שתף קטע נבחר

נתניהו בהתבטאות נדירה: תומך בפונדקאות לבני זוג מאותו מין

על רקע דחיית ההצבעה על חוק הפונדקאות ענה רה"מ לשאלה של ח"כ אמיר אוחנה. עם זאת הוא סייג: "אם אפשר לתקן את החוק עכשיו - נתקן. אם לא, הדבר ייעשה בהצעת חוק של אוחנה". ח"כ בן ארי מכולנו עקצה: פתאום רה"מ נזכר שח"כ במפלגתו הוא הומו עם ילדים מפונדקאות מחו"ל

 

בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)
בנימין נתניהו בישיבת הסיעה, היום(צילום: עמית שאבי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ב') בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי הוא תומך בפונדקאות לנשים יחידניות ולזוגות בני אותו מין. את הדברים אמר בתשובה לשאלה של ח"כ אמיר אוחנה, והוסיף שאם אפשר לתקן זאת כבר עכשיו – כך ייעשה, ואם אזי בהמשך באמצעות הצעת חוק של ח"כ אוחנה. הרקע היה ההודעה על דחייתה למושב הכנסת הבא של ההצבעה על חוק הפונדקאות, שבגרסתו הנוכחית ממשיך להפלות בני זוג להט"בים.

 

ככל הנראה ההצבעה לא תתקיים במושב הקיץ, המסתיים השבוע, בעקבות לחצים שמפעיל בשעות האחרונות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, לפיהן הוא וסיעת יהדות התורה לא יצביעו עם הקואליציה.  

 

אחרי ההתבטאות של נתניהו כתבה ח"כ מרב בן ארי (כולנו) בחשבון הטוויטר שלה: "‏פתאום נזכר ראש הממשלה שיש חוק פונדקאות ושח"כ ממפלגתו שהוא הומו עם ילדים מפונדקאית מחו"ל. איפה היה רה"מ עד היום? כנראה חמק לו תוך כדי טיפול בטרור העפיפונים. יש הסתייגויות כאלו, לפחות כמה שיכולות לעלות היום. תעלו, אתם מפלגת השלטון. אנחנו נתמוך".

 

 

בשבוע שעבר תיקנה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות את הצעת חוק הפונדקאות שלפיה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים ללא בן זוג, אשר סובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון. התיקון עבר ברוב של שמונה חברי כנסת מול ארבעה ולא כלל פונדקאות לבני זוג מאותו מין. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), מי שנזקק לטיפולי פונדקאות יוגבל לשלושה ילדים במשפחה ולא שניים כפי שקובע החוק כיום. בנוסף, נושאת ההיריון תהיה בת 22 עד 39, ולא 38 כפי שקיים כיום.

 

 

עוד נקבע כי פונדקאית תוכל לבצע עד חמש לידות, כולל ילדיה הפרטיים. זאת במקום מגבלה של עד ארבע לידות כיום. עם זאת, אם נושאת יכולה להיות מעורבת בשני תהליכי פונדקאות לכל היותר.

 

אלא שמוקדם יותר כאמור הודיע יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, שהגיע לסיכום עם הקואליציה על דחיית ההצבעה על חוק הפונדקאות במושב הנוכחי של המשכן, כדי "לאפשר לכל הגורמים המושפעים ממנו, בעיקר קהילת הלהט"ב, לפעול לשנות את החוק הזה ולהפוך אותו ליותר שוויוני, יותר מכיל וכזה שנותן מענה לכל האוכלוסיות במדינת ישראל".

 

איתי ויואב ארד פנקס, יוזמי עתירה לבג"ץ בעניין הפונדקאות, מסרו: "ההתפתחויות היום בכנסת, עם דברי ראש הממשלה החד-משמעיים והורדת החוק המפלה מסדר היום - עשויות להיות היסטוריות. אנחנו נאבקים באפליה שקיימת היום, שבג"ץ קבע שאין לה מקום, ונמשיך להיאבק עד שתיעלם מהעולם. מדינה יהודית ודמוקרטית לא יכולה למנוע מאדם את הזכות להורות רק בגלל שהוא אוהב אחרת. זה החוק הראשון בתולדות המדינה שמפלה במודע נגד קהילת הלהט"ב".

 

עמותת "אבות גאים" מסרה: "ניצחנו, סירבנו לוותר, סירבנו להתייאש, וסירבנו להמשיך לשמוע לא. לאור המאבק, המחאה, ההירתמות והלחץ של כולנו - חוק הפונדקאות, שמקבע את האפליה הבלתי הגיונית כלפי מאות אלפי אזרחים ואזרחיות, לא יעלה להצבעה ולא יעבור במתכונתו הנוכחית במושב הכנסת הנוכחי. מדובר בניצחון לעמותה ולקהילה שלנו שנמאס לה לשמוע 'לא', שנמאס לה שמתעללים בה ושנמאס מהרמיסה הבלתי פוסקת. הזכרנו לכולם שאנחנו כולנו סוג א' עם זכויות שוות – על אפם וחמתם. נכונו לנו עוד מאבקים ומלחמות ועוד דרך ארוכה, אבל יחד נמשיך לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו בישיבת הסיעה, היום
צילום: עמית שאבי
מומלצים