לחץ דם: 22% מהגברים הערבים אל מול 19% מהגברים היהודים, 23.4% מהנשים הערביות אל מול 18.7% מהנשים היהודיות.

 

  • תמותה מתאונות דרכים: 7.1% אצל ערבים לעומת 2.4% מהיהודים.

 

  • שיעור עישון: 7.2% מהנשים הערביות מעשנות אל מול 19% בקרב היהודיות.

 

  • שיעור הסוכרת בקרב תושבי ג'סר א-זרקא: 20%

 

"הנתונים מדאיגים", אמר ל-ynet חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי, יושב ראש הוועדה לתעסוקת ערבים ושוויון חברתי. "אנחנו דורשים תוכנית חומש בנושא בריאות בחברה הערבית. יותר תקני התמחות, במיוחד ברפואת משפחה, בדגש על חינוך והסברה לאוכלוסייה ומעקבים אישיים אחרי מצב הבריאות של המטופלים. גם סגן השר ליצמן היה נוכח בדיון והביע דאגה לנוכח הנתונים".

 

הדיון התקיים במסגרת הוועדה המשותפת לתעסוקת ערבים ושוויון חברתי שהקמתה אושרה על ידי הכנסת בפברואר השנה. הוועדה היא ועדה משותפת של ועדת הכנסת וועדת העבודה והרווחה.

 

מה עושים כשיש יתר לחץ דם אצל ילדים? צפו:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"דורשים תוכנית חומש". ח"כ טיבי
צילום: אוהד צויגנברג
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים