שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  זהירות, קבלן חאפר: כך תשפצו בלי לעבור על החוק

  אל תסכימו להנחת מע"מ, ציינו בכתב מי אחראי על פינוי פסולת הבניין ועל הטמנה חוקית שלה. תקופת השיפוץ חושפת אתכם ללא מעט סיכונים מול הרשויות. אתר "המקצוענים" עם הדברים שחשוב להקפיד עליהם

  אתם ודאי מכירים את התסריט: בעל מקצוע מגיש לכם הצעת מחיר ולבסוף מתברר לכם שהיא לא כוללת מע"מ. כשאתם מגלים זאת, כבר מאוחר מדי, או שהוא מציע לכם לשלם במזומן ולקבל 'הנחת מע"מ'. כשקבלן שיפוצים מציע לכם הצעה שכזו, למרות שמדובר כביכול בחיסכון משמעותי, זה שם אתכם במקום מאוד לא טוב מבחינה חוקית (שותפים לעבירה פלילית של העלמת מס), מבחינת אחריות על העבודה ומבחינת התנערות אפשרית שלו מתשלום. וזוהי רק אחת הבעיות בשלב תמחור שיפוץ.

   

  בכתבות הקודמות התייחסנו לעלויות נסתרות כמו תעריפים מופקעים עבור תוספות ושינויים, היעדר תמחור של חומרי בניין ועלויות הובלה. על מה עוד חשוב להקפיד? לפניכם המדריך – כתבה שלישית בסדרה.

   

  עוד כתבות בנושא:

  סוגי עץ לרהיטים: מה ההבדלים ביניהם?

  צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

  שיפוץ בגבס בבית: אסתטיקה ואקוסטיקה

   

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  הצעת המחיר לא כוללת מע"מ? אל תיפלו בפח 

  "בחוק הגנת הצרכן ישנו איסור על עסק לפרסם או לנקוב במחיר של שירות שאינו המחיר הכולל", אומר עו"ד מיכאל אטלן הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. "סעיף 17ד לחוק קובע שבמקרה שהעוסק מציג מחיר שאינו כולל מע"מ, מדובר בהפרה של החוק. לרשות יש את הסמכות להטיל על העוסק עיצום כספי בסך של 7,000 שקל לכל הפרה. הצגת מחיר כולל מע"מ חשובה לצרכן לשם השוואת מחירים אמיתית על בסיס החלטה מושכלת בטרם רכישת השירות. בענף השיפוצים יש פוטנציאל רב להפרות צרכניות. אני קורא לצרכנים להתלונן בפנינו על כל הפרה צרכנית".

   

  "בענף זה, פעמים רבות קבלני שיפוצים או בעלי מקצוע מציינים את המחיר לצרכן ללא מע"מ, כדי שההצעה תיראה זולה יותר", מסביר מאיר אביגל, מנכ"ל חברת אביגל ניהול פרויקטים ותקציב בבנייה ומרצה בתחום זה במרכז הבנייה הישראלי. "זהו פתח להצעות מצד בעלי המקצוע או הצרכנים לתשלום ללא מע"מ וללא חשבונית. ברגע שבעל הדירה לא מתעקש לקבל חשבונית מס, אמנם יכול לחסוך כסף, אך רבים אינם מודעים לכך שהם בעצם שותפים לעבירת מס, שהיא עבירה פלילית".

   

  "עדיף לקחת מספר הצעות מחיר מקבלנים שונים ולקבל הצעה אטרקטיבית יותר, מאשר להתפשר להנחה שהמשמעות שלה היא שלא תהיה להם חשבונית מס מסודרת", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "קיים היצע גדול של בעלי מקצוע, ביניהם קבלני שיפוצים, שיוכלו להציע לכם את אותו המחיר מבלי שתצטרכו לוותר על זכותכם לחשבונית. מעבר לכך, תשלום במזומן יכול בהחלט להעיד על קבלן שמעסיק את פועליו בצורה לא חוקית ולא דואג לתשלום כלל זכויותיהם הסוציאליות, מה שגורם לבעל הנכס שבשטחו הם עובדים להיות חשוף גם הוא לתביעה. לכן, אין להקל בכך ראש, לזכור שמדובר בשיפוץ בסכום משמעותי המשתרע על פני תקופה של שבועות ולעתים אף חודשים, וללכת בדרך המלך".

   

  האם זה שולל את האחריות שהקבלן אמור להעניק לצרכן עבור ביצוע השיפוץ?

  "חשבונית מס היא דרך המלך, והיא הוכחת התשלום הטובה ביותר", אומר אביגל. "ואולם, במקרה כזה חשוב לכל הפחות להחתים את קבלן השיפוצים על מסמך שהוא קיבל את סכום הכסף בתאריך מסוים, כולל שמו ותעודת הזהות שלו, ובעבור איזה שלב מהשיפוץ ניתן הסכום. כך, הקבלן לא יוכל להתנער ולומר שלא קיבל כסף. מבחינת בית-המשפט, מה שמחייב הוא ההסכם ולא החשבונית".

   

  . (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  פינוי הפסולת: מי אחראי ועל חשבון מי?

  אמנם עניין פינוי הפסולת הוא באחריות קבלן השיפוצים או הבנייה, ואולם מומלץ לציין זאת במפורש בחוזה. אביגל: "כדאי שיהיה כתוב בצורה ברורה שהאחריות והעלות של פינוי הפסולת במהלך השיפוץ תהיה על הקבלן ותכלול גם פינוי וגם הטמנה באתר הטמנה מוסדר על פי חוק. אחרת, זה יכול לגרום למצב שבו הקבלן יזרוק את פסולת הבניין על-ידי פח האשפה מחוץ למבנה אותו משפצים והעירייה תבוא בתלונה אל בעל הדירה, על כך שהפסולת יצאה מביתו ותחייב אותו בקנסות".

   

  לדבריו, "עלות מכולת פסולת של 7-8 קוב עולה כ-1,000 שקל לפינוי. שעלות זו כוללת גם את דמי ההטמנה בסך של כ-46 שקל לטון הטמנה, אלא אם מדובר באזבסט, ואז עלות ההטמנה גבוהה יותר. כדאי לקחת בחשבון שאם אין מקום להעמיד את המכולה בשטח חצר הבית או אם אין חנייה שקרובה למקום השיפוץ, ניתן להתחלף עם החנייה של אחד השכנים לתקופת השיפוץ. אחרת, יש צורך לבקש מהעירייה לחנות בחנייה מוסדרת שלה ברחוב. הדבר כרוך בעלויות נוספות, שאם בחוזה לא כתוב שהן באחריות הקבלן, הרי שהם יהיו מכיסו של בעל להדירה. לכן, חשוב לציין גם את עניין האחריות וגם את העובדה שהפינוי וההטמנה הם על חשבונו של קבלן השיפוצים".

   

  צריכים קבלן שיפוצים? לחצו כאן

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים