שתף קטע נבחר

"נתניהו אמר לפוטין: לא נאיים על שלטון אסד". בלשכתו מכחישים

שרים בממשלה איימו בעבר בפגיעה בנשיא סוריה, אבל לפי בכיר ישראלי שצוטט ברויטרס, רה"מ אמר לפוטין במוסקבה: "לא נפעל נגד משטר אסד, ואתם תרחיקו את האיראנים". בלשכתו הכחישו אמירות אלו. נתניהו על יירוט המל"ט: "נמשיך לפעול בתקיפות נגד כל זליגה או חדירה"

 

 

שרים בממשלתו איימו ישירות על נשיא סוריה - אבל לפי סוכנות הידיעות רויטרס ראש הממשלה הבהיר בשיחה עם ולדימיר פוטין כי לישראל אין כוונה לאיים על שלטונו של בשאר אסד. "אנחנו לא נפעל נגד משטר אסד, ואתם תרחיקו את האיראנים", אמר אמש (יום ד') נתניהו לפוטין, לפי הבכיר הישראלי שצוטט ברויטרס, אבל בלשכת ראש הממשלה הכחישו לאחר מכן את אותם ציטוטים.

 

לאחר המפגש בין נתניהו לפוטין במוסקבה אמר הבכיר הישראלי כי רוסיה החלה לפעול להרחקת כוחות איראניים בסוריה מקרבת הגבול עם ישראל והציעה כי הם יישארו במרחק 80 ק"מ, אך אינה מסכימה לדרישה הישראלית לנסיגה מוחלטת מסוריה. הגורם המדיני אמר עוד כי "רוסיה פעלה להרחקת האיראנים, אך זה לא שלם".

 

 

שעות ספורות לאחר הפלת המל"ט הסורי בשמי הכינרת, ראש הממשלה נתניהו הבהיר כי ישראל תפעל נגד כל ניסיון להפרת ריבונותה. בפתח פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהזמין אותו כאורחו לחצי גמר המונדיאל שרוסיה מארחת, אמר נתניהו: "נמשיך לפעול בתקיפות נגד כל זליגה וכל חדירה לשטחה האווירי או הקרקעי של ישראל. אנחנו מצפים שכולם יכבדו את הריבונות הזאת ושסוריה תשמור בקפדנות על הסכמי ההפרדה".

 

בנוסף אמר נתניהו לפוטין: "ברור שהמוקד שלנו זה על סוריה ועל איראן. דעתנו ידועה שאיראן צריכה לעזוב את סוריה, זה לא דבר חדש עבורך". הוא הוסיף: "שיתוף הפעולה בינינו הוא מרכיב מרכזי במניעת התלקחות והידרדרות של מצבים כאלה ואחרים, ולכן אני רוצה להודות לך על האפשרות לשוחח בעניינים אלה וכמובן בכל עניין אחר".

 

פגישת נתניהו ופוטין (צילום: AFP)
"נפעל נגד כל זליגה וכל חדירה לשטחה האווירי או הקרקעי של ישראל". נתניהו ופוטין(צילום: AFP)

פגישת נתניהו ופוטין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

דבריו של נתניהו על כך שישראל לא תפעל נגד משטר אסד עומדים בניגוד לאמירות קודמות של בכירים בממשלה. לפני חודשיים התראיין השר יובל שטייניץ לאולפן ynet ואמר כי "אם אסד ייתן לאיראן לפעול מסוריה - זה יהיה סופו. הוא צריך להבין שיש למעשיו תג מחיר". נתניהו, שנחת בשעות אחר הצהריים במוסקבה, התקבל על ידי סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב. ראש הממשלה חתם על כדורגל, עליו חתמו כל המנהיגים שביקרו ברוסיה מתחילת המונדיאל.

 

לאחר הפגישה אמר נתניהו: "הפגישה באה כמה ימים לפני הפגישה של הנשיא פוטין עם טראמפ, ולכן היו לה שני היבטים. היבט אחד מיידי ומוכר של הבטחת חופש הפעולה של ישראל. הרחבנו את זה בשיחה עצמה, ואני חושב שזה הישג מתמשך של ישראל. אנחנו פועלים במקום מאוד צפוף ולא רק שאנחנו לא מתנגשים עם הרוסים אלא אפילו מתאמים בין הצבאות, כולל בשעות האלה ובימים האלה".

 

לדברי נתניהו, "אנחנו פועלים נגד מטרות איראניות ונגד מטרות של חיזבאללה ואנחנו שומרים על חופש הפעולה שלנו. לא נוצרת שום התנגשות עם הכוחות הרוסים. זה יעד ראשון והיעד הזה הושג שוב. שנית, דיברנו על כל השאלה של סוריה, ועל ושאלת איראן לקראת הפסגה הצפויה".

 

"אני רוצה לברך אותך על מונדיאל מאוד מוצלח שרוסיה מארגנת, כל העולם צופה בזה בעניין עצום, גם אנחנו בישראל, ואני חייב להגיד לך שגם אני אישית", אמר נתניהו, "תודה גם על ההזמנה לצפות במשחק בהמשך הערב. כמובן הזכרת את המצעד המרגש לכבוד הניצחון על הנאצים, זה היה אירוע כביר שעשה רושם בישראל, ואני חושב ברחבי העולם היהודי".

בנימין נתניהו שרה נתניהו נוחתים במוסקבה (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ורעייתו לאחר נחיתתם במוסקבה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

תיעוד היירוט של המל
יירוט המל"ט שחדר מסוריה לשטח ישראל(צילום: דובר צה"ל)

איתור שברים מיירוט המל
(צילום: AFP)

איתור שברים מיירוט המל
(צילום: AFP)

 

 

 

בשעות אחר הצהריים חדר כלי טיס בלתי מאויש משטח סוריה לשטח ישראל ויורט על ידי וטיל פטריוט. המל"ט יורט לאחר שעבר כעשרה קילומטרים לעומק שטח ישראל. בצה"ל מסרו כי עקבו במשך 15 דקות אחרי כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה, ואמרו כי באותה העת עשו בדיקות, על רקע ביקור נתניהו ברוסיה. בעקבות חדירת המל"ט, נשמעה אזעקה ביישובים בדרום רמת הגולן ובעמק הירדן. 

 

 

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר כי המל"ט זוהה לפני שהגיע לאזור החיץ, השטח המפורז בין ישראל לסוריה: "זיהינו בסביבות 15:20 כלי טיס בלתי מאויש שטס לכיוון אזור החיץ ועקבנו אחריו. הוא זוהה לפני שחצה לאזור החיץ". הוא הוסיף: "כשהבנו שיש תנאים אופטימליים לביצוע הפעולה יירטנו את כלי הטיס באמצעות טיל אחד של פטריוט".

 

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו הפתיעו היום שני ילדים והזמינו אותם להצטרף לצפייה במשחק חצי גמר המונדיאל שיתקיים הערב במוסקבה, רוסיה. ראש הממשלה יכול היה לצרף לנסיעה מלווים, אך הוא בחר להביא את הילדים. נתניהו אמר עם צאתו כי ידון עם פוטין על סוריה, איראן ועל צרכי הביטחון של ישראל. הוא הוסיף: "אני מאוד מעריך את הקשר הישיר, הבלתי אמצעי, המצוין שיש לי עם נשיא רוסיה. זה מאוד חשוב לביטחון הלאומי של מדינת ישראל".

 

 

 


פורסם לראשונה 11/07/2018 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים