שתף קטע נבחר

נתניהו תמך באפליית חד מיניים בחוק הפונדקאות. אגודת הלהט"ב: "נשבות"

רה"מ אמר השבוע שיתמוך בפונדקאות לאבות יחידנים, אבל הוא התנגד להסתייגות שהגיש ח"כ אמיר אוחנה מסיעתו - ונוסח החוק המפלה להט"בים עבר בקריאה שלישית. האגודה למען הלהט"ב הכריזה על שביתה ביום ראשון "כמחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים"

 

 

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה שלישית את חוק הפונדקאות במתכונתו הנוכחית - המיועדת לאמהות יחידניות ומפלה זוגות להט"בים - וזאת חרף הצהרתו מוקדם יותר השבוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיה הוא תומך בפונדקאות גם לאבות יחידנים. לאחר שנתניהו הצביע נגד הסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד - פרצה במליאה מהומה. חברי הכנסת יואל חסון וסתיו שפיר מהמחנה הציוני הוצאו מהמליאה.

 

נתניהו גוייס להצבעה כי סיעת כולנו הודיעה שתתמוך בהסתייגות האבות. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם אמר שיביא את ראש הממשלה להצביע בעצמו למרות הצהרתו השבוע, ורק אז התרצו בסיעת כולנו והתיישרו עם המשמעת הקואליציונית - למעט ח"כ מרב בן ארי.

 

מסיעת הליכוד נמסר קודם לכן כי "נתניהו הצביע בעד הצעת חוק הפונדקאות לאמהות יחידניות שכן מדובר בהצעת חוק שקיבלה את תמיכת הקואליציה ושעושה צעד חשוב קדימה לתמיכה באמהות יחידניות. בהמשך, כפי שראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד השבוע, הוא יתמוך בהצעת החוק שיגיש ח"כ אמיר אוחנה, שתאשר פונדקאות גם לאבות יחידנים. ההצבעה של ראש הממשלה היא לא 'בניגוד להצהרותיו'".

 
דיון מליאה חוק הפונדקאות (צילום: עמית שאבי)
נתניהו בכנסת לקראת ההצבעה על חוק הפונדקאות(צילום: עמית שאבי)

דיון מליאה חוק הפונדקאות (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)
בישיבת סיעת הליכוד ביום שני הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא תומך בפונדקאות ל"אבות יחידנים". את הדברים הוא אמר בתשובה לשאלה של ח"כ אמיר אוחנה.
 
ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה לאחר הצבעת נתניהו: "לכעס שלי על חוק הפונדקאות יש כתובת. לא החרדים - אתה ראש הממשלה. למה אתה נותן לזה יד ובעיקר למה אתה מפיץ סרטון שכולו אחיזת עיניים שכאילו תתמוך בעתיד?".
 
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בתגובה: "לפני יומיים הבטיח נתניהו שיתמוך בתיקון לחוק שיאפשר גם ללהט"בים להיות הורים. באותו יום הוא העלה סרטון שבו הוא חזר - גם בקולו, גם בכתב - על ההבטחה לתמוך בתיקון. כרגע ישבנו במליאה והחוק עלה. נתניהו הצביע נגד. מעולם לא התבטאתי כך על ראש ממשלה בישראל, אבל אין ברירה: שקרן".

 

בהודעה משותפת לחברי הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) ומירב בן ארי (כולנו) נמסר: "לאור אישורה הצפוי של הצעת חוק הפונדקאות מטעם משרד הבריאות, ובעקבות דבריו החיוביים של ראש הממשלה בנושא, ניסחנו והגשנו הצעת חוק שתערוך כמה שינויים בחוק. בין היתר תתאפשר פנייה להליך פונדקאות גם לגברים. הצעת החוק תקודם בתמיכה ובסיוע של תנועת הליכוד ומפלגת כולנו, מהלך התואם את ערכיהן של שתי הסיעות. יש בהצעת החוק שלנו בשורה גדולה לכל מי שמבקשים להביא חיים לעולם ולהקים משפחות ולבסס את חייהם כאן בישראל. הצעת החוק תעלה לוועדת השרים מיד לאחר פתיחת המושב הקרוב. אנו נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו". 

דיון מליאה חוק הפונדקאות ()
ח"כ בירן מגישה לנתניהו את הספר "אבא ואבא"

 

שביתה של הקהילה הלהט"בית

מיד לאחר ההצבעה של נתניהו, הכריזו גורמים בקהילה הלהט"בית בישראל על שביתה כללית ובמסגרתה קראו לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי.

 

בהודעת האגודה למען הלהט"ב נמסר: "השביתה תתקיים ביום ראשון, שבו מציינות ומציינים את ט' באב, כמחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים כלפי הקהילה הלהט"בית בישראל".

 

חן אריאלי, יושבת ראש האגודה למען הלהט"ב, אמרה: "מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים נגד שנאת חינם, אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית . מאסנו בפער שבין התמיכה הציבורית המובהקת במשפחות הלהט"ביות לבין כניעת הקואליציה לתכתיבים של הסמוטריצ'ים והליצמנים. מאסנו בהבטחות הריקות של ראש הממשלה נתניהו ושל הליברלים בקואליציה שתומכים בנו בהצהרות ומצביעים נגדנו במליאה. שמחבקים אותנו במצעדים ומונעים מאיתנו להתחתן ולהקים משפחה. מאסנו באלימות שמופנית כלפינו, בהתעמרות הבירוקרטית, בעמדות החשוכות שמשמיעה הפקידות הציבורית. מאסנו בצביעות, בקיפוח ובאפליה. אני קוראת לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית להפגין סולידריות ולקחת חלק במאבק, כי זו זכותנו וחובתנו".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "‏היינו סוג ב' ונותרנו סוג ב', וההצהרה הריקה של נתניהו לא משנה זאת. במשך 20 שנה זכו רבים להגשים את חלומם להיות הורים - לעומת אחרים שנידונו למאסר עולם של עלבון, אפליה ועריריות. מספיק טובים כדי לתת למדינה - לא מספיק ראויים כדי לקבל ממנה שוויון. השינוי לבסוף יקרה, עם הממשלה או בלעדיה". 

 

מה אומר החוק?

בשבוע שעבר תיקנה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות את הצעת חוק הפונדקאות שלפיה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים ללא בן זוג, אשר סובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון. התיקון עבר ברוב של שמונה חברי כנסת מול ארבעה ולא כלל פונדקאות לבני זוג מאותו מין.

 

לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), מי שנזקק לפונדקאות יוגבל לשלושה ילדים במשפחה ולא שניים כפי שקובע החוק כיום. בנוסף, נושאת ההיריון תהיה בת 22 עד 39, ולא 38 כפי שקיים כיום.

 

עוד נקבע כי פונדקאית תוכל לבצע עד חמש לידות, כולל ילדיה הפרטיים. זאת במקום מגבלה של עד ארבע לידות כיום. עם זאת, אם נושאת יכולה להיות מעורבת בשני תהליכי פונדקאות לכל היותר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים