שתף קטע נבחר

שש שעות ו-29 דקות בארכיון הגרעין: המבצע שנגמר במצוד ענק אחר אנשי המוסד

שנתיים של מעקב, שנה של תצפיות ושעות בודדות של פעילות. זה מה שנדרש למוסד לקחת חצי טון של חומרים סודיים מארכיון הגרעין של טהרן. המידע הפנימי, הדילוג על הכספות, פיצול החומרים ושעת היציאה המדויקת. דיוויד סנגר ורונן ברגמן חשפו ב"ניו יורק טיימס" פרטים על המבצע שהתנהל "כמו בסרט"

 

 

ארכיון הגרעין האיראני ()
הקלסרים עם החומר הסודי בתוך הכספות

 

שנתיים של מעקב מרחוק אחרי איסוף התוכניות והמסמכים ושנה של מעקב אחרי המחסן שבו הוחבא ארכיון הגרעין האיראני והשעות הבודדות של הסוכנים בשטח הבשילו למבצע המיוחד של המוסד לחשיפת ארכיון תוכנית הגרעין של איראן. דיוויד סנגר ורונן ברגמן חשפו ב"ניו יורק טיימס" פרטים חדשים על המבצע שנגמר במצוד ענק אחר סוכני המוסד, שבו השתתפו עשרות אלפי אנשי ביטחון ומשטרה איראנים.

 

 

ארכיון הגרעין האיראני ()
הכניסה לארכיון הגרעין

ארכיון הגרעין האיראני ()

העבודה על המבצע המיוחד של המוסד התחילה קצת אחרי החתימה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. ההסכם הזה העניק לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יכולת להיכנס לבדוק את כל אתרי הגרעין במדינה, ובטהרן מנסים למצוא דרך לשמור בסודיות על הפרויקט.

 

מפברואר 2016 החלו האיראנים לאסוף אלפי מסמכים שמתעדים את תהליכי בניית הנשק, התאמתו לטיל ומנגנון יצירת הביקוע הגרעיני. האיראנים איחדו את כל המסמכים במחסן שנמצא ברובע מסחרי שלא קשור לתוכנית הגרעין ורחוק מהארכיון הצבאי של טהרן. הם גם לא הציבו שם שומרים מסביב לשעון כדי לא לעורר את חשדם של השכנים.

 

מה שהאיראנים לא ידעו זה שהמוסד תיעד את מאמץ האיסוף ובמשך שנתיים צילם את העברת המסמכים והתוכניות. לפני כשנה החלו במוסד לתכנן את המבצע, שלפי אחד מבכירי המודיעין הישראלי דומה מאוד לסרט "אושן 11". במשך שנה ביצעו אנשי הארגון מעקב אחרי המחסן והעובדים בו.

ארכיון הגרעין האיראני ()
32 כספות איראניות. הסוכנים פרצו אותן בעזרת מכשירי ריתוך

ב-31 בינואר בסביבות השעה 22:30 נכנסו סוכני המוסד למחסן הרעוע שהכיל את ארכיון הגרעין. הסוכנים הגיעו למקום עם מכשירי ריתוך שבערו בחום של לפחות 2,000 מעלות - חם מספיק כדי לחתוך את 32 הכספות מייצור איראני שהוצבו במחסן.

 

לסוכנים הישראלים היה בבירור מידע פנימי שסייע להם, כך הם ידעו על אילו כספות ניתן לדלג ובאילו מוחזק המידע החשוב ביותר, הנמצא בקלסרים בצבע שחור. ברוב המבצעים של המוסד, הסוכנים מצלמים או מעתיקים חומרים ללא השארת עקבות. אבל במקרה הנוכחי הורה ראש המוסד, יוסי כהן, למשתתפים לקחת עמם את המסמכים המקוריים, גם כדי להימנע משהות ארוכה יותר במחסן וגם כדי שהמוסד יוכל להציג את המסמכים המקוריים מאוחר יותר, אם האיראנים ייטענו כי הם מזוייפים.

 

שנת המעקב העלתה את העובדה שמשמרת הבוקר של השומרים האיראנים מגיעה בסביבות השעה 7:00. פקודת המבצע קבעה כי על הסוכנים לעזוב לפני 5:00 בבוקר, כדי שיהיה להם יותר זמן להימלט מהמקום.

 

כשהגיעה השעה היעודה, הם ברחו לגבול ולקחו עמם 50 אלף עמודים ו-163 דיסקים שהכילו תזכירים, קטעי וידיאו ותוכניות. פחות מ-24 סוכנים השתתפו במבצע. מחשש שחלקם ייתפסו, הם חילקו את החומרים והוציאו אותם מאיראן במסלולים שונים. שש שעות ו-29 דקות לקח למוסד להשבית את האזעקות, לפשוט על המחסן, לחדור שתי דלתות וכמה כספות משוריינות ולצאת מטהרן עם חצי טון של חומרים סודיים בחזרה לישראל.

ארכיון הגרעין האיראני ()
כמה מהמסמכים שנלקחו

 

ארכיון הגרעין האיראני ()
50 אלף עמודים ו-163 דיסקים

בשעה 7:00, בדיוק כפי שהמוסד ציפה, הגיע למחסן שומר איראני שגילה את הדלתות והכספות פרוצות. הוא הפעיל את האזעקה ושלטונות איראן החלו במהרה במסע ארצי לאיתור הפורצים. היה ברור מיד שמישהו פרץ לארכיון הגרעין החשאי של המדינה, שתיעד שנים של עבודה על נשק אטומי, מודלים להכנת ראש הפצצה ותוכניות הייצור.

 

במצוד של האיראנים אחר "הגנבים" השתתפו עשרות אלפי אנשי ביטחון ומשטרה איראנים, טוענים בישראל. במשך זמן רב שמרה טהרן על שתיקה ולא דיברה על האירוע. בסוף חודש אפריל השנה, חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו את המבצע של המוסד כדי להשפיע על הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לעזוב את הסכם הגרעין. זה עבד.


פורסם לראשונה 15/07/2018 22:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך ארכיון הגרעין האיראני
מומלצים