שתף קטע נבחר

צולבים את טראמפ: "יום שייזכר לדיראון עולם"

נמשכת הסערה בארה"ב אחרי שהנשיא צידד בפוטין, יצא נגד המודיעין האמריקני והאשים את וושינגטון בקרע עם רוסיה. ניו יורק טיימס: "הפסגה שפוטין חלם 18 שנה. במקום להגן על ארה"ב – טראמפ העדיף מנהיג עוין". CNN: "השפלה מעבר לים. האינטרסים של טראמפ חשובים לו יותר משל המדינה". "פוקס": "ככה לא מנצחים את רוסיה. פוטין היה בשליטה, טראמפ נראה חסר סמכות". יועצי הנשיא מודים: "זו ממש לא הייתה התוכנית"

פרשנים, פוליטיקאים וכלי תקשורת בארה"ב מביעים גם היום (ב') זעזוע עמוק מההצהרות חסרות התקדים של הנשיא דונלד טראמפ אתמול במסיבת העיתונאים עם ולדימיר פוטין, ומהכניעה הכמעט מוחלטת שהוא הפגין – כפי שהם רואים זאת – מול נשיא רוסיה. דבריו של טראמפ אמש, שבהם הבהיר כי הוא מאמין לפוטין שרוסיה לא חיבלה בבחירות בארה"ב ב-2016 וכי הוא מעדיף את גרסתו של הנשיא הרוסי על פני הקביעות הרשמיות של סוכנויות המודיעין האמריקניות, גררו גינויים חריפים ביותר גם מהמחנה הרפובליקני, שאליו הוא משתייך.

 

אין חדש מהלסינקי: האיראנים נשארים בסוריה / רון בן ישי

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

כותרות ()
כותרות העיתונים בארה"ב, הבוקר. ביקורת חוצת מפלגות

בראש האתר של "ניו יורק טיימס", אחד מכלי התקשורת השנואים ביותר על טראמפ, התנוססה הלילה והבוקר הכותרת: "כשפוטין לצדו: טראמפ פקפק במסקנות המודיעין האמריקני בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות ב-2016". במאמר פרי עטו של מארק לנדלר שפורסם בעמוד הראשי נטען כי טראמפ התנער במסיבת העיתונאים אמש מכל הכללים שעל פיהם אמור לנהוג נשיא אמריקני בעת מסעותיו מעבר לים. "טראמפ עשה בהלסינקי דבר שאיש מקודמיו לא עשה לפני כן: הוא קיבל את ההסבר של מנהיג מדינה עוינת והעדיף אותו על פני הממצאים של סוכנויות המודיעין האמריקניות. די היה בהצהרה של טראמפ שהוא אינו רואה שום סיבה שלא להאמין לפוטין כשהוא טוען שרוסיה לא ניסתה לחבל בבחירות ב-2016, אבל זו הייתה רק אחת מכמה הצהרות שלו שכמותן לא ניפק שום נשיא על אדמה זרה... במקום להגן על ארה"ב מפני אלה שרוצים לאיים עליה תקף טראמפ את אזרחיו שלו ואת מוסדותיו שלו. במקום לאתגר את פוטין, יריב עם מוניטין מתועד-היטב של פעילות עוינת נגד ארה"ב, הוא שיבח אותו ללא הסתייגות".

דונלד טראמפ ולדימיר פוטין  (צילום: AFP)
במגרש שלו. "טראמפ הניח לפוטין להסביר את מדיניות ארה"ב"(צילום: AFP)

דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AP)
היועצים הסבירו את הסכנות, טראמפ התעלם. לחיצת היד בהלסינקי(צילום: AP)
לנדלר שב והעלה את התהייה – בהתחשב בהצהרותיו המוזרות של טראמפ – אם רוסיה מחזיקה במידע מפליל כלשהו על הנשיא האמריקני. "לקהל בארה"ב הטענות שטראמפ השמיע היו מוכרות, אבל לשמוע אותו מנפק אותן בעודו ניצב לצד המנהיג של אותה מדינה שמואשמת בביצוע ההתקפות האלה – זה היה מחזה בסדר גודל אחר לגמרי. הופעתו של טראמפ הייתה מבלבלת כל כך עד שלפרקים פוטין הוא שניסה להקל את המצב – כאילו הוא מבין איזה נזק עלולות לגרום הצהרות הנשיא לארה"ב. כשכתב שאל את טראמפ אם הוא מתנגד לסיפוח חצי האי קרים לרוסיה ב-2014, פוטין ענה שמובן שהנשיא האמריקני התנגד. טראמפ עמד לצדו ושתק".

 

מאמר אחר ב"ניו יורק טיימס", פרי עטם של אנדרו היגינס וסטיבן אלרנגר, נשא את הכותרת: "הפסגה שפוטין חלם עליה 18 שנה", כלומר מאז עלייתו לשלטון ברוסיה. "פוטין קיבל את מה שרצה להשיג יותר מכל דבר אחר בפגישה בהלסינקי: הצהרה של הנשיא טראמפ שלא משנה מה אומרת קהילת המודיעין האמריקנית על התערבות רוסיה בבחירות, ולא משנה כמה נזק גרמו מעשי רוסיה באוקראינה, פוטין רצוי שוב במועדון של מנהיגי העולם". השניים כתבו: "טראמפ הותיר לפוטין להסביר את מדיניות ארה"ב בחצי האי קרים, והנהן כשהנשיא הרוסי לעג להאשמות שרוסיה שיתפה פעולה עם הקמפיין של טראמפ וכשפוטין אמר שמדובר ב'שטויות גמורות'".

 

דונלד טראמפ ולדימיר פוטין רוסיה ארה
טראמפ מגיב לביקורת, אמש בטוויטר: "מעדיף לקחת סיכון פוליטי כדי להשיג שלום"

 

גורם בבית הלבן: "כמה גרוע זה היה?"

במהלך מסיבת העיתונאים אמש, נזכיר, דיברו טראמפ ופוטין על שורה של נושאים שבין ארה"ב לרוסיה יש מחלוקות עמוקות בעניינם, ובעשותם זאת לא השמיע טראמפ ולו מילת ביקורת אחת על מוסקבה. בנושא הנפיץ מכולם, ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות בארה"ב ב-2016 במטרה לחבל בהן ולהשפיע על מהלכן, צידד טראמפ בפוטין במקום בסוכנויות המודיעין האמריקניות, שקבעו כי התערבות כזו אכן הייתה. כשנשאל אם הוא מוכן לגנות את ההתערבות של רוסיה, הבהיר טראמפ כי לדעתו רוסיה לא עשתה דבר: "אני לא רואה סיבה שהייתה יכולה לגרום לרוסיה להתערב. הנשיא פוטין הכחיש את זה היום באופן חריף ותקיף ביותר".

 

כשדיבר על כך שהיחסים בין מוסקבה לוושינגטון הגיעו בשנים האחרונות לשפל אמר טראמפ במסיבת העיתונאים כי הוא מאשים את שני הצדדים – הן רוסיה והן ארה"ב. דבריו אלה מצטרפים להצהרתו מהימים האחרונים שלפיה "הטיפשות" של ארה"ב בהתנהלותה מול רוסיה גרמה להידרדרות ביחסים.

 

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

ב-CNN, גם הוא כלי תקשורת שטראמפ מתעב ומרבה לתקוף, ריצדה הבוקר הכותרת: "טראמפ הדהים את העולם: צידד בפוטין נגד סוכנויות המודיעין של ארה"ב". בראש האתר של CNN התנוססה הכותרת: "היום של טראמפ שייזכר לדיראון עולם". הכותרת – Day of Infamy – צרובה בזיכרון האמריקני ככינוי של הנשיא פרנקלין ד' רוזוולט ליום שבו החלה המתקפה בפרל הרבור. במאמר פרשנות של סטיבן קוליסון כונתה הופעתו של טראמפ לצד פוטין "משפילה": "סביר להניח שלאירועים שהתרחשו אתמול יהיו הדים פוליטיים וגיאו-פוליטיים משמעותיים ובלתי ניתנים לחיזוי בארה"ב וברחבי העולם. ההעדפה של טראמפ את הכחשתו של פוטין הייתה לא רק המפגן הבזוי ביותר של נשיא אמריקני מעבר לים, ייתכן שזה גם הרגע שבו סוף סוף הוכח תוקפן של הטענות שטראמפ מעדיף את האינטרסים שלו על האינטרסים של ארה"ב".

 

ב-CNN דיווחו כי אפילו עוזריו של טראמפ היו המומים מהתנהלותו במסיבת העיתונאים ומהנזק שגרם. "עבור רבים מיועציו, הופעתו הייתה הסיום הכי גרוע שיכול להיות לפסגה שגם כך רק מעטים בממשל האמינו שהעיתוי שלה נכון", נכתב בדיווח. לפי CNN, יועציו הזהירו את טראמפ מראש כי אין סיכוי של ממש להישג בפגישה עם פוטין בעת הזו, אולם הוא התעלם מהמלצותיהם והתעקש לקיימה בטענה שהפגישה נחוצה כדי לשפר את היחסים עם מוסקבה. CNN דיווחה כי אמש, אחרי מסיבת העיתונאים, הודה גורם אמריקני רשמי שהיה מעורב ישירות בפסגה עם הלסינקי: "זאת לא הייתה התוכנית". גורמים בבית הלבן הודו כי הם אינם יודעים איך להשיב על שאלות בנוגע לצידוד של טראמפ בפוטין בעניין ההתערבות של רוסיה בבחירות בארה"ב. אחד מאנשי הבית הלבן שהתבקש להגיב על דבריו של טראמפ שאל כתב אמריקני: "כמה גרוע זה היה?". בכיר בבית הלבן שנשאל אם מישהו בממשל ייאלץ להתפטר בעקבות הצהרות טראמפ השיב: "שאלה טובה", ואיש מאנשי הבית הלבן לא התייצב בלב שלם מאחורי דברי הנשיא.


ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
"מסיבת עיתונאים חסרת מעצורים". בממשל קיוו למשהו אחר(צילום: AFP)

ב"וושינגטון פוסט" נכתב הבוקר: "גורמים בממשל האמריקני קיוו שאולי, רק אולי, הפסגה עם פוטין תסתיים בדרך אחרות – בלי מסיבת עיתונאים חסרת מעצורים שתימשך 46 דקות ושבה יתקוף טראמפ את ה-FBI שלו על אדמת מדינה זרה וירעיף מילות שבח על היריבה הגדולה רוסיה". לפי העיתון, לקראת הפגישה קיבל טראמפ מעוזריו כ-100 דפי תדרוך שנועדו לעזור לו להפגין עמדה נוקשה כלפי פוטין, אבל הוא התעלם מרובם. גם ב"וושינגטון פוסט" ציטטו גורם שבקיא בפרטי הדיונים שאמר: "ההצהרות של טראמפ עמדו בניגוד גמור לתוכנית". גורם אחר הבקיא בפרטי ההכנות אמר שכל מי שנמצא סביב טראמפ הפציר בו לנקוט עמדה קשוחה בשיחות עם פוטין.

 

"פוקס": טראמפ לא הוביל, לא הקשה, לא גינה

אתר האינטרנט של רשת "פוקס ניוז" השמרנית, זו שטראמפ מחבב, הקדיש הבוקר את הכותרת הראשית שלו לסנאטור רנד פול, שיצא להגנת טראמפ. "הסנטור פול הביע תמיכה באופן שבו ניהל טראמפ את העניינים מול רוסיה למרות צונאמי הביקורת על הנשיא אחרי מסיבת העיתונאים", נכתב שם. פול מתח ביקורת על הרפובליקנים שתקפו אמש והלילה את הנשיא בעקבות דבריו במסיבת העיתונאים: "רפובליקנים שמותחים את הביקורת הזו הם או רפובליקנים תומכי מלחמות כמו מקיין וגרהאם או מתנגדי טראמפ. מה שמניע אותם הוא הסלידה העקבית והמתמדת שלהם לנשיא".

ולדימיר וטין ודולנד טראמפ בהלסינקי (צילום: AFP)
"טראמפ שיבח את פוטין כשהיה עליו לגנות". פגישת המנהיגים בפינלנד(צילום: AFP)

לצד זה, גם ב"פוקס" פורסם טור דעה ביקורתי מאוד על התנהלות טראמפ בהלסינקי. תחת הכותרת "פוטין אכל את ארוחת הצהריים של טראמפ בהלסינקי – זו לא הדרך לנצח את רוסיה" נכתב בו: "לא היה שום דבר שגוי מיסודו בפסגה של טראמפ עם פוטין. למעשה כמה מההתפתחויות הדיפלומטיות הטובות ביותר צומחות מפגישות פנים-אל-פנים בין יריבים. ועדיין, הפגישה הייתה בעייתית מאוד מבחינת האופן שבו טיפל טראמפ בבעיות החמורות האופפות את ולדימיר פוטין ואת מקומה של רוסיה בעולם. במסיבת העיתונאים היה פוטין מחושב ובשליטה. מנגד, טראמפ נראה חסר סמכות, שיבח את פוטין כשהיה עליו לגנות אותו – וויתר על הזדמנויות להתעמת עם פוטין בנוגע למעשים המבישים ביותר שלו בעשור האחרון, בכלל זה ההתערבות בבחירות לנשיאות ב-2016 והסיפוח הבלתי חוקי של חצי האי קרים ב-2014. במהלך הצהרותיהם המוכנות מראש של פוטין וטראמפ, היה די ברור מי הוביל את הדיון. חשובה במיוחד העובדה שרוסיה לא עשתה שום ויתור בנושאים שבהם צריך היה לטפל. מטריד עוד יותר שטראמפ לא הראה נכונות אפילו להבהיר את דאגתה של ארה"ב מהעניינים האלה".

ג'ון מקיין. "הפסגה הייתה טעות טראגית" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ון מקיין. "הפסגה הייתה טעות טראגית"(צילום: רויטרס)

דבריו של טראמפ עוררו אמש סערה אדירה במערכת הפוליטית האמריקנית. ראש סוכנות הביון האמריקנית (CIA) לשעבר ג'ון ברנאן אף אמר שיש לסלק אותו מתפקידו: "ההופעה של דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים בהלסינקי הייתה לא פחות מבוגדנית. לא רק שדבריו של טראמפ היו בוגדניים, הוא היה לגמרי בכיס של פוטין. פטריוטים רפובליקנים: איפה אתם???".

 

הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק מאריזונה, שנוהג לבקר את טראמפ לעתים קרובות, כתב: "מעולם לא חשבתי שאהיה עד ליום שבו הנשיא האמריקני שלנו יעמוד על במה אחת עם נשיא רוסי ויאשים את ארה"ב בתוקפנות רוסית. זה מביש". חבר בית הנבחרים הרפובליקני ג'סטין אמש, שמרן מוצהר, כתב בטוויטר: "אפשר לתמוך בשיפור היחסים עם רוסיה, אפשר להיות בעד פגישה עם פוטין, ועדיין – אני חושב שמשהו כאן לא בסדר".

 

ג'ון מקיין: הפסגה הייתה רגע שפל

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שהפסיד לברק אובמה בבחירות לנשיאות בשנת 2008 אבל נותר פוליטיקאי בכיר ונמנה עם מבקריו של טראמפ במחנה הרפובליקני, אמר כי הפגישה של טראמפ עם פוטין הייתה טעות טראגית ושפל חדש לארה"ב. "לא רק שטראמפ לא דיבר על טבעו האמיתי של יריב, אלא נוסף על כך, כשדיבר על אמריקה בפני העולם כולו הנשיא לא הגן על כל מה שהופך אותנו למי שאנחנו – מדינה של אנשים חופשיים שמקדישים את עצמם לחירות בבית ומעבר לים. אין ספק שהפסגה בהלסינקי הייתה טעות טראגית".

יו"ר בית הנבחרים פול ראיין. "טראמפ, תזכור: רוסיה אינה בעלת בריתנו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יו"ר בית הנבחרים פול ראיין. "טראמפ, תזכור: רוסיה אינה בעלת בריתנו"(צילום: רויטרס)

מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר אמר כי הגישה של טראמפ הייתה חסרת תקדים: "שנשיא ארה"ב יצדד בנשיא פוטין נגד רשויות אכיפת החוק האמריקניות, נגד אנשי הביטחון האמריקנים ונגד סוכנויות המודיעין האמריקניות – זה מעשה חסר מחשבה ומסוכן, מעשה של חולשה. דבריו של טראמפ חיזקו את יריבינו והחלישו את יכולות ההגנה שלנו ושל בעלי בריתנו. הנשיא שם את עצמו מעל המדינה".

 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, מתח גם הוא ביקורת מרומזת על טראמפ אחרי מסיבת העיתונאים. ראיין אמר כי אין ספק שמוסקבה חיבלה בבחירות וכי על טראמפ לזכור שרוסיה אינה בעלת ברית של וושינגטון. "אין שום מקום להשוואה בין מידות המוסר של ארה"ב לאלה של רוסיה, שעודנה עוינת לערכים והרעיונות הבסיסיים ביותר שלנו. ארה"ב חייבת למקד את המאמצים שלה באילוץ רוסיה לשאת באחריות למעשה ובשימת קץ להתקפות הנתעבות שלה נגד הדמוקרטיה שלנו".

ננסי פלוסי. לרוסים יש מידע מפליל על טראמפ? (צילום: AP) (צילום: AP)
ננסי פלוסי. לרוסים יש מידע מפליל על טראמפ?(צילום: AP)

מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים ננסי פלוסי כתבה בטוויטר: "מדי יום ביומו אני מוצאת את עצמי שואלת: איזה מידע אישי, כלכלי ופוליטי יש לרוסים על דונלד טראמפ? התשובה לשאלה הזו היא הדבר היחיד שיכול להסביר את התנהגותו ואת הסירוב שלו להתעמת עם פוטין". חבר בית הנבחרים אדם שיף, דמוקרט בכיר בוועדת המודיעין של הבית, אמר כי פוטין יראה בהצהרותיו של טראמפ אור ירוק להתערב בבחירות אמצע הכהונה לקונגרס שייערכו בנובמבר השנה. את התנהגותו של טראמפ כינה "פחדנית".

 

על רקע הביקורת הקשה עליו בארה"ב בעקבות מסיבת העיתונאים צייץ אמש טראמפ בטוויטר: "כפי שאמרתי היום ופעמים רבות לפני כן, 'יש לי אמון גדול באנשי המודיעין שלי. עם זאת, אני גם מכיר בכך שכדי ליצור עתיד טוב יותר אנחנו לא יכולים להתמקד רק בעבר – כשתי המעצמות הגרעיניות הגדולות בעולם אנחנו חייבים להסתדר!". אחר כך צייץ תמונה שלו עם פוטין מהפגישה ביניהם וכתב: "אני מעדיף לקחת סיכון פוליטי במסגרת המרדף אחר השלום מאשר לסכן את השלום במרדף אחר הפוליטיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כותרות העיתונים בארה"ב, הבוקר
מומלצים