שתף קטע נבחר

לקראת שביתת הלהט"בים: "הקהילה תילחם בחזרה"

בעקבות אישור חוק הפונדקאות המפלה בני זוג גברים קוראים ארגונים מהקהילה לא לבוא לעבודה ביום א', לסגור בתי עסק ולהפגין. אחה"צ צפויה צעדת מחאה בת"א: "פתחו נגדנו במלחמה". אם ללהט"ב: "נתניהו הבטיח לי נכדים ואז גזל אותם מחדש"

 

הפגנת הלהט
הפגנת הלהט"ב בתל אביב בשבוע שעבר(צילום: מוטי קמחי)

קהילת הלהט"ב מחריפה את מאבקה בעקבות האישור היום (ד') בכנסת של חוק הפונדקאות שמדיר זוגות חד-מיניים. בתום כשבוע שבו פעלו כדי לשכנע חברי כנסת להצביע נגד החוק, או בעד ההסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) שמכלילה בו את האבות היחידניים, הם התאכזבו לגלות שמאמציהם עלו בתוהו, והאגודה למען הלהט"ב הכריזה לראשונה על שביתה כללית יזומה. השביתה מתוכננת לתשעה באב, שנחשב כיום חופש לבחירה עבור עובדים במשק, דבר שיקל על מימוש התוכנית. בנוסף, בשבוע הבא צפויים דיונים בבג"ץ בעתירות נגד החוק.

 

היום ב-18:00 תצא צעדת מחאה של הקהילה מכיכר הבימה בתל אביב לכיוון קריית הממשלה שברחוב מנחם בגין. ממארגני הצעדה נמסר: "כנסת ישראל פתחה היום במלחמה נגד הקהילה הגאה - והקהילה תילחם בחזרה. הפרצופים המחויכים של ראש ממשלת ישראל בזמן שהצביע בעד השנאה ונגד הקהילה הגאה מראים את הניתוק הענק שלו ושל הממשלה מהעם".

 

האגודה למען הלהט"ב היא הארגון הגדול והמשפיע בקהילה, ולצעד שלה הצטרפו ארגונים אחרים המייצגים הומואים, לסביות, בי וטרנס. היא קוראת לחברות וחברי הקהילה להיעדר ביום ראשון הקרוב ממקומות העבודה שלהם, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. במטה המאבק הודיעו שכבר פנו לעשרות מעסיקים גדולים במשק ועדכנו אותם בדבר השביתה המתוכננת, וכן עודכנו נציגות ונציגי ארגוני העובדים הגדולים וארגוני המעסיקים.

 

כחלק מהקריאה יוצגו לחברות וחברי הקהילה כמה אלטרנטיבות ובהן היעדרות מלאה או חלקית מהעבודה במשך היום. באגודה ציינו כי הם מאמינים שברוב המקרים תהיה הסכמה בין העובדים ומעסיקיהם על אקט המחאה.

 

 

תנועת "ישראל חופשית" הביעה תמיכה בשביתה ביום ראשון. מנכ"ל התנועה, אורי קידר, אמר כי "ההצבעה היא יריקה בפרצופם של כל מי שרואים עצמם שותפים של חברות וחברי הקהילה הגאה".

 

כאמור, בשבוע האחרון פעלו ארגוני להט"ב כדי למנוע את העברת החוק במתכונתו הנוכחית, בין היתר בהפגנת אלפים מול קריית הממשלה וחסימות כבישים בתל אביב. בנוסף הם הציפו את חברי הכנסת בהודעות לטלפונים האישיים שלהם.

 

באחת ההודעות שנשלחה נכתב כי "האהבה שלי לא מוכרת כלגיטימית במדינה שלי. זה אומר שלהביא ילדים במצבי הופך ליותר ויותר בלתי אפשרי. זה אומר שהזכות הבסיסית להקמת משפחה נגזלת ממני. זה אומר שאני נחשב לסוג ב' במקרה הטוב ולבהמה במקרה הפחות טוב. לא משנה באיזה שם תקראו לזה - מדובר בקטלוג אנשים על פי שנאה ופחד מן השונה".

 

חברי הקהילה התמקדו במיוחד בח"כים ממפלגת כולנו, שחלקם הביעו תמיכה במטרותיהם אך עם זאת הודיעו כי יצביעו בעד החוק, בהתאם למשמעת הקואליציונית. אחד הפעילים, רן, שלח הודעה ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שקידם את החוק ותמך בו. "אני בן 41", כתב לו. "כמה לחכות? עשור? שניים? אתה רוצה שאוותר על ילדים? שאשכב על הגדר בשביל האפליה שאתה מייצר?".

דיון מליאה חוק הפונדקאות (צילום: עמית שאבי)
נתניהו לקראת ההצבעה על חוק הפונדקאות(צילום: עמית שאבי)

הודעה נוספת נשלחה ליו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו). נועה כתבה לה: "אני לסבית נשואה. טרם החלטנו אם אנחנו רוצות להביא ילדים לעולם, אבל מי שאני יודעת בוודאות שרוצים, הם החבר הכי טוב שלי ובן זוגו. מתוך הכמיהה שלהם להורות אני מעוניינת להיות פונדקאית עבורם ולאפשר להם להגשים את החלום. אנא הצביעי נגד החוק היום ותאפשרי לילדה או ילד לקבל את ההורים הכי טובים שיכלו לחלום עליהם".

 

ענת ברוך הייט, אמא ללהט"ב ומיוזמות מכתב האמהות, אמרה בעקבות העברת החוק: "ב-24 השעות האחרונות הייתה לי תקווה גדולה בלב. כשראיתי את נתניהו אומר בפה מלא שהוא תומך בפונדקאות גם לאבות, לבי החסיר פעימה. האם מדינת ישראל נותנת לבני ובן זוגו סוף סוף הכרה וקבלה כמה חודשים לפני נישואיהם? האמת, לא ישנתי בלילה. הרי חלומי עומד להתגשם עוד כמה שעות. ואז בהינף יד, ביבי, שהבטיח לי נכדים, גזל ממני אותם מחדש. בטני מתהפכת ולבי זב מהעלבון, מהשקר מהחלום ששוב נופץ".

 

נציג ארגוני הקהילה הגאה בכנסת, עודד פריד, הוסיף: "מדינת ישראל וחברי הכנסת נתנו היום עוד סטירה לאזרחים הלהט"בים. ראש הממשלה אמר מפורשות שהוא בעד פונדקאות לגברים יחידניים - אבל הצביע נגד. חברי וחברות כנסת הביעו תמיכה במאבק שלנו - אבל בסוף הצביעו נגד. די עם דיבורים והבטחות. הגיע זמן למעשים. לא נותר לנו אלא להמשיך להיאבק עד שננצח".

 

איתי פנקס, שהגיש עתירה לבג"ץ בנושא הפונדקאות, אמר כי אם החוק לא יתוקן – יפנה שוב לערכאות המשפטיות: "לבג"ץ אנחנו נגיע חמושים בכנסת שמודה שהחוק הקיים מפלה, עם ראש ממשלה שמכריז על המצב כבלתי הגיוני ועם רוב ציבורי מוחץ שמתנגד לאפליה נגד להט"בים. מאבק של תשע שנים עבר הבוקר שלב נוסף ואנחנו נחושים להמשיך בו עד שננצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת הקהילה בשבוע שעבר בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים