שתף קטע נבחר

אכזבה בכנס האיראני בעזה: סינוואר נעדר, השידור של סולימאני נפל

חמאס ברצועה ציפה לאירוע משותף לו ולאיראן שידגיש את הקשר לטהרן, אבל בכירי הארגון הפתיעו ולא הגיעו. גורם ברצועה: "הסיבה היא התנגדות המצרים". גם את הנאום החי של מפקד כוח קודס האיראני לא זכו הנוכחים לראות. המנחה הסביר: "ישראל שיבשה את השידור"

 

קאסם סולימאני. סליחה, תקלה ()
קאסם סולימאני. סליחה, תקלה
 

אחרי ההכנות ובניית הציפיות - אכזבה בעזה מכנס "אבקת השריפה הרטובה" שהתקיים בשיתוף איראן : מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר לא הופיע למרות התכנון, והסביר זאת במצב הביטחוני. גם בכיר הארגון מחמוד א-זהאר ביטל את השתתפותו ברגע האחרון. כמו כן, גולת הכותרת של האירוע אמורה הייתה להיות נאומו בשידור ישיר של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, אלא שכמה דקות אחרי שהחל השידור מטהרן, עוד לפני שעלה לדבר, נפל השידור ולא חזר. מנחה האירוע האשים את ישראל בשיבוש השידור.

 

האירוע התקיים במלון קומודור בעזה והסתיים בחלוקת תעודות הוקרה וארוחת ערב. הנוכחות של חמאס באירוע היתה בדרג משני, ולפי גורם בעזה ההערכה היא שהיעדרות הבכירים מהאירוע נבעה מדרישה מצרית. הוא הוסיף שמצרים דרשה מחמאס לבטל כליל את הכינוס, אולם בארגון השיבו שלא הם אלה שיזמו אותו - ולכן אין ביכולתם לבטלו. בחמאס טרם הגיבו לאי-הופעת סינוואר וא-זהאר בכנס.

יחיא סינוואר. נעדר בגלל התנגדות מצרית? (צילום: AP) (צילום: AP)
יחיא סינוואר. נעדר בגלל התנגדות מצרית?(צילום: AP)

מלכתחילה מבטא קיום הכנס את הרצון של חמאס בקרבתם של האיראנים. הארגון מצוי במשבר כספי כבד, וטהרן היא היחידה שמוכנה כיום לתת לו כסף - לא רק עבור הזרוע האזרחית של התנועה, אלא גם עבור הזרוע הצבאית. כדי לקבל את הכסף האיראני, חמאס צריך להוכיח לאיראן שהוא ראוי לכך. הצהרה פומבית - שהיא למעשה התחייבות על כך שכל תקיפה ישראלית בעזה תלווה בהרעשה של עוטף עזה - היא בדיוק מה שהאיראנים מחפשים. 

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, פנה היום בעמוד הפייסבוק לתושבי עזה לקראת הנאום המתוכנן של סולימאני. "מעניין על מה הוא הולך לדבר? על פיתוח רצועת עזה? שיקום בניינים ובתים? הגדלת אספקת חשמל? מים? סיוע לנזקקים? איראן השיעית משקיעה כספים בארגון הטרור חמאס, לא ברצועת עזה ולא בתושביה, ובמוקדם או במאוחר תגיע 'לפדות את השיק'. כשם שלסולימאני לא אכפת מתושבי סוריה, כך לא אכפת לו מכם. תושבי רצועת עזה, תתעוררו, זאת קריאת השכמה, רגע לפני שרצועת עזה הופכת לטהרן".

 

מוקדם יותר התייחס המנהיג העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, למאמצים האמריקניים סביב התהליך המדיני בין הפלסטינים וישראל. בדרשה שנשא אמר: "האמריקנים קראו לזה עסקת המאה, אבל זה לעולם לא ייצא לפועל. הסוגיה הפלסטינית לא נשכחה וירושלים תהיה תמיד בירתה. הפלסטינים, יחד עם תמיכת המוסלמים, ימשיכו להתנגד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים