שתף קטע נבחר

"אלרגיה זה לא משחק ילדים"

"אפילו שאין לי ילדים אלרגיים, כאבא לחמישה ילדים, לא יכולתי לתאר לעצמי מצב שהילדים שלי יהיו בסכנת חיים רק בגלל שלמדינה נוח לקצץ בנושא שנוגע 'רק' ל-1,500 ילדים". ישראל אליסף קורא לסדר נגד האפשרות להוציא מהגנים את הסייעות הרפואיות

לפני כמה חודשים התפרסמה בכלי התקשורת הידיעה כי למעלה מ-1,500 ילדים הולכים לקבל מכה קשה, ואנחנו, בכלל לא שמנו לב. משרדי החינוך והבריאות, בראשותם של השר בנט והשר שאינו שר, יעקב ליצמן, הכריזו, כך פורסם, על תקנה שתשים סוף לנוכחותן של הסייעות הרפואיות לילדים הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים במוסדות החינוך, מגיל הגן ועד כתה ב'. דווקא בגיל צעיר.

 

 

כמי שהיה יו"ר ועד הורי הגנים הארצי, נחשפתי פעמים רבות לקריטיות של אותן סייעות לילדים רכים בשנים, שרק למדו להאכיל את עצמם בכפית, וודאי שלא יודעים להבחין במה מותר או אסור להם לאכול או אפילו לגעת, שלא לדבר על להזריק לעצמם אנטי-היסטמינים.

 

 

אפילו שאין לי ילדים אלרגיים, כאבא לחמישה ילדים, לא יכולתי לתאר לעצמי מצב שהילדים שלי יהיו בסכנת חיים רק בגלל שלמדינה נוח לקצץ בנושא שנוגע "רק" ל-1,500 ילדים. בנט וליצמן, חשבו שהסיפור יעלה להם במקסימום כותרת בעיתון ביום שאחרי והסיפור ישכח. אבל אני, והורים רבים, לילדים אלרגים - לא יכולנו לעמוד מנגד.

 

שילוב הזרועות בין משרד החינוך ומשרד הבריאות, בנט-ליצמן, הוא שהביא להחלטה העגומה הזו, והבנתי שמה שיוציא אותנו מהבוץ הזה הוא רק אם אני ושכמותי, הורים לילדים בריאים - יחברו יחד וישלבו כוחות עם ההורים המוחים.

 

לאחרונה משרד החינוך חזר בו, כביכול, מביטול תקן הסייעות לילדים אלרגיים בשנה הקרובה - אלא שמדובר רק בשנת הלימודים הקרובה, אין שום ערובה לכך שלא נמצא את עצמנו בעוד שנה בפזמון חוזר. בשורה התחתונה - אין כאן שום בשורה אלא שימת פלסטר על הבעיה וגם על פיותיהם של ההורים שנאבקים עבור הילדים שלהם.

 

"למה להתאמץ ולצאת לרחוב?"

כמו רבות מהמחאות שהצליחו, גם המחאה שלנו התחילה ברשת, לאנשים נוח היום לשבת על הספה, לעשות לייק לאיזה פוסט ולהרגיש שבזה הם עשו את שלהם. החלטתי לנתב את כוחו של הלייק כדי להניע אנשים לפעולה וקראתי לציבור הישראלי "להציל את הילדים האלרגים בלחיצת כפתור אחת", שבאמצעותה מגיע אימייל לשרים ולחברי הכנסת.

 

הפגנות נגד ביטול סייעות לילדים עם אלרגיה ()

במייל מופיעות הדרישות שלנו, שעיקרן: ביטול מיידי של ההחלטה על פיטורי הסייעות הרפואיות, הכשרת הסייעות הרפואיות על ידי משרד הבריאות בקורס מקצועי ויעודי והגדרתן כמקצוע חינוכי רפואי, הקמת מאגר מחליפות בכל רשות מקומית למקרי היעדרות. הזנה משותפת בגנים בארוחת הבוקר נטולת אלרגנים במימון משרד החינוך עם תגמול לצוות החינוכי. מתן הכשרה לצוותי החינוך בבתי הספר והסברה להורים בנושא אלרגיות על ידי משרד החינוך ולא על ידי עמותות מתנדבים ומימון אמבולנס במקרה של פינוי כתוצאה מתגובה אלרגית.

