שתף קטע נבחר

"הנשיא המקלל" של הפיליפינים יבקר בישראל בעוד חודשיים

אחרי שעורר סערה ב-2016 כשאמר שישמח לטבוח במכורים לסמים "כמו שהיטלר טבח ביהודים", יגיע דוטרטה לביקור של יומיים בעוד כחודש וחצי. לאחר שהתקרית זכתה לגינוי בינלאומי, הגיע לביקור בבית כנסת והתנצל בפני הקהילה היהודית בארצו

הנשיא שעורר סערות רבות. רודריגו דוטרטה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשיא שעורר סערות רבות. רודריגו דוטרטה(צילום: AP)
 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה יגיע ב-3 בספטמבר לביקור בן יומיים בישראל - ביקור ראשון אי פעם של נשיא פיליפיני. הוא יגיע רק לישראל ולא לרשות הפלסטינית. הנשיא השנוי במחלוקת הסתבך בעבר בכמה סקנדלים, בינלאומיים ופנימיים כאחד. דוטרטה היה אמור לבקר בישראל בחודש מאי של השנה שעברה, אך הביקור לא יצא לפועל עקב ענייני פנים בארצו.

 

בין הנושאים שיידונו בביקורו של דוטרטה בישראל: חתימת הסכמי סיעוד בין המדינות, מאבק בסחר בסמים, בחינת טיסות ישירות בין ישראל לפיליפינים, שיתוף פעולה חקלאי ועסקאות ביטחוניות. דוטרטה יעמוד בראש משלחת אנשי עסקים מארצו. הפיליפינים נחשבת מדינה ידידותית לישראל גם בהצבעות באו"ם באופן יחסי.

 

דוטרטה בבית הכנסת במנילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דוטרטה בבית הכנסת במנילה(צילום: AFP)

דוטרטה נחשב דמות שנויה במחלוקת ומרבה להסתבך בסקנדלים. בשנת 2016 חולל סערה בינלאומית כשאמר שישמח לטבוח בשלושה מיליון מכורים לסמים, כפי שאדולף היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים. דבריו חוללו סערה בינלאומית והוא התנצל עליהם ואף הגיע במיוחד לבית הכנסת בית יעקב בבירה מנילה במהלך ראש השנה היהודי .

 

בין הנשיא הפיליפיני לשגריר ישראל אפי בן מתתיהו שהגיע גם הוא לבית הכנסת התנהלה שיחה מעניינת שעיקריה הועלו על דיווח בכתב ששלח השגריר למשרד החוץ. בדיווח כתב בן מתתיהו כי "דוטרטה שיבח ארוכות את ראש הממשלה נתניהו על עמידתו הנחושה לשמירת האינטרסים הלאומיים מול כול גורם. הוא ציין את ידידותו לישראל ולעם היהודי שאותה הוא מבטא מול הגורמים הישראליים אותם הוא פוגש ו"אני פוגש הרבה".

 

קודם לביקור בבית הכנסת אמר הנשיא הפיליפיני: "אני מתנצל מעומק הלב". דוטרטה אמר כי הוא מבין שדבריו עוררו זעם בקרב קהילות יהודיות בעולם, אבל התעקש כי החלטתו להזכיר את מנהיג הנאצים נועדה רק ללעוג לכך שמתנגדיו מנסים לצייר אותו כנאצי. "אני רוצה להבהיר עכשיו, כאן ועכשיו, שמעולם לא התכוונתי לפגוע בזכר ששת המיליונים שנרצחו בשואה", אמר דוטרטה בנאום שהועבר בשידור חי, "בדבריי התכוונתי אליי – שאני לכאורה היטלר שהרג הרבה אנשים".

 

 

דוטרטה זכה בעבר לכינוי "הנשיא המקלל" ותועד כשהוא מקלל את נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, את האפיפיור פרנציסקוס ואת האו"ם, תוך שהוא מרים אצבע משולשת. בחודש שעבר העלה אישה לבמה במהלך נאום בדרום קוריאה ונישק אותה לעיני הקהל והמצלמות, שתיעדו את המקרה. נשיא הפיליפינים ידוע בהתבטאויות אלימות, גם כלפי נשים. בפברואר הוא נפגש עם חיילים פיליפינים, וקרא להם לירות בלוחמות המורדים באיבר המין.

 

סבה של רעייתו לשעבר של דוטרטה, אליזבט צימרמן, היה אחד מאותם פליטים יהודים שקיבלו ויזה לפיליפינים במהלך מלחמת העולם השנייה. הנשיא דוטרטה, שבינתיים התחתן עם אישה אחרת, מודע היטב לסיפור וקשור מאוד לקהילה היהודית וגם מזכיר את סיפור הצלתם של היהודים. הוא גם קרא לאחד מנכדיו בשם "יאיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא הפיליפינים דוטרטה
צילום: AFP
מומלצים