שתף קטע נבחר

בהוראת משרד הרווחה: נסגרה פנימייה שבה נדקר למוות נער

חמישה חודשים אחרי שאדיר רוהקר נהרג בפנימיית "כנף של אהבה" בדרום, הוחלט לסגור את המוסד החינוכי. אבי הנער שנדקר למוות: "זה מעט מדי כי לא עשו מספיק כדי להציל את אדיר, ומאוחר מדי כי הבן האהוב באדמה"

 

הפנימייה נסגרה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הפנימייה נסגרה(צילום: רועי עידן)

משרד העבודה והרווחה הורה על סגירת הפנימייה לנוער בסיכון "כנף של אהבה" במושב רווחה בדרום, שבה נדקר למוות הנער אדיר רוהקר ז"ל לפני כחמישה חודשים. ההחלטה התקבלה בעקבות מסקנות דו"ח הוועדה שהמשרד הקים לבדיקת המקרה. בעקבות ההנחיה, הפנימייה, שהופעלה על ידי עמותה פרטית ליד קריית גת, נסגרה אתמול (יום ג') והשוהים בה הועברו לשיבוץ במסגרות אחרות.

 

דו"ח הבדיקה הוא חסוי ולא הועבר לעמותה שהפעילה את הפנימייה, כמו גם למשפחת רוהקר. עם זאת, ל-ynet נודע כי אחת מהסיבות לסגירת הפנימייה, שאליה הועברו נערים שהוצאו מהבית על פי צו של בית משפט, היא תלונותיהם של השכנים על הימצאותה בתוך המושב, שגברו לאחר המקרה. בפברואר הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד נער בן 17 בגין הריגתו של רוהקר.

אדיר רוהקר (צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות)
אדיר רוהקר ז"ל. נדקר למוות בפנימייה(צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות)

"ביום חמישי הייתה מסיבת סיום בנוכחות כלל ההורים", סיפר מנהל הפנימייה. "קיבלנו חיבוק מאוד גדול, עם הרבה מאוד צער גם על הסגירה וכמובן על האירוע הקשה. מאז המקרה היינו עסוקים בלהחזיק את הנערים ולהמשיך לטפל בהם למרות מה שקרה, אבל מרגע שהתקבלה החלטה שהמקום ייסגר פעלנו למצוא לכל נער מקום שאליו ימשיך בצורה הכי טובה, כדי שלא יחזור למעגל הפשע.

 

"שמענו גם את קולות המתנגדים מהמושב ואני מעריך שהייתה לזה השפעה על ההוצאה שלנו מפה. צר לנו מאוד על הסגירה של הפנימייה, שסייעה לנערים רבים להשתלב חזרה בקהילה בתור אזרחים טובים בחברה הישראלית. כמובן שאנחנו מחבקים את משפחת רוהקר וכואבים את הכאב המאוד גדול שלהם".

 

אביו של אדיר, סימון, אמר בעקבות סגירת הפנימייה: "אני חושב שזה מעט מדי ומאוחר מדי. מעט מדי כי לא עשו מספיק כדי להציל את אדיר, לא שמרו עליו מספיק. מאוחר מדי כי הבן האהוב שלנו נמצא באדמה ויש לי על זה ביקורת רבה. דיברתי עם הנערים בפנימייה אחרי ההלוויה והם סיפרו לי שכשהאירוע התרחש במטבח ובחדר האוכל, המדריכים עישנו בפרגולה בחוץ. הם שמעו שיש עימות פיזי ולא טרחו להיכנס פנימה ולעשות משהו. כשכבר מישהי נכנסה, היא הייתה בהיסטריה, התחילה לצרוח ולא הייתה יכולה לטפל באדיר הפצוע".

 

סימון מתח ביקורת על משרד העבודה והרווחה, שלא מוכן להעביר לידי המשפחה את דו"ח הבדיקה של האירוע. "אמרו לנו שזה חסוי. לא יודע מה חסוי פה. שיוציאו את זה החוצה, שנראה במה מדובר. כנראה שיש להם הרבה מה להסתיר".

עורכי הדין חיה ודוד מנע (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)
עורכי הדין חיה ודוד מנע(צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

עורכי הדין חיה ודוד מנע, שמייצגים את הוריו של אדיר בתביעה שהגישו נגד המדינה בעקבות המקרה, אמרו כי סגירת הפנימייה הייתה צפויה. "מדובר בכישלון של משרד העבודה והרווחה", האשימו. "הפריטו את השירותים האלה לחברות חיצוניות אבל לא מפקחים כמו שצריך ומתרחשים מקרים מהסוג הזה. לכן הפנימייה הזאת נסגרה וייסגרו נוספות".

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "לאחר האירוע המצער המשרד הקים ועדת בדיקה והוחלט על סגירת הפנימייה. לכל הנערים נבנתה תוכנית אישית מותאמת והם שובצו במסגרות טיפוליות אחרות לפי צורכיהם. הדו"ח הוא פנימי וחסוי ולכן אין אפשרות לפרסמו בשלב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
המנוח אדיר רוהקר ז"ל
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
מומלצים