שתף קטע נבחר

עצומת החצי מיליון: דורשים "חשמל כשר" בשבת

יותר מ-120 אלף איש הצטרפו בימים האחרונים לעצומה למען "חשמל כשר", בקמפיין שסוחף את הרחוב החרדי. הדרישה: להפעיל בסופי שבוע מערכות אוטומטיות ועובדים לא-יהודים בלבד. "יש יותר ממיליון שומרי שבת בישראל. אי אפשר להתעלם מאתנו"

עשרות-אלפי בני אדם דורשים מחברת החשמל שלא לחלל שבת לצורך ייצור ואספקה של חשמל, אלא להפעיל בסופי שבוע מערכות אוטומטיות ועובדים לא-יהודים בלבד. יותר מ-120 אלף איש הצטרפו בימים האחרונים לעצומה למען "חשמל כשר", ומארגניה שואפים להגיע לרבע מיליון חתימות בשבוע הקרוב ולחצי מיליון עד סוף הקמפיין.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בעבר נהגו שומרי השבת לסמוך על ההיתר ההלכתי המקובל ולפיו ניתן להשתמש ברשת החשמל הארצית אף אם בחדרי הבקרה עובדים יהודים. הנימוק: החשמל משמש גם אנשים חולים, מרכזים רפואיים ומוסדות חיוניים אחרים, וממילא גם אם נדרשת התערבות מצד העובדים לאספקת הזרם - היא מותרת, שכן "פיקוח נפש דוחה שבת".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בשנים האחרונות ישנם רבים המחמירים בהלכה בעניין זה. לשיטתם, לא ראוי להקל בדבר כאשר אין מדובר בסכנת חיים ממשית ומיידית, ובמיוחד כאשר יש חלופה בצורה של העסקת עובדים לא יהודים. בהתאם לכך נוהגים בריכוזים חרדים רבים להתנתק בסופי שבוע מהרשת הארצית ולהתחבר לגנרטורים פרטיים, ובמקביל עולה מעת לעת הדרישה להעסיק בשבת נוכרים בלבד.

 

"לשומרי שבת מגיע חשמל כשר"

על רקע הרפורמה במשק החשמל, מבקשים כעת רבנים להגביר את הלחץ הציבורי בעניין על חברת החשמל. בתחילה הם ביקשו משומרי השבת לפנות ישירות אל החברה, באופן פרטי, אך לאחר מכן הוחלט לעשות זאת בצורה מאורגנת ולאסוף מאות-אלפי חתימות באמצעות קמפיין אגרסיבי בכלי תקשורת חרדיים וברשתות החברתיות.

 

הרב בנימין חותה ()
הרב בנימין חותה

 

את המהלך מוביל הרב בנימין חותה, רב קהילה בביתר עילית, יחד עם תחנת הרדיו "קול ברמה" שבה הוא משדר תוכניות הלכה והמוקד הטלפוני "חדשות הסקופים". חותה מסר בעבר שיעורי תורה קבועים לעובדי חברת החשמל ויצר קשרים עם כמה מבכיריה. כך הוא נחשף למורכבות ההלכתית של הנושא, וכעת הוא מבקש למנף את הקרבה אליו למציאת פיתרון.

 

"יש יותר ממיליון שומרי שבת בישראל ומגיע להם חשמל כשר", אמר הרב חותה ל-ynet. "הם משלמים כמו כל צרכן אחר וזכאים לזה בדין ולא בחסד. גם אין כאן שום כפייה על הציבור החילוני". לדבריו, "החזון אי"ש והרב עובדיה יוסף אמרו שאדם שמשתמש בחשמל בשבת הוא כמו מי שמדליק סיגריה ממדורה ששרפו בה ספר תורה".

 

"רמז משמים"

יוזם המהלך אמר שהדרישה בעניין איננה חדשה, אך כעת נוצר חלון הזדמנויות להשיג זאת. "מבחינתי יש בעיה קשה שיהודי מחלל שבת כדי שאני אשב ואתענג עם החמין במזגן. לפני 20 שנה אמרו לנו שמסיבות ביטחוניות אין אפשרות להעסיק גויים בלבד, אבל היום יש מאות-אלפי לא יהודים שנאמנים למדינה ועובדים גם בתפקידים מסווגים, והם ודאי יכולים לעשות את זה".

 

הגנרטורים המחליפים כיום את החיבור לרשת החשמל הארצית אינם פיתרון טוב מבחינתו של הרב חותה. ראשית - הם משרתים רק את תושבי הריכוזים החרדיים ולא מספקים מענה לשומרי שבת מסורתיים, דתיים ואף חרדים המתגוררים בשכונות מעורבות. שנית – השימוש בהם מגביל את הצרכנים ובמקרים רבים נעשה באופן לא בטיחותי ולא חוקי.

 

העצומה שמארגן הרב חותה נועדה מבחינתו להפעיל לחץ גם על הפוליטיקאים החרדים. "חברי הכנסת מנסים לקדם את הסדרת הגנרטורים, למשל שחברת החשמל תיקח עליהם אחריות, אבל זה לא מספק", אמר. "רק בשבת האחרונה נשרף גנרטור גדול ליד הבית של הרב קנייבסקי בבני ברק. אולי זה היה רמז משמים..."

 

לדבריו, משפחות משלמות מאות שקלים מדי חודש עבור חיבור לרשתות מקומיות רעועות – ולא מקבלות תמורה הולמת. "עסקנים מציבים גנרטורים רועשים בשטחים פתוחים, מושכים משם כבלים לכמה בניינים או רחובות מעל או מתחת לאדמה, ובסוף אתה מקבל זרם חשמל מוגבל, עם אור עמום בבית ומאווררים בקיץ במקום מזגנים. זה לא פיתרון".

 

"רבע מיליון איש דורשים שינוי"

מנהל "חדשות הסקופים", יענקי קצבורג, שנידב את המוקד הטלפוני שלו לטובת הקמפיין, הזמין את כל מי שהשבת יקרה לו להתקשר לכוכבית 6665, וסיכם: "העצומה הזו - יש בכוחה לשנות. אני חושב שאנחנו לקראת מהפכה בתחום הזה. הציבור משלם היום ביוקר על חשמל כשר על ידי גנרטורים - וזה חייב להשתנות".

 

קצבורג משוכנע כי "קשה יהיה לחברת חשמל להתעלם מרבע מיליון איש שדורשים שינוי", ומסביר: "אחרי עשרים שנה שמנסים לפתור את בעיית החשמל בשבת, ישנה הזדמנות לכך בימים אלה בגלל הרפורמה בחברת חשמל. אם זה לא יקרה עכשיו - נצטרך להמתין עוד עשרים שנה, עד לרפורמה הבאה"

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בדיונים בכנסת ובמשרדי הממשלה. כשיתקבלו החלטות, חברת החשמל תפעל על פי הנחיות הרגולטור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים