שתף קטע נבחר

נתניהו הורה לעצור את הליך חקיקת "חוק הפייסבוק"

ראש הממשלה העביר מסרים לשרים ארדן ושקד שלא להעלות את הצעת החוק היום לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. בליכוד הסבירו: "ההצעה תאפשר צנזורה של דעות ותפגע קשות בחופש הביטוי במדינת ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש שלא להביא לאישור את "חוק הפייסבוק", חוק הדגל של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד. בסביבתו של ראש הממשלה העבירו מסרים לשקד וארדן שלא להעלות את החוק היום (ד') להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

מסיעת הליכוד נמסר: "מחשש לפגיעה בחופש הביטוי וכדי להבטיח את זכותם של אזרחי ישראל להביע ביקורת חופשית ברשת, ראש הממשלה נתניהו ביקש לעצור את חקיקת 'חוק הפייסבוק' ולהחזירו למתכונתו ולתכליתו המקוריות - מניעת הסתה לטרור ברשת. ראש הממשלה סבור כי הנוסח הנוכחי של החוק מאפשר פרשנות מרחיבה שעלולה לאפשר צנזורה של דעות ופגיעה קשה בחופש הביטוי במדינת ישראל".

 

היום מסתיים מושב הקיץ של הכנסת, וחברי הכנסת ייצאו לפגרה עד לאחר החגים. המשמעות היא דחייה של לפחות כמה חודשים באישור החוק.

 

שקד וארדן. יוזמי הצעת החוק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שקד וארדן. יוזמי הצעת החוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

על פי הצעת החוק, שאושרה כבר בינואר 2017 בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, בית המשפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לפלטפורמות אינטרנט, כדוגמת פייסבוק או גוגל, להסרת תכנים מסיתים מהרשת. צו להסרת תוכן מחברת אינטרנט יוכל להינתן בהתקיים שני תנאים: כאשר הפרסום הוא עבירה פלילית וכאשר ישנה אפשרות ממשית שבהמשך הפרסום מתקיים סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחונה של המדינה.

 

ח״כ רויטל סויד, יוזמת הצעת חוק הפייסבוק המקורית, אמרה בעקבות דחיית הדיונים בחוק: "חובתה של מדינה להגן על חופש הביטוי, על הזכות להפגין ועל הזכות לבקר - גם את מערכת המשפט ואת מערכת אכיפת החוק. מן הראוי היה שחוק הפייסבוק יחול במשורה ולא יפגע בערכים אלה. דמוקרטיה חזקה יכולה להתגונן מפני הסתה לטרור ברשת ובאותה מידה לשמור על חופש הביטוי, המחאה וההפגנה".

 

ח"כ רויטל סויד ()
ח"כ רויטל סויד

 

סויד הוסיפה: "אני פונה לראש הממשלה, לשרים וליועץ המשפטי לממשלה, עצרו את המהלך המסוכן הזה, עדיין לא מאוחר, קבלו את ההסתייגויות שהגשתי ותחזירו את החוק למידותיו הראויות".

 

השרה שקד אמרה בעבר על הצעת החוק: "אני שמחה להמשיך ולקדם חוק בעל חשיבות כה רבה במאבק כנגד ההסתה ברשת, הסתה שתוצאותיה הרסניות ומסוכנות. שיתוף הפעולה עם הרשתות החברתיות יסייע בצמצום הפרסומים המסיתים העולים מדי יום לרשת ויעביר מסר חברתי ברור כי לא נהיה סובלנים לקריאות לאלימות, גם אם הן נכתבות במקלדות ומופיעות 'רק' על גבי מסכים, מכיוון שמילה אחת יכולה להפוך חיים למוות".

 

השר ארדן הוסיף לאחר שהחוק אושר בקריאה ראשונה: "למרות שההסתה מובילה לטרור, עדיין פייסבוק וחברות האינטרנט אינן נענות לכל פניות המשטרה להסיר תכנים מסיתים, ולעיתים נדרש זמן רב עד להסרת התוכן המסית. לכן, החוק החדש הכרחי כדי לתת לנו את הכלים לפעול מיידית להסרת תכנים שעלולים לגרום למעשי טרור ורצח".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים