שתף קטע נבחר

שר החקלאות ערער על הצעת החוק לצמצום ייבוא עגלים לשחיטה

שר החקלאות אורי אריאל הגיש ערר על הצעת החוק שאושרה בתחילת השבוע בוועדת שרים לענייני חקיקה לצמצום הייבוא של מאות אלפי עגלים וטלאים לשחיטה בישראל. אריאל אמר כי "ביטול הובלת המקנה אינה החלטה מידתית שתוביל לעלייה במחירי הבשר בעשרות אחוזים. בנוסף, תוביל לפיטורין במעגל ראשון לאזרחים ישראלים רבים". יו"ר מרצ, תמר זנדברג טוענת כי השר "הכשיר התעללות קשה בבעלי חיים"

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), המשותפת ל-28 חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, במטרה להפחתה הדרגתית בכמות בעלי החיים המיובאים מחו"ל בספינות משא לפיטום ושחיטה בישראל. רוה"מ, בנימין נתניהו אף ציין בהודעתו לאחר האישור כי "חובה לעשות תיקון אמיתי לצער הגדול הזה שנגרם לבעלי החיים".

 

ל-ynet נודע כי אתמול (ג') הגיש שר החקלאות אורי אריאל ערר על החלטת ועדת השרים לקידום המשך הצעת החוק.

 

עגל ברכב הובלה להסגר (צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)
(צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

 

שר החקלאות: "עדים לגידול בצריכת הבשר"

שר החקלאות ציין כי "ביטול הובלת המקנה אינה החלטה מידתית שתוביל לעלייה במחירי הבשר בעשרות אחוזים. בנוסף, תוביל לפיטורין במעגל ראשון לאזרחים ישראלים רבים. לאורך כל הדרך, עומדים לנגד עינינו שני אינטרסים ברורים. מחד גיסא, הורדת יוקר המחיה ומאידך גיסא, צמצום ייבוא המקנה לארץ ושמירה על רווחת בעלי החיים".

 

הצעת החוק הציעה לצמצם את היקפי המשלוחים באופן מדורג תוך הרחב היקף היבוא הפטור ממכס, עד להפסקת המשלוחים החיים תוך 3 שנים וכי החל מ-2019 מכסת היבוא לא תעלה 75 אחוז ממספר בעלי החיים שיובאו ב-2017 ותצומצם בשיעור ניכר ע"י שר החקלאות בהתאם למצב השוק.

 

ממשרדו של השר נמסר כי הצעת החוק שנועדה למנוע יבוא של בקר בספינות משא, מהווה הפרה של הסכמי סחר בינלאומיים ועלולה לגרום לפגיעה ביחסי סחר החוץ של מדינת ישראל.

 

שר החקלאות אורי אריאל (צילום: מארק ישראל סלם) (צילום: מארק ישראל סלם)
שר החקלאות אורי אריאל(צילום: מארק ישראל סלם)

 

שר החקלאות הוסיף ואמר כי משרדו מבצע מעקב אחרי צריכת הבשר בישראל וכי "בשנה האחרונה אני עדים לגידול בצריכת הבשר - ישראלים אוהבים בשר! לכן, מהלך שכזה יפגע באזרחים רבים. לאחרונה אישרנו את ייבוא הבשר המצונן על מנת לצמצם את יבוא המקנה לארץ".

 

ממשרדו של השר נמסר כי עקב הביקוש הגבוה בקרב הצרכנים בישראל לבשר, לא ניתן לגדל כמות כה גדולה של בעלי חיים המצריכה שטחי מרעה ושטחים לגידול מזון לבעלי חיים וכ-85 אחוז מתצרוכת הבשר מקורה ביבוא של עגלים חיים, בשר קפוא ומצונן.

 

לדברי השר, מטרת משרד החקלאות היא להגדיל כל העת את היקפי יבוא הבשר המצונן והקפוא מחו"ל, על חשבון ייבוא העגלים באוניות. עוד הדגיש השר כי נעשות פעולות רבות בנוגע לאכיפה ושמירה על רווחת בעלי חיים בעת ייבוא וייצוא של בעלי חיים בהובלה ימית ואווירית.  

 

ח"כ מיקי זוהר: "מקומם שהשר מנסה לטרפד מהלך שיכול למנוע סבל"

יוזם הצעת החוק, ח"כ מיקי זוהר הגיב להגשת הערר של שר החקלאות ואמר כי "ראש הממשלה וועדת השרים אמרו את דברם והביעו תמיכה חד-משמעית בהצעת חוק ערכית וחשובה זו. מצער ומקומם שדווקא השר הממונה על הגנת בעלי החיים מנסה לטרפד מהלך שיכול למנוע סבל קשה ממאות אלפי בעלי-חיים בשנה".

 

"מקווה כי השר אריאל יחזור בו מהערר שהוגש לועדת השרים". ח"כ מיקי זוהר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"מקווה כי השר אריאל יחזור בו מהערר שהוגש לועדת השרים". ח"כ מיקי זוהר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לדברי זוהר, "הגיעה העת לעצור את הצער הרב אותו בעלי החיים חווים בדרך ארצה לקראת שחיטתם, ובכוונתי לפעול בנחישות על מנת להשלים את הליך החקיקה. אני מקווה כי השר אריאל יחזור בו מהערר שהוגש לוועדת השרים. אין לי ספק שניתן יהיה להגיע להסכמות בנושא של רווחת בעלי החיים, כיוון שמדובר בנושא בקונצנזוס".

 

יו"ר מרצ: "השר הכשיר התעללות בבעלי חיים"

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הגיבה על החלטת השר ואמרה כי מדובר בהחלטה "אכזרית" וכי "שר החקלאות הכשיר היום התעללות קשה בבעלי חיים, בהחלטה שהבהירה שבניגוד להצהרותיו, השר אריאל בעצם בעד משלוחי ההתעללות והמוות ונגד בעלי החיים".

 

 

כבשים בספינת משא (צילום: Animals Australia)
כבשים בספינת משא(צילום: Animals Australia)

 

מעמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות נמסר בתגובה כי "השר אורי אריאל, הממונה על חוק צער בעלי-חיים, יוצא מגדרו כדי להגן על התעללות מחרידה בהם, ופועל בשירות התאגידים המרוויחים מההתעללות. השר אריאל בחר בעמדה שהיא לא רק נגד בעלי החיים אלא גם נגד הציבור ונגד ראש הממשלה. שישים רבנים ולמעלה ממאתיים משפטנים יצאו כנגד המשלוחים. 28 ח"כים - כמעט מכל סיעה - הצטרפו להצעות החוק להפסקת המשלוחים. אנו מברכים שוב את ראש הממשלה על תמיכתו בהצעת החוק ומחויבותו להגנת בעלי החיים, ומקווים שהוא יתערב בדחיפות על מנת שהצעת החוק החשובה הזו לא תטורפד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
משלוחים חיים מאוסטרליה לישראל
צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
מומלצים