שתף קטע נבחר

הנערים שחולצו בתאילנד התבשרו על מות הצוללן: "כולם בכו"

בטקס זיכרון שערכו 12 הנערים והמאמן בבית החולים, הם כתבו מילות תנחומים על ציור של סמאן קונאן שנהרג במהלך המבצע המורכב לחילוצם מהמערה. "הם הקדישו דקת דומייה לזכרו והבטיחו שיהיו ילדים טובים"

תאילנד נערים לכודים חילוץ טקס זיכרון כבוד צוללן שנהרג סמאן קונאן (צילום: AFP)
"הודו לו והבטיחו להיות ילדים טובים". הנערים בדקת דומייה לזכר סמאן קונאן(צילום: AFP)

12 הנערים והמאמן שחולצו מהמערה בצפון תאילנד ערכו אתמול (יום א') בבית החולים טקס זיכרון לצוללן שנהרג במהלך המבצע המורכב לחילוצם. נמסר כי רק שלשום סיפרו להם על האסון שהתרחש, לאחר שהצוות הרפואי אמר כי הם חזקים מספיק מבחינה מנטלית כדי להתמודד עם הבשורה.

 

סמאן קונאן, איש יחידת "אריות הים" בחיל הים התאילנדי לשעבר, מת מחוסר חמצן עוד לפני שהחל חילוץ הלכודים ממערת תאם לאונג. נמסר כי הוא איבד את הכרתו כשצלל במקום שבו קבוצת הכדורגל הייתה כלואה, בעת שניסה להרכיב מחדש את בלון החמצן שנאלץ להוריד כדי לעבור במחילה צרה בתוך המערה.

תאילנד נערים לכודים חילוץ טקס זיכרון כבוד צוללן שנהרג סמאן קונאן (צילום: AFP)
התבשרו על האסון רק שלשום. הנערים עם ציור של קונאן(צילום: AFP)

תאילנד נערים לכודים חילוץ טקס זיכרון כבוד צוללן שנהרג סמאן קונאן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

תאילנד נערים לכודים חילוץ טקס זיכרון כבוד צוללן שנהרג סמאן קונאן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"כולם בכו והביעו את תנחומיהם באמצעות כתיבת מסרים על ציור של סמאן, והקדישו דקת דומייה לזכרו", אמר מנכ"ל משרד הבריאות התאילנדי, ג'דסאדה צ'וקדאמרונגסוק. "הם גם הודו לו והבטיחו שהם יהיו ילדים טובים", הוסיף.

 

סמאן השתחרר מהשירות בצבא תאילנד ב-2006, ועבד מאז בנמל התעופה סוברנבהומי בבנגקוק. כששמע על הנערים שנכלדו במערה הוא התנדב להשתתף במאמצי האיתור והחילוץ שלהם.

תאילנד נערים לכודים חילוץ  צוללן שנהרג סמאן קונאן ()
התנדב להשתתף במבצע החילוץ. סמאן קונאן

תאילנד מערה ילדים סמאן קונאן צוללן נהרג תאונה ב מבצע החילוץ ()
סמאן קונאן ורעייתו. "את מי אנשק בבוקר?"

ולפואן קונאן, אשתו של הצוללן שנהרג, ספדה לו בסוף השבוע וקראה לילדים המחולצים שלא להאשים את עצמם במותו. היא פרסמה באינסטגרם כמה תמונות של בעלה המנוח וכתבה: "אני אוהבת אותך כאילו אתה הלב שלי עצמו. אני אוהבת אותך כל כך ומתגעגעת. מעכשיו כשאתעורר – את מי אנשק?". המונים ביקשו לנחם אותה.

  

לנערים מקבוצת הכדורגל "חזירי הבר" לא היה ניסיון בצלילה, ומותו של סמאן הדגיש כמה משימת החילוץ היא מסוכנת. תאילנד מסרה שהיא זימנה לחילוץ 13 צוללנים "ברמה עולמית" כדי להוציא את הנערים בשלום מהמערה. מבצע החילוץ המורכב נמשך שלושה ימים וריתק את העולם. "אנחנו לא בטוחים אם זה נס, הישג מדעי או משהו אחר", אמרו ביחידת הצוללנים "אריות הים" לאחר השלמתו.

חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AP)
המוות הדגיש עד כמה המשימה מורכבת. חילוץ הנערים מהמערה(צילום: AP)

 


חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפרטים חדשים שפורסמו בבוקר שלאחר השלמת החילוץ עולה כי יומו האחרון של מבצע החילוץ היה קרוב מאוד להסתיים באסון. צוללנים שהיו מעורבים בפעולות החילוץ חשפו כי זמן קצר מאוד לאחר חילוץ הנער האחרון, התרחשה תקלה במשאבה ששאבה מים מהמערה והביאה להשבתתה - מה שגרם לנחשול מים ועלייה פתאומית של מפלס המים במערה.

 

צוללנים ששהו במקום החילוץ סיפרו ל"גרדיאן" הבריטי כי הם שמעו צעקות מפנים המערה ומיד לאחר מכן ראו את אנשי החילוץ שעוד נותרו בתוכה רצים החוצה. "הם צעקו משום שהמשאבה פתאום הפסיקה לעבוד והמים החלו להציף את המערה", סיפר אחד מהם.

 

ביום רביעי פרסם חיל הים של תאילנד תיעוד ראשון של חילוץ הנערים מהמערה שהוצפה. בסרטון מחולצים כמה מהנערים במעברים הצרים על אלונקות. בימים האחרונים דווח שהנערים קיבלו מצוות החילוץ כדורי הרגעה כדי שיוכלו לצלוח את הדרך המסוכנת. בתאילנד הכחישו שהם הרדימו את הנערים או סיממו אותם. קודם לכן פורסמו התמונות הראשונות של הנערים בבית החולים, כשהם עם מסיכות על פיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טקס הזיכרון בבית החולים
צילום: AFP
מומלצים