שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המחאה הגאה צוברת תאוצה: בהסתדרות קוראים למעסיקים לאפשר לעובדים לשבות

  מה שהחל כקריאה של אגודת הלהט"ב בעקבות חוק הפונדקאות המפלה שעבר בכנסת הופך לסחף של ממש. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים להשתתף במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם. גופים וחברות מובילים יעניקו חופשה ביום ראשון. צפו בדיון באולפן

   

  דיון נרחב באולפן ynet על חוק הפונדקאות    (צילום: ניצן דרור)

  דיון נרחב באולפן ynet על חוק הפונדקאות    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  מחאת הקהילה הגאה על חוק הפונדקאות המפלה סוחפת את החברות הגדולות במשק ואת מגזר ההייטק: לאחר שחברות גדולות במשק הודיעו שיאפשרו לעובדים שלהן לא להופיע לעבודה לרגל שביתת הקהילה הגאה המתוכננת ביום ראשון, פרסם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן חוזר ללכל הוועדים ברחבי הארץ שבו קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים המשתייכים לקהילת הלהט"ב לקחת חלק במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם. גם עובדי ההסתדרות יוכלו להשתתף ביום השביתה מבלי שייפגעו זכויותיהם: "המאבק למען שוויון זכויות של קהילת הלהט"ב הוא מאבק חשוב על פניה של החברה הישראלית. בתור התנועה החברתית הגדולה והמשפיעה בארץ, ההסתדרות מתנגדת לכל סוג של אפליה".
   
  הקריאה של אגודת הלהט"ב בעקבות אישור חוק הפונדקאות שעבר בכנסת צברה תאוצה מאז אמש. יו"ר ועד העובדים של רשות שדות התעופה, פנחס עידן, הודיע הבוקר: "מאושר לכם בזאת לקחת חלק בפעילות המחאה נגד אישור חוק הפונדקאות בכנסת, על  ידי שביתת הלהט"ב שתתקיים בט' באב, יום ראשון. הנכם רשאים להצטרף לחברי וחברות הקהילה ולהיעדר מהעבודה ביום ראשון, וזאת בהודעה מוקדמת לממונה עליכם".

   

  גם הערב תתקיים הפגנת מחאה של חברי קהילת הלהט"ב בעקבות חוק הפונדקאות המפלה שעבר אתמול בכנסת והתנגדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להסתייגות שביקשה לכלול בחוק גם אבות יחידנים, למרות הבטחתו. ההפגנה תצא בשעה 19:00 מכיכר רבין בתל אביב לעבר כיכר הבימה, לקראת השביתה שהכריזה הקהילה ביום ראשון. מנכ"ל סודה סטרים דניאל בירנבוים הודיע שהחברה תתרום אלף שקלים לעמותת "אבות גאים" על כל חבר כנסת שהצביע נגד הקהילה - כ-60 אלף שקלים.

  מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב נגד חוק הפונדקאות (צילום: יאיר שגיא)
  ההפגנה אתמול בתל אביב(צילום: יאיר שגיא)

  מצטרף למחאה. יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
  מצטרף למחאה. יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן(צילום: איתי בלומנטל)

  בחברת בזק הודיעו הבוקר כי "אנו נאפשר לעובדים מהקהילה הלהט"בית לשבות ביום ראשון כאות הזדהות. נאחל לכולנו סוף שבוע של שוויון וקבלת האחר והשונה". אליה הצטרפו גם הוט ויס. מחברת IBM נמסר: "חברת IBM מתנגדת לכל צורה של אפליה, ומאז ומתמיד נאבקה למען יחס שוויוני לכולם. אין לשלול מאף אחד את הזכות האנושית הבסיסית – הזכות להקים משפחה – בשל ההחלטה להיות נאמן לעצמו ולזהותו. אנו תומכים בכל עובדי החברה, בישראל וברחבי העולם, שמבקשים להביע סולידריות עם קהילת הלהט"ב בקריאה הנחושה לקדם חקיקה שמכילה כל אדם באשר הוא אדם. עובדים ועובדות אשר יחליטו לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון יוכלו לקבל יום חופשה מיוחד, לאחר קבלת אישור מהמנהל הישיר".

   

  בחברת מטריקס הודיעו: "עובדים יקרים, החברה מאמינה בזכות הבסיסית להיות הורה. קיבלנו בעצב את נפילת חוק הפונדקאות המאפשר לכל אדם להקים משפחה בישראל. מטריקס תומכת במאבק של הקהילה הלהט"בית ובמחאתה ומחזקת אתכם במאבקכם הצודק".

   

  מנכ"ל גיתם, מהחברות הראשונות שהצטרפו לגל המחאה    (צילום: ניצן דרור)

  מנכ"ל גיתם, מהחברות הראשונות שהצטרפו לגל המחאה    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  פוסט פייסבוק תמיכה IBM בחוק הפונדקאות ()
  הודעת התמיכה של IBM

  פוסט פייסבוק תמיכה בחוק הפונדקאות מטריקס ()
  גם במטריקס הצטרפו

   

  מפרוקטר אנד גמבל ישראל נמסר כי החברה מצטרפת למאבק: "יש לנו מסורת של 25 שנה בתמיכה בקהילה הלהט"בית, ורק לפני חצי שנה הודענו בפרוקטר ישראל על כך שגם זוגות בפונדקאות יוכלו ליהנות מחופשת לידה בת חודש. אנו לוקחים עמדה חד-משמעית גם בנושא זה, ונאפשר לכל עובדי החברה אשר ירצו לקחת חלק במאבק לעשות זאת מבלי לאבד יום חופש".

   

  eBay ישראל הודיעה אף היא כי היא תומכת במאבק הקהילה הגאה, ותעניק לכל עובדיה בישראל יום חופשי על חשבון החברה ביום ראשון הקרוב. החברה אף תלתה את דגל הגאווה לאורכו של כל בניין המשרדים בנתניה: "ל-eBay מדיניות מאוד ברורה בנושא הגיוון וההכלה, ואחד הערכים המרכזיים בחברה (Diversity) הוא שוויון זכויות מגדרי ואתני, אשר דוגל במתן זכויות שוות לכל אדם ללא הבדלי מין, גזע ולאום". מנכ"ל החברה בישראל מוטי אליאב: "אני גאה לעבוד בחברה שאחד מערכי הליבה שלה הוא שוויון זכויות ללא הבדלי מגדר, גזע, דת ולאום. הנ"ל מיושם בחברה הלכה למעשה ולא כמס שפתיים, ולראיה מימנו חופשת לידה לאחד העובדים שנסע לחו"ל עם בן-זוגו לבצע את הליך הפונדקאות, וכן לפני כחודש השתתפנו באופן מוצהר וגלוי במצעד הגאווה בתל אביב במשאית עם ליין המוזיקה 'אריסה'. זאת ועוד, החברה מאפשרת לכל עובדיה המשתייכים לקהילה הגאה לפנות בבקשה לעזרה, בין אם במימון כספי או בהענקת ימי חופשה מורחבים, עבור תהליכים הקשורים לאפליה מגדרית ושאינם נתמכים חוקית במדינה שבה הם מתגוררים".

  ebay תומכות בחוק הפונדקאות (צילום: ebay)
  הדגל שתלתה חברת ebay (צילום: ebay)
    

  מנכ"ל קבוצת הולמס פלייס קרן שתוי מסרה כי "אני והנהלת החברה לא מקבלים את העובדה שחוק הפונדקאות נוטל את הזכות מחברי הקהילה להקים משפחה ולגדל ילדים בצורה שוויונית כמו כל אזרח במדינה. אני מבקשת מהמנהלים במועדון לאפשר ולהתגמש במשמרות עם כל עובד שירצה להשתתף ביום ראשון הקרוב באירועי המחאה, כל עובד שירצה ויתאפשר לו לצאת למחאה בתיאום עם מנהלו יקבל שכר על השעות שיצא למחאה, כלומר שכרו על המשמרת לא ייפגע. אנו נמשיך ונחבק את עובדי ומנויי הקהילה, וכולי תקווה ואמונה שבעתיד הקרוב יהיה שינוי לטובה".

   

  גם עובדי מכון דוידסון קיבלו הבוקר מייל המבשר להם כי יוכלו להשתתף בשביתה: "חוק הפונדקאות שעבר בכנסת אינו מאפשר לכל אדם באשר הוא להקים משפחה. מכון דוידסון לחינוך מדעי מושתתים על ערכי היסוד של שוויון זכויות האדם, חשיבה ביקורתית וחופשית, פלורליזם ודמוקרטיה. ככזה, אנו תומכים במאבק למען זכותו של כל אדם לחוות הורות ומשפחה. לפיכך, כל עובד המעוניין להביע את מחאתו ולהצטרף לשביתה הצפויה ביום ראשון, זמן זה לא יירד משעות החופש שלו. בתקווה לימים טובים יותר של סובלנות וקבלת המגוון האנושי".

   

  יו"ר האגודה למען הלהט"ב חן אריאלי אמרה: "כדאי שראש הממשלה יבין - המחאה הזו היא לא על חוק כזה או אחר. היא על שלילת כל הזכויות מאיתנו. נישואים, הורות, הכרה בהורות שכבר נעשתה, המשפחה הלהט"בית לא מוכרת על ידי מדינת ישראל בשום שלב שלה. ההצהרות הריקות והנאומים היפים באנגלית מתבטלות ברגע שהפוליטיקאים החרדים והדתיים מצווים על נתניהו להצביע נגדנו ובכל פעם מחדש הוא נכנע לתכתיבים שלהם. אנחנו יוצאות לרחובות כי הגיע הזמן לשוויון מלא. המשפחה שלי שווה לכל משפחה אחרת במדינת ישראל ואנחנו נילחם עד שנקבל את השוויון שמגיע לנו".

   

  ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה להאיר הערב את בניין העירייה בדגל הגאווה ומחה על חוק הפונדקאות שעבר אתמול בכנסת: "זה 20 שנה שאני מוביל את קידום זכויות הקהילה בתל אביב-יפו, מתוך תקווה שמאיתנו תצא הבשורה ותשטוף את כל המדינה. חוק הפונדקאות שאושר אתמול בכנסת ומפלה לרעה את הקהילה הלהט"בית - שלשיטת הממשלה טובה מספיק כדי לעשות צבא ולשלם מיסים, אך לא כדי להיות הורים - מוכיח שיש לנו עוד דרך ארוכה מאוד לצעוד".

   

  ביום ראשון, עם ההשבתה המתוכננת של קהילת הלהט"ב, אמורה העירייה להיות סגורה בגלל תשעה באב. "על שנאת חינם חרב בית המקדש השני. המשימה שלנו היא לדאוג שלא תחריב לנו גם את הבית השלישי. שוויון זכויות בסיסיות זה לכולם! ואנחנו, בחלקת האדמה שלנו, נמשיך להוות מודל לכך", אמר חולדאי.

  פוסט רון חולדאי תמיכה בקהילה הגאה ()
  הפוסט שפרסם חולדאי

   

  פוסט פייסבוק ירדנה ארזי ()
  פוסט שפרסמה ירדנה ארזי

  "להסיר את הכפפות"

  באולפן ynet התקיים הבוקר דיון נרחב בנושא. "אנו בנקודת מפנה מאוד משמעותית", אמרה חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב בישראל. "הקהילה הגאה בישראל אומרת לא בצורה מאוד ברורה. נמאס לנו לשמוע לא ונמאס לשמוע הבטחות ריקות, באנגלית ובעברית".

   

  המצב שלכן כנשים הוא יותר טוב משל הגברים, לצורך הדיון.

  "המסגור של הנושא הזה באופן הזה הוא מאוד פופוליסטי ונמוך. להגיד 'אנחנו תומכים בחוק כמו שהוא כדי לתת לנשים ונטפל בגברים אחר כך' זה לא העניין. יש אפליה בוטה, טרנסג'נדרית נרצחה כמעט לפני יומיים, הרחובות לא בטוחים. אנחנו חיים במדינה שבה האפליה והדיכוי כלפי הקהילה הגאה הן חמורות וחריפות".

   

  איתי פנקס, ממגישי בג"ץ הפונדקאות, הבהיר בדיון באולפן כי מדובר במקרה של סחטנות פוליטית, כשהוא מכוון לחרדים. "זו סחטנות של מגזר קטן שנמשכת עשרות שנים. הסחטנות הזו משפיעה על מדינת ישראל כולה ולא רק על הקהילה הגאה", אמר פנקס.

  אולפן מחאה להט''ב (צילום: יובל חן)
  חן אריאלי, איתי פנקס ועו"ד מיכל עדן(צילום: יובל חן)

  אתמול בהפגנה בתל אביב נרשמו רק 250 משתתפים.

  "היו הרבה יותר. זו איזושהי הפגנה ספונטנית שפשוט יצאנו החוצה. אין ספק שעשרות אלפי להט"בים שיש להם תפיסה פוליטית, לא במובן המפלגתי, יגיעו גם. אנו לא רואים את השביתה שהכרזנו עליה ביום ראשון כשביתה מגזרית. השביתה היא שביתת תמיכה בזכויות שלנו. אין שום סיבה שב-2018 לא נהיה שווים בכל תחומי החיים. אנו קוראים לכולם להצטרף, ולא רק שהלהט"בים ישבתו אלא שכולם ישבתו".

   

  עומרי רוזנקרנץ, ממקימי התא הגאה בליכוד, מאמין שהחוק שיכלול אבות יחידנים יעלה במושב הבא כפי שהבטיח ראש הממשלה. "התפקיד שלנו כ'גאווה בליכוד' הוא לוודא שהדבר הזה יקרה", אמר רוזנקרנץ. "גם החוק החדש שעבר והחוק שקדם לו היו מתועבים. אני מתבייש שהם נמצאים בספר החוקים. אני מצטער שהליכוד שוב נכנע לתכתיבים של שותפות קואליציוניות, ליתר דיוק יהדות התורה וליצמן".

  אולפן מחאה להט''ב (צילום: יובל חן)
  עומרי רוזנקרנץ, ממקימי התא הגאה בליכוד(צילום: יובל חן)
   

   

  תמר זנדברג על חוק הפונדקאות    (צילום: אבי חי,ניצן דרור)

  תמר זנדברג על חוק הפונדקאות    (צילום: אבי חי,ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בתוך הליכוד, בתנועה שאתה פעיל בה, יש איזשהו לחץ? אתם מפעילים לחץ?

  "יש. אני יכול לומר שיש גם הרבה מאוד כעס בקרב חברים טובים שלנו בליכוד שהם נבחרי ציבור שרצו לתמוך בהסתייגות של אמיר אתמול, שלא אהבו את החוק הזה וכעסו מאוד. נתניהו והליכוד מאוד רצו את חוק הלאום. אני חושב שזה מה שהכריע בסוף".

   

  עו"ד מיכל עדן, פעילה בולטת למען זכויות להט"ב, אמרה באולפן כי דברי נתניהו בנוגע לחד-הוריות הם ספין. "זה לא נכון שהתיקון שאושר יעזור להן, כי מרביתן לא תוכלנה לעבור הליך בגלל חוק תרומת ביצית. בג"ץ נתן לכנסת זמן לתקן, ואתמול עבר חוק שלא מבטל את האפליה. מדובר בזכות יסוד שהיא זכות יסוד לכולנו, להקים משפחה", הסבירה עו"ד עדן. "גם השופט סלים ג'ובראן קבע שמדובר באפליה פסולה".

   

  גם יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה לאישור חוק הפונדקאות: "מי שעדיין קונה את השקרים של נתניהו, שיבושם לו. הכנסת בחרה שוב להגיד לקהילה 'אנחנו נחבק אתכם במצעדים, אבל בהצבעות זה כבר סיפור אחר. רוב הציבור בהמוניו תומך בנישואים, באימוץ ובפונדקאות שוויונית לקהילה הגאה. נתניהו הסתגר באינטרס הצר בין בנט לחרדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים