שתף קטע נבחר

הלם מטראמפ בארה"ב: "בוגד, אתה בכיס של פוטין"

סערה בפוליטיקה האמריקנית: במסיבת העיתונאים עם נשיא רוסיה צידד טראמפ בפוטין, טען שמוסקבה לא חיבלה בבחירות, האשים את וושינגטון בהרעת היחסים – ולא השמיע מילת ביקורת אחת על הקרמלין. ראש ה-CIA לשעבר: "בגידה". הסנאטור שוּמר: "טראמפ שם עצמו מעל המדינה". סנאטור רפובליקני: "הנשיא האשים את ארה"ב בתוקפנות רוסית. לא האמנתי שיבוא היום הזה"

המערכת הפוליטית בארצות הברית סוערת הערב (יום ב') בעקבות ההצהרות שהשמיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים המשותפת שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בתום הפסגה שערכו השניים בהלסינקי – ובמיוחד בעקבות ההתכחשות הפומבית שלו לכך שרוסיה התערבה בבחירות בארה"ב ב-2016 וחיבלה בהן, כפי שקבעו חד-משמעית סוכנויות המודיעין האמריקניות.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

דונלד טראמפ ולדימיר פוטין  (צילום: AFP)
פוטין וטראמפ במסיבת העיתונאים הערב. "משהו כאן לא בסדר"(צילום: AFP)

דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AP)
(צילום: AP)

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם מיהר בתום מסיבת העיתונאים למתוח ביקורת על דבריו של טראמפ, ואמר כי התנהלותו היום תעביר מסר של חולשה למוסקבה. "הנשיא החמיץ הזדמנות לאלץ את רוסיה להתמודד עם ההתערבות שלה בבחירות ב-2016 ולהעביר לה מסר של אזהרה חמורה לקראת מערכות הבחירות העתידיות", אמר גרהאם. "רוסיה תראה בתשובה הזו של טראמפ סימן לחולשה".

 

ראש סוכנות הביון האמריקנית (CIA) לשעבר ג'ון ברנאן היה חריף עוד יותר בדבריו, ואמר שיש לסלק את טראמפ מתפקידו: "ההופעה של דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי הייתה לא פחות מבוגדנית. לא רק שדבריו של טראמפ היו בוגדניים, הוא היה לגמרי בכיס של פוטין. פטריוטים רפובליקנים: איפה אתם???".

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
"פוטין הכחיש בתוקף". טראמפ מאמין לנשיא רוסיה(צילום: AFP)

דונלד טראמפ ולדימיר פוטין רוסיה ארה
ציוץ ההגנה של טראמפ בטוויטר: "מסתכן בשביל השלום"

במהלך מסיבת העיתונאים דיברו טראמפ ופוטין על שורה של נושאים שבין ארה"ב לרוסיה יש מחלוקות עמוקות בעניינם, ובעשותם זאת לא השמיע טראמפ ולו מילת ביקורת אחת על מוסקבה. בנושא הנפיץ מכולם, ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות בארה"ב ב-2016 במטרה לחבל בהן ולהשפיע על מהלכן, צידד טראמפ בפוטין במקום בסוכנויות המודיעין האמריקניות, שקבעו כי התערבות כזו אכן הייתה. כשנשאל אם הוא מוכן לגנות את ההתערבות של רוסיה, הבהיר טראמפ כי לדעתו רוסיה לא עשתה דבר: "אני לא רואה סיבה שהייתה יכולה לגרום לרוסיה להתערב. הנשיא פוטין הכחיש את זה היום באופן חריף ותקיף ביותר".

מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר. "דברי הנשיא חיזקו את יריבינו" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר. "דברי הנשיא חיזקו את יריבינו"(צילום: EPA)

ולדימיר פוטין עם דונלד טראמפ ומלניה טראמפ בהלסינקי (צילום: EPA)
נשיאי רוסיה וארה"ב עם הגברת הראשונה מלניה טראמפ, היום(צילום: EPA)

כשדיבר על כך שהיחסים בין מוסקבה לוושינגטון הגיעו בשנים האחרונות לשפל אמר טראמפ כי הוא מאשים את שני הצדדים – הן רוסיה והן ארה"ב. דבריו אלה מצטרפים להצהרתו מהימים האחרונים שלפיה "הטיפשות" של ארה"ב בהתנהלותה מול רוסיה גרמה להידרדרות ביחסים.

 

דבריו של טראמפ עוררו תרעומת גם במחנה הרפובליקני, שאליו הוא משתייך. הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק מאריזונה, שנוהג לבקר את טראמפ לעתים קרובות, כתב הערב: "מעולם לא חשבתי שאהיה עד ליום שבו הנשיא האמריקני שלנו יעמוד על במה אחת עם נשיא רוסי ויאשים את ארה"ב בתוקפנות רוסית. זה מביש". חבר בית הנבחרים הרפובליקני ג'סטין אמש, שמרן מוצהר, כתב בטוויטר: "אפשר לתמוך בשיפור היחסים עם רוסיה, אפשר להיות בעד פגישה עם פוטין, ועדיין – אני חושב שמשהו כאן לא בסדר".

 

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שהפסיד לברק אובמה בבחירות לנשיאות בשנת 2008 אבל נותר פוליטיקאי בכיר ונמנה עם מבקריו של טראמפ במחנה הרפובליקני, אמר כי הפגישה של טראמפ עם פוטין הייתה טעות טראגית ושפל חדש לארה"ב. "לא רק שטראמפ לא דיבר על טבעו האמיתי של יריב, אלא נוסף על כך, כשדיבר על אמריקה בפני העולם כולו הנשיא לא הגן על כל מה שהופך אותנו למי שאנחנו – מדינה של אנשים חופשיים שמקדישים את עצמם לחירות בבית ומעבר לים. אין ספק שהפסגה בהלסינקי הייתה טעות טראגית".

הסנאטור לינגזי גרהאם. "סימן של חולשה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הסנאטור לינגזי גרהאם. "סימן של חולשה"(צילום: רויטרס)

מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר אמר כי הגישה של טראמפ הייתה חסרת תקדים: "שנשיא ארה"ב יצדד בנשיא פוטין נגד רשויות אכיפת החוק האמריקניות, נגד אנשי הביטחון האמריקנים ונגד סוכנויות המודיעין האמריקניות – זה מעשה חסר מחשבה ומסוכן, מעשה של חולשה. דבריו של טראמפ חיזקו את יריבינו והחלישו את יכולות ההגנה שלנו ושל בעלי בריתנו. הנשיא שם את עצמו מעל המדינה".

 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, מתח גם הוא ביקורת מרומזת על טראמפ אחרי מסיבת העיתונאים. ראיין אמר כי אין ספק שמוסקבה חיבלה בבחירות וכי על טראמפ לזכור שרוסיה אינה בעלת ברית של וושינגטון. "אין שום מקום להשוואה בין מידות המוסר של ארה"ב לאלה של רוסיה, שעודנה עוינת לערכים והרעיונות הבסיסיים ביותר שלנו. ארה"ב חייבת למקד את המאמצים שלה באילוץ רוסיה לשאת באחריות למעשה ובשימת קץ להתקפות הנתעבות שלה נגד הדמוקרטיה שלנו".

ולדימיר וטין ודולנד טראמפ בהלסינקי (צילום: AP)
פוטין, טראמפ ויועציהם בפסגה בהלסינקי(צילום: AP)

יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט בוב קרוקר, גם הוא איש המפלגה הרפובליקנית, אמר כי הדברים שהשמיע טראמפ לצדו של פוטין גרמו לארה"ב להיראות כמו "טרף קל".

 

מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים ננסי פלוסי כתבה בטוויטר: "מדי יום ביומו אני מוצאת את עצמי שואלת: איזה מידע אישי, כלכלי ופוליטי יש לרוסים על דונלד טראמפ? התשובה לשאלה הזו היא הדבר היחיד שיכול להסביר את התנהגותו ואת הסירוב שלו להתעמת עם פוטין". חבר בית הנבחרים אדם שיף, דמוקרט בכיר בוועדת המודיעין של הבית, אמר כי פוטין יראה בהצהרותיו של טראמפ אור ירוק להתערב בבחירות אמצע הכהונה לקונגרס שייערכו בנובמבר השנה. את התנהגותו של טראמפ כינה "פחדנית".

 

על רקע הביקורת הקשה עליו בארה"ב בעקבות מסיבת העיתונאים צייץ הלילה טראמפ בטוויטר: "כפי שאמרתי היום ופעמים רבות לפני כן, 'יש לי אמון גדול באנשי המודיעין שלי. עם זאת, אני גם מכיר בכך שכדי ליצור עתיד טוב יותר אנחנו לא יכולים להתמקד רק בעבר – כשתי המעצמות הגרעיניות הגדולות בעולם אנחנו חייבים להסתדר!". אחר כך צייץ תמונה שלו עם פוטין מהפגישה ביניהם וכתב: "אני מעדיף לקחת סיכון פוליטי במסגרת המרדף אחר השלום מאשר לסכן את השלום במרדף אחר הפוליטיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי
צילום: רויטרס
מומלצים