שתף קטע נבחר

הזרוע הצבאית של חמאס רוצה מלחמה

ההנהגה המדינית של ארגון הטרור לא מעוניינת שצה"ל ייכנס לרצועה, אבל הזרוע הצבאית מעדיפה הסלמה על פיוס. בכך היא מזמינה מבצע גדול של צה"ל, אף שהיא יודעת שהוא יהיה הרסני וקטלני מקודמיו

 

 

הזרוע הצבאית של חמאס כנראה רוצה מלחמה. מבחינתה, רק סבב לחימה נוסף ברצועת עזה - בדמות מערכה גדולה - יטרוף את הקלפים ויאפשר להם להגיע להסדרה הרצויה להם.

 

כלל לא בטוח שההנהגה המדינית של חמאס רוצה במערכה נוספת שבה צה"ל ייכנס לרצועה. למעשה, די ברור שהיא לא רוצה בכך, אבל הזרוע הצבאית קובעת והיא זו שיזמה את האירועים שלשום ואתמול על הגדר, בכוונה ברורה להסלים.

 

האמצעים שבהם השתמשו אנשי חמאס היום בהפרות הסדר "השגרתיות" כביכול לאורך הגדר היו מתוכננים בבירור להביא להסלמה. היו גם סימנים אחרים, שאי אפשר לפרטם, שהזרוע הצבאית רוצה בסבב הסלמה גדול בעזה.

 

 

זו בדיוק הסיבה שבגללה נסע אתמול שר הביטחון אביגדור ליברמן לרצועה ואמר במפורש שחמאס גורר את הרצועה למלחמה, בניגוד לאינטרס של תושביה. הדברים שאמר שר הביטחון ושהופצו במהירות בכל אמצעי התקשורת נועדו לשמש כאזהרה חמורה.

 

ואכן, מה שרמז עליו שר הביטחון קרה אתמול אחר הצהריים. צה"ל הגיב בתקיפות, וכנראה שזה לא יסתיים בתגובה הראשונית הזו. לכן נקראים תושבי עוטף עזה להאזין להוראות פיקוד העורף ולהיות דרוכים. עדיין, ייתכן שאפשר יהיה למנוע מבצע צבאי גדול של צה"ל ברצועה אבל הסיכויים להביא לרגיעה פוחתים מדי שעה שעוברת. די ברור שצפוי לנו סוף שבוע סוער, אבל יש עדיין סיכוי קלוש שאפשר יהיה למנוע את מה שממשלת ישראל וצה"ל אינם רוצים בו, וכך גם ההנהגה המדינית של חמאס ברצועה.

 

כאמור, הזרוע הצבאית היא כנראה זו שהגיעה למסקנה שהסלמה כעת, הסלמה שממנה יסבלו תושבי רצועת עזה, עדיפה על פני פיוס עם פתח, עם המצרים ועם ישראל - פיוס שבמהלכו יצטרכו לוותר על הטרור לסוגיו, יידרשו להחזיר את גופות חללי צה"ל ואת האזרחים המוחזקים בידיהם וייאלצו להפסיק לחפור מנהרות ולייצר רקטות.

תקיפות צה
תקיפות חיל האוויר בעזה. צפוי סוף שבוע סוער(צילום: AFP)

שיגורים מעזה (צילום: אבי רוקח)
שיגורים מעזה. הזרוע הצבאית סבורה: עדיפה הסלמה על פיוס(צילום: אבי רוקח)

טנק מרכבה ליד גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
טנק מרכבה ליד גבול רצועת עזה. צה"ל ערוך ומוכן(צילום: AFP)

איסמעיל הנייה  ()
הנייה ליד הגבול. חילוקי דעות בין ההנהגה המדינית לזרוע הצבאית

בראיית הזרוע הצבאית של חמאס, הסלמה תביא לזעקה מצד דעת הקהל העולמית ובסופו של דבר הם סבורים שיקבלו את מה שהם רוצים, כולל סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה - מבלי שיצטרכו להתפשר על דבר.

 

מדינת ישראל יודעת את זה ואינה רוצה במבצע גדול בעזה, שבסופו נחזור פחות או יותר לאותו מקום, או שנצטרך לשהות ברצועה לפחות כמה חודשים. אם אפשר לחסוך את האבדות, את ההרג ואת הנזק בדעת הקהל העולמית, מדינת ישראל מעדיפה איפוק, אף שהוא מכרסם בהרתעה בצורה חמורה - אבל הזרוע הצבאית של חמאס כנראה החליטה כבר.

 

הזרוע הצבאית אולי לא רוצה שצה"ל ייכנס לרצועה, אבל היא רוצה בבירור בהסלמה גדולה ובלחימה, ואינה מוכנה לוותר בשום תחום. לכן, דה פקטו היא מזמינה מבצע גדול של צה"ל בתוך הרצועה, למרות שהיא יודעת שהפעם זה יהיה הרסני וקטלני מכל הסבבים שהיו, וזה לא יתחיל בטפטוף אלא במכה גורפת מהרגע הראשון.


פורסם לראשונה 20/07/2018 21:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים