שתף קטע נבחר

ארכה מצרית לחמאס: כמה ימים לבלימת בלוני התבערה

בצל סגירות המעברים כרם שלום ורפיח, ל-ynet נודע כי קהיר העבירה מסר נוסף שנועד ללחוץ על חמאס. עם זאת, הארגון העזתי הבהיר שוב כי אין באפשרותו לעצור את התופעה מיידית. מקורות בעזה ל-ynet: כוח חמאס שפרוס לאורך הגבול פונה מחשש לפגיעה באנשיו

 

הלחץ המצרי: מצרים פועלת בימים האחרונים מאחורי הקלעים בצורה תכופה כדי למנוע סבב אלים משמעותי בין ישראל לחמאס. ל-ynet נודע הבוקר (ג') כי בקהיר החליטו לתת לחמאס הזדמנות של כמה ימים להביא לסיום - או לכל הפחות להפחתה משמעותית -של הפרחת בלוני התבערה.

 

הארכה המצרית מגיעה ברקע ההחלטה הישראלית לסגור את מעבר כרם שלום גם לדלק ולגז, ובמקביל להחלטה המצרית לסגור את מעבר רפיח, שהגיעה לפני ההודעה הישראלית. לא ברור אם ההחלטה המצרית מקרית או שמדובר בצעד מתואם, אבל נראה כי המסר דומה ונועד ללחוץ על חמאס להביא להרגעת השטח.

איסמעיל הנייה  עבד אל פתאח א סיסי (צילום: AFP)
מסר של א-סיסי להנייה על בלוני התבערה(צילום: AFP)
 

ל-ynet נודע גם כי המסר של חמאס, כפי שנחשף השבוע ב-ynet, והועבר למצרים גם אתמול, נותר בעינו ולפיו אין באפשרותו של הארגון להפסיק במכה אחת את הפרחת בלוני התבערה. עם זאת, חמאס מתעקש בפני אנשי המודיעין המצרי, שמתווכים בין הצדדים, כי אנשיו אכן פועלים להפחתת כמות הבלונים.

 

אמנם מוקדם לקבוע זאת אחרי שלושה ימים, אך מבחינה סטטיסטית ישנה ירידה במספר השריפות בעוטף עזה מאז סיום הסבב האחרון ביום שבת. "חמאס לא יכול להפסיק בפעם אחת את הפרחת הבלונים משום שזה יפגע במעמד שלו מול תושבי רצועת עזה ומול התומכים בו בכלל על כך שהוא מתקפל, ולכן הוא חייב לעשות זאת בצורה הדרגתית", הסביר מקור ברצועה ל-ynet.

 

גם ההודעה מצד ישראל על כך שהמעבר יישאר סגור רק עד יום ראשון נועדה לאותת לעזה כי ישראל עדיין מוכנה ומעדיפה לתת הזדמנות להרגעת השטח מאשר לפתוח בסבב אלים חדש. התיחום של סגירת המעבר בזמן, במקביל לארכה של כמה ימים שמצרים נתנה לחמאס, עשויים להעיד על התיאום ההדוק בין ישראל למצרים בכל הנוגע לניסיונות להביא לרגיעה מחודשת.

מעבר כרם שלום (צילום: רויטרס)
מעבר כרם שלום(צילום: רויטרס)

 

 

בתוך כך, חמאס פינה אמש את ''כוח תפיסת השטח'' שלו, שפרוס לכל אורך גבול הרצועה ושומר מפני שיגור רקטות של גורמים סוררים ומונע הסתננויות לישראל. מקורות ברצועת עזה אמרו ל-ynet כי הפינוי נעשה בעקבות תקיפת שני המוצבים אתמול אשר שייכים לאותו כוח, מתוך חשש לפגיעה נוספת באנשיו.

 

השקט היחסי בעוטף עזה הופר אתמול אחר הצהריים לאחר שזוהה שיגור רקטה מרצועת עזה והופעלה אזעקת צבע אדום בשני יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. כעבור זמן מה הודיע צה"ל כי הרקטה התפוצצה בשטח הרצועה. זו הייתה האזעקה הראשונה שהופעלה ביישובי עוטף עזה מאז הבנות הפסקת האש בלילה שבין שבת לראשון.

 

לאחר מכן הגיעה ההודעה הישראלית על סגירת מעבר כרם שלום להעברת דלק וגז לרצועת עזה, כך שרק מזון ותרופות יעברו דרכו. במקביל הודיעה מצרים שהיא סוגרת באופן זמני את מעבר רפיח בשל תקלה טכנית.

 

בהודעת חמאס נכתב כי "הצעדים הנקמניים של ישראל משקפים את גודל העוול והפשע שעובר על רצועת עזה. יהיו לכך השלכות חמורות, וישראל תצטרך לשאת באחריות. היא לא תצליח לעולם להשפיע על העמדה הלאומית להמשך המאבק וההתנגדות, עד להשגת זכויותינו ולהסרת המצור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מצרים במסר לחמאס על בלוני התבערה
צילום: AFP
מומלצים