שתף קטע נבחר

אושר סופית: "שוברים שתיקה" מחוץ לבתי הספר

הכנסת אישרה את החוק הקובע כי אנשי הארגון, שמביא עדויות חיילים על פעילותם בשטחים במהלך השירות הצבאי, לא יוכלו להיכנס לבתי הספר לשיחות עם תלמידים. בנט: "המציאות שמכפישים את צה"ל הסתיימה"

 

אין כניסה: החוק שנועד לאסור על כניסת הארגון "שוברים שתיקה" לבתי הספר לצורך שיחות עם תלמידים אושר הלילה (ג') בקריאה שנייה ושלישית.

 

הצעת החוק, שקידמו שר החינוך נפתלי בנט וח"כ שולי מועלם-רפאלי מהבית היהודי, היא תיקון הקובע כי ארגוני דה-לגיטימציה הפועלים נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות החינוך הממלכתי, לא יוכלו להיכנס לתוך שטחי בית הספר ולהיפגש עם התלמידים.

לא ייכנסו לבתי הספר. "שוברים שתיקה" ()
לא ייכנסו לבתי הספר. "שוברים שתיקה"

פעילות של "שוברים שתיקה" (ארכיון) (צילום: לואיז גרין) (צילום: לואיז גרין)
פעילות של "שוברים שתיקה" (ארכיון)(צילום: לואיז גרין)

החוק יחול גם על כל מי שפועל בחו"ל נגד מי שמסייעים למוסדות שפועלים לדה-לגיטימציה נגד ישראל, כך על פי היוזמים. 43 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-24 התנגדו לה.

 

לאורך כל שלבי החקיקה עוררה ההצעה ביקורת נוקבת. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה במהלך הדיון הלילה: "לארגון קוראים 'שוברים שתיקה' כדי לשבור את השתיקה סביב מציאות הכיבוש בשטחים. לאט לאט, ככל ששלטון הימין התהדק והגיע למסקנה שהוא לא מעוניין ללכת לפתרון מדיני אלא להשאיר את השליטה על הפלסטינים, התחילו להשתיק את שוברי השתיקה. בהתחלה אמרו, 'למה בחו"ל? דברו בארץ' . אבל בארץ אמרו, 'לא בצה"ל, לא בבתי ספר, לא במתנ"סים'. אז איפה נשמע את האמת על מה שקורה בשטחים הכבושים?".

 

בנט בירך: "המציאות שבה ארגונים שחותרים תחת הלגיטימיות של מדינת ישראל ומכפישים את חיילי צה"ל יחלחלו אל תלמידי ישראל - הסתיימה היום. 'שוברים שתיקה' חצו מזמן את גבולות השיח הלגיטימי כשבחרו להוציא את דיבתה של מדינת ישראל רעה בזירה הבינלאומית. כל עוד הם פועלים בחו"ל נגד מדינת ישראל וצה"ל, אני לא אאפשר את פעילותם במערכת החינוך. רוצים לפעול? תפעלו בתוך הבית. במערכת החינוך, האמונה על עיצוב דור העתיד, לא יינתן ביטוי לקולות מעין אלו".

 

מ"שוברים שתיקה" נמסר בתגובה: "אחרי ההדתה, מגיעה ההשתקה. שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר ׳חוק להשתקת הכיבוש׳. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם.

 

"הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם", נמסר עוד מהארגון. "הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש".

 

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שתנועתו הובילה את המאבק וסייעה בקידום ההצעה, אמר: "תיקון הצעת החוק מבהיר אחת ולתמיד כי לא ניתן לאחוז את החבל משני קצותיו. מי שפועל בבמות בינלאומיות נגד מדינת ישראל אינו יוכל לעשות זאת בתוכה. הכנסת הוציאה היום כרטיס אדום לכל ארגוני הדה-לגיטמציה המבקשים להשתלב במערכת החינוך. אנחנו מקווים כי חוק זה יוביל להוצאת שאר ארגוני הדה-לגיטימציה מחוץ לחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שוברים שתיקה" מחוץ לבתי הספר
מומלצים