שתף קטע נבחר

דיווח בסוריה: ישראל תקפה אתר צבאי בצפון-מערב המדינה

בסוריה דווח כי מטוסי קרב ישראלים תקפו מטרות באזור חמה ומסיאף בצפון-מערב המדינה. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה מפי גורם צבאי כי "אתר צבאי הותקף. נגרם נזק אך אין נפגעים"


תקיפה בחאמה - אל מסיאף סוריה מחקרים מדעיים ()
"היעד - מרכז למחקרים מדעיים". התקיפה בסוריה

עוד תקיפה ישראלית בסוריה? סוכנות הידיעות הסורית סאנ"א דיווחה הערב (יום א') כי מטוסי קרב ישראלים תקפו מטרות באזור חמה ומסיאף שבצפון-מערב המדינה. על-פי כלי תקשורת בלבנון, התקיפה בוצעה משטח לבנון. בסאנ"א דווח מפי גורם צבאי בסוריה כי "אחד האתרים הצבאיים באזור מסיאף הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי. נגרם נזק, אין נפגעים". מנגד, גורמי אופוזיציה סוריים דיווחו שבתקיפה נהרגו אנשי חזבאללה ואנשי משמרות המהפכה.

 

רשת אל-מיאדין, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי היעד לתקיפה הוא מרכז למחקרים מדעיים. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח על "פיצוצים עזים" שנשמעו באזור מסיאף. עוד דווח כי "הפיצוצים אירעו באזור מפעלים ביטחוניים בפרברי העיר, הפיצוץ כתוצאה מתקיפה ישראלית. לא ידוע על נפגעים". על-פי הדיווחים בסוריה בתקיפה השתתפו ארבעה מטוסי קרב ושלושה טילים יורטו על-ידי מערכת ההגנה הסורית.

 

 

לפני כשבוע וחצי תקף צה"ל שלוש עמדות צבאיות בסוריה, בתגובה לחציית כלי טיס סורי בלתי מאויש שיירט צה"ל. ברשת אל-ג'זירה דווח כי צה"ל תקף בעזרת מל"ט וכן מהקרקע אתר של חיזבאללה במחוז קוניטרה. לדיווחים על התקיפה, שפורסמו לאחר חצות, קדם דיווח על מסוק ישראלי שחג באזור הגבול. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א דיווחה אז כי התקיפה בוצעה נגד בסיסי צבא אסד. נמסר כי נזק נגרם למקום וכי אין דיווחים על נפגעים. נמסר כי הצבא הסורי השיב בירי נ"מ לעבר כוחות ישראלים באזור.

 

באזור שבו הייתה התקיפה נמצא גם המרכז למחקרים מדעיים של המשטר הסורי (Syrian Scientific Studies and Research Center), האחראי בין היתר על פיתוח טילים ואמצעי לחימה כימיים. CERS הוא מרכז הפיתוח לאמצעי לחימה של הסורים המייצר טילים לפי ידע מדעי מצפון קוריאה ומאיראן. המרכז הסורי מפתח גם נשק כימי וכן טילים שעוברים לחיזבאללה. בין השאר מייצרים ב-CERS טילי S-60 המועברים לידי ארגון הטרור השיעי.

המרכז למקרים מדעיים באזור מסיאף (צילום: "אינטלי טיימס") (צילום:
המרכז למקרים מדעיים באזור מסיאף(צילום: "אינטלי טיימס")
 

תקיפה  מפעלים ביטחוניים  מסיאף מחוז חאמה סוריה (צילום: אנטלי טיימס)
(צילום: אנטלי טיימס)

תקיפה  מפעלים ביטחוניים  מסיאף מחוז חאמה סוריה (צילום: אנטלי טיימס)
(צילום: אנטלי טיימס)

תקיפת המרכז בחודש ספטמבר שעבר שיוחסה לישראל ()
תקיפת המרכז בחודש ספטמבר שעבר שיוחסה לישראל

בחודש ספטמבר שעבר דיווחו כלי תקשורת בסוריה ובלבנון דיווחו על תקיפה ישראלית שבוצעה נגד המרכז. כמה מקומות דיווחו כי בני אדם נפגעו בתקיפה שיוחסה לישראל. גם צבא סוריה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בכל הנוגע לתקיפת המרכז למחקרים מדעיים.

 

הדיווחים על התקיפה מגיעים כמה שעות לאחר שצה"ל השלים מבצע לחילוץ כ-800 פעילים בארגון הסורי האזרחי "הקסדות הלבנות" יחד עם בני משפחותיהם משטח הלחימה בדרום סוריה. הפעילים הועברו על ידי ישראל באוטובוסים לשטח ירדן. בהודעה שמסר תחילה דובר צה"ל הובהר כי ישראל אינה מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסוריה כאחראי לכל הנעשה בשטחו.

 

הסורים הועברו קרקעית בחסות הלילה, באוטובוסים, מסוריה לישראל ומשם לירדן תחת אבטחה וליווי צה"לי. המהלך בוצע תחת מעטה חשאיות כדי לא לפגוע בחיי הפעילים הסורים ועל רקע הכיבוש הגולן הסורי בימים אלה מחדש על-ידי צבא אסד.

 

משם אמורים הפעילים להמשיך לאחת משלוש מדינות שהתחייבו בכתב לקלוט אותם: בריטניה, קנדה וגרמניה. חברי הארגון ישהו בירדן כשלושה חודשים טרם העברתם ולפי הדיווחים, אין לירדן כל מחויבות כלפיהם. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל קייאד אישר כי ירדן הסכימה לקבלת הפעילים כחלק ממהלך שנובע "מסיבות הומניטריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תקיפה בסוריה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים