שתף קטע נבחר

הילדים שחולצו מהמערה מדברים: "זה נס שמצאו אותנו"

12 הילדים ומאמן הכדורגל שוחררו מבית החולים בתאילנד, וסיפרו במסיבת עיתונאים איך שרדו יותר משבועיים מתחת לאדמה. אחד מהם סיפר שהוא היה בהלם כשהצוללן הבריטי מצא אותם: "שאלתי אותו 'אפשר לעזור לך?'". הכדורגלנים התנצלו בפני ההורים: "אמא, סליחה שלא סיפרתי לך שאני נכנס למערה". הם שתו מי נטיפים, שיחקו דמקה וחלמו על אורז מטוגן

12 הילדים שחולצו בשבוע שעבר ממערה בתאילנד שוחררו היום (ד') מבית החולים, והגיעו למסיבת עיתונאים שבה סיפרו על הימים הדרמטיים שסקרנו את העולם. הילדים, בני 11 עד 16, ומאמן הכדורגל שלהם יצאו מבית החולים במדי קבוצת הכדורגל שבה הם משחקים, "חזירי הבר", ומיד נפגשו עם העיתונאים הסקרנים בצ'יאנג ראי.

 

 

הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד שוחררו  (צילום: רויטרס)
מסיבת העיתונאים בתאילנד(צילום: רויטרס)

מסיבת עיתונאים של הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד (צילום: AP)
(צילום: AP)

מסיבת עיתונאים של הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד (gettyimages)
(gettyimages)

מסיבת עיתונאים של הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מסיבת עיתונאים של הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד (צילום: AP)
(צילום: AP)

המאמן שנכנס עם הקבוצה למערה אמר במסיבת העיתונאים שברגע שהם ראו שגשם מתחיל להציף אותה הם התכוונו לצאת ממנה. בדרך החוצה, סיפר, הם הבינו שהם לכודים. הוא סיפר שכל הקבוצה ידעה לשחות, אך כמה מהילדים לא היו שחיינים טובים. ושתחילה היא ניסתה לצאת מהמערה באמצעות חפירה בקירות המערה. כשנכשלו ניסו להמשיך לחפור כדי למצוא מקום בטוח במערה.

 

הקבוצה סיפרה שהיא נכנסה למערה בלי אוכל, ושבמהלך הימים הארוכים שבהם הייתה לכודה היא שרדה בזכות שתיית מי נטיפים. "על מה חשבתם כשהייתם רעבים?", שאלו את הילדים. "על אורז מטוגן", השיב אחד מהם. חברי הקבוצה ניסו לעודד זה את זה ולהאמין שהסוף יהיה טוב. "אמרתי להם להילחם ולא להתייאש", אמר אחד הכדורגלנים על הימים הקשים.

הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד שוחררו  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

שבוע וחצי אחרי הכניסה למערה הילדים נמצאו כנגד כל הסיכויים. אחד מהם סיפר לעיתונאים שהוא היה "בהלם" כשצוללן בריטי מצא את החבורה במערה החשוכה. "אמרתי לו שלום באנגלית. זה פשוט נס שהתרחש. פחדתי. שאלתי אותו 'אפשר לעזור לך'?", אמר הילד בן ה-14 על המפגש עם הצוללן הבריטי. בימים שקדמו לחילוץ הילדים שיחקו דמקה עם הצוללנים – והפסידו לצוללן תאילנדי שקיבל את הכינוי "מלך המערה".

 

חלק מהילדים ביקשו סליחה מהאמהות על כך שלא סיפרו להן שהם נכנסים למערה. "אני רוצה לבקש סליחה מאמא. לא אמרתי לה את האמת, אמרתי שאני רק הולך לשחק כדורגל", אמר. במסיבת העיתונאים סיפרה הקבוצה שהזדעזעה לשמוע על מותו של סמאן קונאן, אחד הצוללנים שהגיע לחלץ אותם. "הרגשנו אשמים בגלל המוות שלו", אמר המאמן.

הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד שוחררו  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הנערים משתחררים מבית החולים (צילום: EPA)
הילדים משתחררים מבית החולים בתאילנד(צילום: EPA)
 

הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד שוחררו  ()

הילדים שחולצו מהמערה ב תאילנד שוחררו  ()

בפתח מסיבת העיתונאים אמר מנהל בית החולים שהילדים העלו 3 ק"ג בתקופת האשפוז, ושתוצאות בדיקות הדם שלהם טובות. רופא שטיפל בהם אמר שמאז החילוץ הם גילו חוסן נפשי ראוי לציון. הערב יחזרו הילדים לבתיהם.

 

ממשלת תאילנד מתייחסת לחילוץ הילדים כהישג גדול, והקצתה למסיבת העיתונאים 45 דקות. עשרות ערוצי טלוויזיה שידרו את מסיבת העיתונאים בצ'יאנג ראי. מארגני מסיבת העיתונאים אמרו שהעיתונאים הגישו יותר ממאה שאלות, שהועברו לאישור הרופאים של הילדים. בתאילנד יש מי שחושש שהסיקור התקשורתי הנרחב, כבר עם שחרורם מבית החולים, יזיק למצבם הנפשי של הילדים.

 

"אנחנו לא יודעים איזה פצע יש לילדים האלה בלב", אמר גורם במשרד המשפטים התאילנדי, וקרא לשמור על פרטיותם של הילדים אחרי השחרור מבית החולים. "התקשורת יודעת שהילדים במצב קשה, הם התגברו על סכנה ואם תשאלו אותם שאלות קשות זאת עלולה להיות עבירה על החוק", אמר הגורם.

תאילנד נערים לכודים חילוץ טקס זיכרון כבוד צוללן שנהרג סמאן קונאן (צילום: AFP)
הילדים בטקס לזכרו של סמאן קונאן, הצוללן שנהרג(צילום: AFP)
 

מבצע החילוץ המורכב הסתיים בשבוע שעבר. 13 הלכודים הוצאו מהמערה בתוך שלושה ימים, והועברו לבית החולים בצ'יאנג ראי, שם היו בתחילה בבידוד ועברו בדיקות רפואיות מקיפות. רק אחרי כמה ימים אפשרו בבית החולים לבני משפחותיהם של הילדים להתאחד איתם. בבית החולים אמרו שמצבם הכללי של המחולצים – הן הפיזי והן הנפשי – מוגדר טוב.

 

הוריהם של הילדים סיפרו שהכדורגלנים הצעירים התכוונו לשהות במערה שעה אחת בלבד, ונכנסו אליה כדי להירגע ולהשתחרר מעט אחרי אימון הכדורגל. אלא שלפתע החל לרדת גשם, מפלס המים עלה – והם מצאו עצמם במצוקה. הם טיפסו למקום גבוה במערה, וכיוון שהחשכה הקשתה עליהם – הם מיששו את הקירות בידיהם בניסיון למצוא חלל בטוח וגבוה שאליו אפשר לזחול.

 

טביעות האצבע שהותירו על הקירות בניסיונות המישוש שלהם היו מהסימנים הראשונים שהובילו בסופו של דבר את הצוללנים למקום הימצאם. קבוצת הכדורגל הצעירה "חזירי הבר" נמצאה במערה תשעה ימים אחרי שנעלמה. החילוץ הושלם 17 ימים אחרי שהקבוצה נכנסה למערה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הילדים משתחררים מבית החולים
צילום: EPA
מומלצים