שתף קטע נבחר

2017 בתיכונים: שיפור בזכאות לבגרות, יותר העתקות

נתוני שנת הלימודים תשע"ז נחשפים: עלייה של שני אחוזים במספר הזכאים לתעודת בגרות, ובמקביל להצלחה במתמטיקה חלה גם עלייה במספר הניגשים לבגרות ברמה של 5 יח"ל באנגלית. בנט: "ישראל צועדת בכיוון הנכון". גורם במשרד צינן את ההתלהבות: "התוכניות למניעת אלימות הוכחו ככישלון"

 

 

 

שיפור באחוז הניגשים לבגרות באנגלית ובמתמטיקה ברמת 5 יחידות, לצד עלייה קלה בשיעור מחברות הבגרות הפסולות וחוסר שינוי בקידום סובלנות כלפי האחר - אלו הם נתוני "התמונה החינוכית" של משרד החינוך, שנועדו להגביר את השקיפות בכל הנוגע להישגי התלמידים. הנתונים פורסמו היום (ד') במסיבת עיתונאים שנערכה במשרד החינוך בתל אביב.

 

אינפו גרפיקה שיעור תלמידים נשירה מ בית ספר על יסודיים תיכונים חינוך ()
נשירת תלמידים מבתי הספר העל יסודיים
 

הנתונים משקפים את הישגי התלמידים בתיכונים בשנת הלימודים תשע"ז (2017). יצוין כי הנתונים שהוצגו הם כלליים לכל התלמידים, ואילו נתוני הערים והיישובים, אשר ממחישים את הפערים בין התלמידים ואת המגמות השונות בקרב תלמידים מאזורים שונים ברחבי הארץ, יפורסמו בהמשך.

בגרות במתמטיקה. ארכיון  (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
בגרות במתמטיקה. ארכיון (צילום: שאול גולן)
 

"התמונה החינוכית משקפת עשייה רחבה ומאמץ משותף של מנהלים, מורים ותלמידים, ונותנת ביטוי למרכיבים לימודיים וחברתיים כאחד", אמר שר החינוך נפתלי בנט. הנתונים מתייחסים ל-383,712 התלמידים שלמדו בתיכונים בשנת הלימודים הקודמת, מתוכם 11,274 תלמידי י"ב הלומדים במוסדות המגישים לבגרות.

 

מן הנתונים עולה כי חלה עלייה של שני אחוזים בזכאות לבגרות: מ-66.2 אחוזים בשנת 2016 (תשע"ו) ל-68.2 אחוזים בשנת הלימודים תשע"ז. בהמשך לנתונים שהציג בנט במסיבת עיתונאים לפני כשבועיים, שמהם עלה כי מספר הנבחנים ברמת 5 יחידות במתמטיקה עלה באופן משמעותי בשנים האחרונות, נרשמה גם עלייה של 2.5 אחוזים במספר הנבחנים ברמת 5 יחידות באנגלית.

 

שר החינוך, נפתלי בנט במסיבת העיתונאים בנושא
שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"ל המשרד, שמואל אבואב(צילום: לע"מ)
 

בתוך כך יש לציין כי העלייה השנתית במספר הנבחנים ברמת 5 יחידות מתמטיקה החלה עוד בטרם כהונתו של בנט, לאחר שפל של 8,869 תלמידים בשנת 2012. בשנת הלימודים הקודמת עמד שיעורם על 35.7 אחוזים.

 

"יציבות זה לא מספיק" 

לצד זאת, לפי הנתונים שמציג המשרד, נרשמה גם עלייה קלה בשיעור המחברות הפסולות: מ-0.8 אחוזים לאחוז אחד. המשרד פרסם גם נתונים הנוגעים לאקלים בית הספר, ומתבססים על שאלוני המיצ"ב שמילאו תלמידי י"א. מן הנתונים הללו עולה כי נרשמה יציבות ב"עידוד למעורבות חברתית ואזרחית" ויציבות ב"מסוגלות, סקרנות ועניין בלמידה".

 

בנוסף, התלמידים דיווחו כי לא חשו בשינוי בכל הנוגע לקידום האחר והשונה. עם זאת, חלה עלייה של שני אחוזים בדיווחי התלמידים על שותפות הוריהם במערכת החינוך.

 

גורם במשרד החינוך מטיל ספק בנתונים שהוצגו במסיבת העיתונאים. "יציבות זה לא מספיק. היה אמור להיות שיפור לפי כל התוכניות שיש היום במשרד", אמר הגורם. "התוכניות החינוכיות שיש במשרד למניעת אלימות הוכחו ככישלון כי הן נכתבו על ידי אנשים שמזמן שכחו איך נראית כיתה".

 

השר בנט אמר כי "התמונה החינוכית לשנת תשע"ז מבטאת אמירה ברורה: ישראל צועדת בכיוון הנכון. יותר תלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה ואנגלית, גם בפריפריה, לצד עלייה כוללת בזכאות לבגרות - זו בשורה חברתית וחינוכית שאין כדוגמתה. אנחנו בונים את התשתית לשילוב תלמידי בישראל באקדמיה, בתעסוקה, בתפקידים משמעותיים בצה"ל ובמגזר הציבורי והפרטי".

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר: "מערכת החינוך מקדמת שורה של תכניות לאומיות - תוכניות חינוך לערכים, להישגים ולמצוינות - ואנו רואים שלא רק תמונת הזכאות השתפרה, אלא שתעודת הבגרות נעשית יותר ויותר איכותית עם עליה באחוזי הבוגרים שניגשים ל-5 יחידות - הן במתמטיקה והן באנגלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בגרות במתמטיקה
צילום: שאול גולן
מומלצים