שתף קטע נבחר

אורח כבוד בישראל: ראש הממשלה ששיבח משתפי פעולה עם הנאצים

שנה בדיוק אחרי שראש הממשלה נתניהו ביקר בהונגריה, מגיע מקבילו ויקטור אורבן לביקור ראשון בישראל. האורח, שמנהל גם הוא מאבקים נגד האיחוד האירופי, שיבח בעבר את מנהיגי ארצו בשואה שסייעו ברציחת היהודים בהונגריה. "אמנסטי אינטרנשיונל" יפגין ב"יד ושם": "אורבן הוא דיקטטור אכזר"

 

אורבן ונתניהו בעת ביקור רה"מ בהונגריה לפני שנה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אורבן ונתניהו בעת ביקור רה"מ בהונגריה לפני שנה(צילום: רויטרס)

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן יגיע היום (יום ד')  לביקור בן שלושה ימים בישראל כאורחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. זהו ביקורו הראשון בארץ של אורבן, שנחשב אחד המנהיגים השנויים במחלוקת באיחוד האירופי, אדם שנהג ומקדם חקיקה אנטי-דמוקרטית.

 

אורבן מגיע לישראל בלוויית כמה שרים בממשלתו. הוא ייפגש עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ועם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ואף יתארח לארוחת ערב במעון ראש הממשלה נתניהו בירושלים. שיאו של הביקור יהיה סיור ב"יד ושם" בירושלים וטקס נטיעת עץ בחורשת האומות בבירה.

 

ביום שישי יבקר אורבן בכותל המערבי ומיד לאחר מכן יחזור לארצו. אורבן יפסח במסע לאזור על הרשות הפלסטינית, אך שלח את סגנו לבקר בכנסיית המולד בבית לחם.

 

על הפרק: לשכנע להעביר את השגרירות לירושלים 

בירושלים מייחסים חשיבות מדינית לביקור שכן הונגריה נחשבת למדינה מאוד קרובה לישראל באירופה, והצליחה לטרפד כמה החלטות אנטי-ישראליות בבריסל ובהן החלטה של האיחוד לגנות את הצעד האמריקני של העברת השגרירות לירושלים.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ניצחון בחירות כלליות בודפשט (צילום: gettyimages)
אורח כבוד בישראל. ויקטור אורבן(צילום: gettyimages)
 

ראש הממשלה נתניהו מקווה לשכנע את אורבן בביקורו להחליט על העברת השגרירות ההונגרית לירושלים - או לחילופין לבצע צעד בכיוון כפי שנקטה צ'כיה בדמות הודעה על הקמת "מרכז צ'כיה" בירושלים שירכז את פעילות התרבות, הכלכלה והתיירות.

 

הונגריה חברה בגוש מדינות וישגרד (V4) שכולל גם את פולין, צ'כיה וסלובקיה. נתניהו ביקר בדיוק לפני שנה בבודפשט והשתתף בפסגת מנהיגי וישגרד - אז גם תקף בחריפות את האיחוד האירופי על כך שהוא מתנה את היחסים עם ישראל בנושא הפלסטיני.

 

נתניהו מעוניין לקיים פסגה של מדינות וישגרד בישראל, והפגישה שלו עם אורבן היא צעד חשוב בכיוון הזה. נתניהו מקווה שארבע המדינות האלה יקבלו החלטה משותפת להעביר את השגרירויות לירושלים - וכך להתגבר על ההתנגדות האירופית. הפיוס עם ממשלת פולין על רקע חוק השואה - סולל כעת את הקרקע לכינוס הפסגה הזאת בירושלים אם כי עד כה לא נקבע תאריך.

 

להונגריה יש מכנה משותף עם ישראל. גם היא מנהלת מאבקים נגד האיחוד האירופי וסולדת מהניסיונות של האיחוד להתערב בענייני הפנים שלה. העימות המרכזי בין אורבן לאיחוד הוא סביב התנגדותה העזה של הונגריה לקליטת מהגרים.

 

נתניהו פורס לאורבן שטיח אדום למרות הרקע הבעייתי שלו בכל מה שנוגע לחלקה של הונגריה בתקופת השואה והצעדים האנטי-דמוקרטיים שהוא נוקט. לפני שנה הכריז אורבן בטקס רשמי כי מיקלוש הורטי, שליט הונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה, היה מנהיג דגול ויוצא דופן. הדברים נאמרו למרות שהורטי היה ידוע כלאומן אנטישמי, הצטרף לברית מדינות הציר במלחמה והיה שותף פעיל לאידיאולוגיה הנאצית.

 

במהלך ביקור שערך נתניהו בהונגריה לפני שנה, אמר לו המארח אורבן כי ארצו אולי ביצעה פשעים נגד יהודים במאה ה-20, אבל לעולם לא תסבול אנטישמיות. "שיתוף הפעולה של ארצי עם הנאצים היה טעות וחטא", אמר אז אורבן בהתייחסו לחוסר היכולת של הונגריה להגן על הקהילה היהודית שלה. ראש הממשלה ההונגרי אף אמר לעמיתו הישראלי ש"דבר כזה לעולם לא יקרה שוב משום שהונגריה מגנה על כל אזרחיה. כ-550 אלף יהודים הונגרים נרצחו במהלך השואה".

 

אורבן גם הוביל מדיניות לצמצום הדמוקרטיה בארצו באמצעות מתקפה חקיקתית, הטלת מגבלות על החברה האזרחית והגבלת חירות התקשורת ומערכת המשפט.

 

ניצח על קמפיין ציבורי אנטישמי

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" טוען שאורבן הוא "שליט עריץ בארצו, דיקטטור פשיסטי ואכזר בהתהוות, שרודף יריבים פוליטיים, ארגוני זכויות אדם, פליטים ומבקשי מקלט, יהודים, להט"בים, בני רומא וכל מי שהוא מגדיר כ'זר'".

פעילים מסירים שלטים נגד ג'ורג' סורוס הונגריה ()
פעילים מסירים שלטים נגד ג'ורג' סורוס בהונגריה
 

בשנה האחרונה ניצח אורבן על קמפיין ציבורי אנטישמי נגד הפילנתרופ היהודי ג'ורג' סורוס, תוך שימוש בשפה וביטויים הלקוחים מתוך כתבים נאציים ישנים - קמפיין שזכה לגינויים על ידי הקהילה היהודית בהונגריה.

 

"יד ושם" דחה את תביעת ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" לבטל את ביקורו של אורבן באתר ההנצחה, ובעקבות כך הודיע ארגון זכויות האדם כי יקיים הפגנה מחוץ ל"יד ושם" במחאה על הביקור.

 

מ"יד ושם" נמסר בתגובה: "ראש ממשלת הונגריה הוא אורח של מדינת ישראל. 'יד ושם' מקבל אורחים של המדינה בהתאם לתוכנית הביקור של משרד החוץ, האחראי על ביקורים רשמיים במדינת ישראל. ראש ממשלת הונגריה יערוך סיור במוזיאון לתולדות השואה ויקבל הדרכה מקיפה על השואה מחוקר שואת יהודי הונגריה - ד"ר רוברט רוזט".


פורסם לראשונה 17/07/2018 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן
צילום: gettyimages
מומלצים