שתף קטע נבחר

היועץ של חמינאי במוסקבה: "היחסים עם רוסיה אסטרטגיים"

לאחר שראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא רוסיה והשניים שוחחו על הנוכחות האיראנית בסוריה, פוטין נפגש עם יועצו של המנהיג העליון האיראני. השר ישראל כץ לאולפן ynet: "אם איראן תסולק מסוריה תהיה יציבות במדינה, וישראל בטח לא תערער את היציבות הזו"

 

יממה לאחר הפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגש עם יועצו הבכיר של מנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי במוסקבה. פוטין נועד עם עלי אכבר ולאיתי ששיבח את יחסיה של איראן עם רוסיה והגדיר אותם "אסטרטגיים". אתמול אמר ולאיתי כי הוא הגיע למוסקבה כדי להעביר לפוטין מסר מחמינאי וגם מנשיא איראן חסן רוחאני.

 

אחרי הפגישה אמר היועץ: "הפגישה הייתה יעילה וחברותית. המנהיג חמינאי מעריך את היחסים עם רוסיה, שמוכנה להשקיע בנפט האיראני"

 

בפגישה אתמול הבהיר נתניהו כי לישראל אין כוונה לאיים על שלטונו של בשאר אסד. "אנחנו לא נפעל נגד משטר אסד, ואתם תרחיקו את האיראנים", אמר נתניהו לפוטין, לפי בכיר ישראלי שצוטט ברויטרס, אבל בלשכת ראש הממשלה הכחישו לאחר מכן את אותם ציטוטים. הבכיר הישראלי אמר גם כי רוסיה החלה לפעול להרחקת כוחות איראניים בסוריה מקרבת הגבול עם ישראל, והציעה כי הם יישארו במרחק 80 ק"מ, אך אינה מסכימה לדרישה הישראלית לנסיגה מוחלטת מסוריה. הגורם המדיני אמר עוד כי "רוסיה פעלה להרחקת האיראנים, אך זה לא שלם".

 

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
השר ישראל כץ. אין דיל עם הרוסים(צילום: אבי מועלם)

שר התחבורה ולענייני מודיעין, ישראל כץ, המשמש גם כממלא מקומו של ראש הממשלה, התראיין הבוקר לאולפן ynet והתייחס לדברי הגורם המדיני, לפיהם ישראל נותנת חסינות למשטר אסד ובתמורה רוסיה תוציא את איראן מסוריה. "אין דיל כזה", אומר השר כץ, "לא ישראל צריכה לקבוע מה יהיה עם משטר אסד. הקו שראש הממשלה מביע באוזני נשיא רוסיה והקו שישראל מביעה אומר שאם לא תהיה יציבות כתוצאה מהנוכחות האיראנית בסוריה, משטר אסד יתערער וזה נגד האינטרס הרוסי. אם איראן תסולק מסוריה ולא תתבסס צבאית בסוריה, תהיה יציבות במדינה, וישראל בטח לא תערער את היציבות הזו. כך הרוסים יוכלו לקיים את האינטרס המרכזי שלהם, לשמר את משטר אסד".

 

על הפגישה בין נתניהו לפוטין אמר השר כץ: "הפגישה הייתה על רקע שני דברים. קודם כל עוצמתה של ישראל והנחישות שלה לפעול נגד הנוכחות הצבאית של איראן בסוריה. דבר שני, הקשר הטוב שבין ישראל לממשל האמריקני, לנשיא טראמפ, שהוא דבר מאוד משמעותי מבחינת נשיא רוסיה. עומדת גם להיות פגישה בין הנשיא פוטין לנשיא טראמפ ויש דחיפות להביע את עמדתנו הנחרצת בהקשר לאיראן וההתבססות שלה סוריה, לקראת אותה פגישה".

 

בניו יורקר נרמז שרוסיה תעזור בסילוק האיראנים מסוריה וישראל תמליץ לטראמפ לבטל את הסנקציות על רוסיה בגלל קרים.

"ראש הממשלה דיבר אתמול עם נשיא רוסיה היה אחרי תיאום משמעותי עם ארה"ב. הוא כמובן לא רשאי ולא רוצה לדבר בשמו של הנשיא טראמפ, אבל בהחלט יש תיאום בין המדינות. נשיא

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
השר ישראל כץ. "אין דיל עם הרוסים"(צילום: אבי מועלם)
רוסיה רואה בראש הממשלה נתניהו גורם מקורב לממשל האמריקני. בוודאי שיש ערך מוסף עצום ליחסים האלה גם במגע עם נשיא רוסיה".

 

-

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ופוטין אתמול במוסקבה
צילום: AFP
מומלצים