 

הסתבר לי, שחברי הכנסת, ממש כמונו, לא אוהבים שמציפים להם את האימייל, אחד מכלי העבודה המרכזיים שלהם, אבל הם לא הצליחו להתעלם מאיתנו וההפגנה הדיגיטלית הזו, שעדיין בעיצומה, מוכיחה את עצמה.

 

אלא שכדי להצליח להביא לשינוי אמיתי, אנחנו חייבים לצאת גם אל הרחובות. וכך הגענו, מאות אנשים זועמים להפגנה שארגנה עמותת יה"ל בכניסה לקרית הממשלה בת"א - כדי להביא את מה שיכולה להיתפס כ'מחאת שוליים' לליבו של הציבור הישראלי ולמקבלי ההחלטות. אותם מקבלי החלטות שיושבים להם שם במגדל השן ואפילו לא ירדו כדי להסתכל לילדים האלה בעיניים ולומר להם 'אתם לא מספיק במספר ולא מספיק גדולים וחשובים כדי שנדאג לכם'.

 

זה יכול היה להיות הילד שלנו

חוסר נוכחותם של חברי כנסת, אנשי ציבור ומובילי דעה בהפגנה הזו צרם לי. כי אותם חברי הכנסת יודעים להצטלם עם הילדים האלה באולפן, או כשהם מגיעים לדיונים בכנסת כדי לספר את מה כואב להם ולהבטיח הבטחות - למה? כי זה לא דורש מהם לצאת מהמזגן וכי הם יודעים שזה יביא להם כותרות או אייטמים, ולמה להתאמץ ולצאת לרחוב, אם אפשר להעלות את הילדים ועוד לגרום להם להרגיש ששמעו אותם.

 

מפגינים נגד ביטול הסייעות הרפואיות בגנים ()
מפגינים נגד ביטול הסייעות הרפואיות בגנים

 

כדי לנצח כל מאבק אנחנו צריכים לאחד כוחות עם עוד הורים מגויסים שמבינים שלא מדובר ב"בעיה שלהם" אלא בבעיה של כולנו. היום זה ילדים אלרגנים שלוקחים מהם את התרופה שלהם בדמותן האנושית של הסייעות הרפואיות, אתמול זה התינוקות שמפקירים אותם להתעללויות כי הם לא נולדו בגיל 3 ומחר זה ילדים חולים שלא מכניסים את התרופה שלהן לסל הבריאות.

 

אם לא נתאחד ונבין שבאותה המידה זה יכול היה להיות הילד שלנו, אז גם הנבחרים שלנו לא יבינו את זה וימשיכו להרשות לעצמם לחוקק חוקים, תקנות, נהלים או הנחיות, איך שלא תקראו לזה - מדובר בהחלטות מביכות ומסכנות חיים.

 

המחאה שלנו אמנם הצליחה השנה. ההחלטה הרעה הזו הזו כבר לא תצא אל הפועל בשנת הלימודים הקרובה, אבל כדי למנוע צורך במחאות חוזרות מדי קיץ, הציבור צריך להתעורר בזמן ולדרוש מהמדינה, ליצמן ובנט - שלבו זרועות יחד איתנו והיפכו את התקנה שחוק ששיבטיח לצמיתות את ביטוחם של ילדינו.

 

כל פתרון אחר שנועד להשתיק אותנו - לא רק שלא משרת אתכם ומזיק לאמון ולתדמית שלכם בציבור, אלא גם יפנה אליכם אצבע מאשימה ביום בו ההחלטה שלכם תעלה לנו בחייו של ילד.

 

  • הכותב הוא מוביל המחאה להצלת הילדים האלרגנים ומניעת פיטורי הסייעות הרפואיות בשיתוף ארגון "הברית הישראלית" הפועל להנעת אזרחים לאקטיביזם.
  • לפרטים נוספים, תמיכה במאבק והצטרפות למחאה, לחצו כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים