שתף קטע נבחר

פשרה בייצוגית: כניסה חינם לבריכה בת"א

בית המשפט המחוזי אישר הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהגישו אב ו-4 ילדיו נגד עיריית ת"א ובית בארבור, על אי אכיפת החוק למניעת עישון בבריכה. במסגרת ההסדר, יוצגו במתחם 5 הצגות חינם לילדים וייקבעו 4 מועדי כניסה חינם לבריכה, עד 700 איש בכל כניסה, ביוני-אוגוסט 2019. שווי הפיצוי: 415,440 שקל

כניסה חינם לבריכה והצגות לילדים ללא תשלום: בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה על ידי אב וארבעת ילדיו, נגד חברת מוסדות חינוך, תרבות ושיקום שכונות בת"א ועיריית ת"א. נושא התביעה: אי אכיפת החוק למניעת עישון בבריכת בית בארבור בדרך ההגנה בעיר. תביעה ייצוגית דומה שהוגשה נגד בריכת גורדון, שמנוהלת אף היא על ידי אותה חברה, נדחתה.

 

יש לכם תלונה? כיתבו לנו >>

 

 

השופטת, שושנה אלמגור, קבעה שהתובענה עומדת בתנאים לאישור תובענה ייצוגית, אך היא סבורה כי הדרך ההוגנת והיעילה לסיום הסכסוך היא הסדר פשרה וכי ההסדר שגובש בין הצדדים הוא הסדר טוב, סביר, הוגן וראוי. את התביעה הגישו עו"ד עומר פיינטוך ועו"ד אופק תבור.

עישון בבריכה ()
אישה מעשנת בלב קהל של רוחצים. בריכת בית בארבור

 

הפיצוי: כל הקודם זוכה

צרכנים שיגיעו למתחם יפוצו בשתי הטבות: כניסה ללא תשלום לבריכת הקיץ, ולהצגות לכל המשפחה. הפיצוי מיועד לכלל הצרכנים, אך יש לו מגבלת סכום – כלומר, כל הקודם זוכה. הוא היה אמור להיכנס לתוקף בקיץ 2018, אך בשל עיכוב נדחה יישומו לקיץ 2019.

 

הכניסה חינם לבריכת הקיץ תתאפשר ל-700 רוחצים ביום, בארבעה ימי חול בקיץ 2019. אם יירשמו להטבה פחות מ-2,800 אנשים לארבעת הימים - תוספנה החברה המפעילה ועיריית ת"א יום שאליו יורשה להיכנס מספר המבקרים שהוא ההפרש בין המספר שכבר נכנס לבין 2,800 איש. העניין יפורסם בעיתונות, כמו גם במודעות ליד הקופה שבכניסה לבריכה. שוויה של הטבה זו - 146,540 שקל.

 

בנוסף, עד אפריל 2019 תוצגנה בבית בארבור 5 פעמים הצגות המוצגות במרכז הקהילתי רוזין שבצפון העיר. לכל הצגה יוקצו 300 כרטיסים חינם, ומועדה יפורסם שבועיים מראש בשלט בכניסה לבית בארבור שגודלו לא יפחת מ-2X2 מטרים, כמו גם באתר האינטרנט של העירייה. שווי ההטבה הזו, לפי הצהרת העירייה, עומד על סך של 268,900 שקל. כאשר מצרפים אותה להטבת הבריכה מתקבלת הטבה שסכומה הכולל עומד על 415,440 שקל.

 

בנוסף לפיצוי, יוצגו שלטים ויחולקו עלונים בנושא איסור עישון במתחם, וכן יצוין הדבר בכרטיסי הכניסה של מבקרים מזדמנים לאותה בריכה ומערכת הכריזה תיידע על כך. בשבת המערכת תזהיר מפני עישון פעם בשעה. בנוסף, יופעל סדרן לפי חוק למניעת עישון בארבע בריכות שחייה עירוניות בדרום ת"א, ובכללן זו שבבית בארבור. הסדרן יפעל מדי שבת בחודשים יוני-אוגוסט של שנה זו, ובאותו פרק זמן תיאכף מניעת העישון במבצע של הפיקוח העירוני, במועדים רנדומליים – לפי תוכנית העבודה שלו.

עישון בבריכה ()
הפיצוי על העישון האסור במרחב הציבורי: כניסה חינם לבריכה והצגות חינם לילדים

עישון בבריכה ()
מעשנות מתחת לשלט האוסר על עישון במקום

 

האב נאבק בתופעת העישון ובסוף נאלץ לבטל את המִנוי

בית בארבור הינו מרכז קהילתי וקאנטרי קלאב בדרך ההגנה בת"א, בו התושבים יכולים להשתתף בפעילויות פנאי, חינוך וספורט. השאלה שעליה ניסו המבקשים לתבוע לענות בבקשה לאישור התובענה הייצוגית היא, באיזו מידה נאכף בבית בארבור חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון.

 

לטענת בני המשפחה התובעת, החוויות שחוו במקום, ובפרט בבריכת השחייה הפתוחה, הובילו אותם לחשוב שהאיסור נאכף במידה מעטה - אם בכלל. זאת על אף מאבקו של האב בתופעת העישון ובכללו פניות לאחראים ולמוקד 106 של העירייה. לתביעה צורפו תמונות רבות של עשרות אנשים שמעשנים בשטח הבריכה, כולל אחד המצילים. חלק מהמעשנים - עישנו בתחום בריכת הפעוטות.

 

גם אחרי שהעירייה והחברה המפעילה טענו שהאכיפה הוגברה ועלונים הכוללים אזהרת אי עישון חולקו במקום, בני המשפחה הציגו אסמכתאות להמשך העישון במקום ולביטול המִנוי שלהם בגלל התנכלויות לאב. הם גם טענו שהצוות מסתפק בהעברת המעשנים למקום אחר בבריכה, הכחישו חלוקת עלונים במקום וטענו שהשלטים, שבמילא לא פעלו את פעולתם, צצו במקום בעקבות פתיחתו של ההליך המשפטי.

 

עוד טענה המשפחה, כי הנזק שחוו הוא נפשי ולא ממוני, ומתבטא בחוסר נוחות. הם העריכו אותו בסכום של 3,000 שקל לעצמם ו-200 שקל לכל ביקור של כל אחד מהלקוחות שביקרו בבית בארבור. מלבד הסעד הכספי עתרו המבקשים גם לצו שיורה לחברה המפעילה ולעיריית ת"א לאכוף את הוראותיו של החוק למניעת עישון. לטענתם החברה המפעילה והעירייה הפרו את הוראות החוק למניעת עישון ואת תקנות הגבלת העישון במקומות ציבוריים (קביעת שלטים) וכן נהגו ברשלנות וסיוע למעשה תקיפה, לפי פקודת הנזיקין.   

עישון בבריכה ()
מעשנים בכל מקום. בריכת בית בארבור

 

מונה סדרן לבריכות השחייה בדרום ת"א

העירייה והחברה המפעילה טענו שבסופי השבוע של עונת הקיץ, הצוות עסוק במשימות רבות ובהפרות שונות של הסדר ויש להתחשב במגבלות כוח האדם במקום ובשטח הגדול. העובדים מונחים בתדריכים לפנות למעשנים ולבקש מהם להפסיק לעשן. הטיפול בסרבנים עובר הלאה, לאחד המנהלים, עד כדי קריאה לפיקוח העירוני, שבעצמו פועל לפי סדר עדיפויות. אירועים חריגים כאלה או אחרים, לא מעידים על דרך פעולתן.

 

עם זאת, הצוות אינו מוסמך לנקוט פעולות אכיפה של ממש ושיתוף הפעולה של משטרת ישראל עם העירייה לוקה בחסר. מנהל המחלקה למרכזי נופש ושחייה באגף קהילה, נוער וספורט של מינהל החינוך, התרבות והספורט בעירייה, אמר כי המשטרה כבר לא מציבה שוטרים בבריכות.

 

בעקבות הבקשה לתביעה, מונה לבריכות השחייה בדרום ת"א סדרן לשבתות מ-9:00 עד 18:00 והוחלט כי יקדיש מירב זמנו לבית בארבור. ההודעה במערכת הכריזה מושמעת דרך קבע ובשבתות מושמעת אחת לשעה. מנויים שימשיכו לעשן בשטח הבריכה, כך הובטח, יזומנו לשימוע.

בית בארבור (צילום מסך)
האכיפה הוחמרה ונוספו שלטים, עלונים והודעות בכריזה בזכות התביעה הייצוגית. בית בארבור(צילום מסך)

 

התוצאות נראות בשטח

השופטת אישרה גמול של 25 אלף שקל למשפחה שביקשה לתבוע ו-70 אלף שקל לבאי כוחה וקבעה: "אכיפת חוק למניעת העישון היא מטרה חשובה עד מאוד ואין להקל בה ראש כל עיקר, גם ככל שהדבר נוגע לאכיפה במקומות ציבוריים פתוחים ואולם מוסכם עלי שמשימה זו אינה פשוטה בענייננו.

 

"התוצאות נראות זה מכבר בשטח ונראה שעצם הגשת הבקשה הפחית את העישון בתחומיו של מועדון השדה. במעמד נציג היועמ"ש, הציג בא כוח המשפחה שביקשה לתבוע דו"ח שחיבר משרד חקירות על קאנטרי בית בארבור באוגוסט 2016, לאחר שנערכו שלושה דיוני קדם משפט. בתחומי בריכת הקיץ הבחינו החוקרים במעשנים בודדים והם ציינו בדו"ח כי צוות של שני מאבטחים סייר במקום והעיר למי שעישן. מי שלא כיבה הסיגריה ניגש אליו אדם נושא נשק וביקש שיעשן בחוץ והוראתו מולאה. גם המציל יצא מהמתחם כשביקש לעשן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים