שתף קטע נבחר

מעל הכינרת: מל"ט חדר מסוריה ויורט ע"י פטריוט

כלי טיס בלתי מאויש חדר לעומק שטח ישראל, ימים ספורים לאחר הפצצת בסיס T-4 שהסורים ייחסו לישראל: צה"ל ירה לעברו טיל פטריוט ויירט אותו מעל הכינרת. שרידים נפלו בכינרת, המשטרה ביקשה מכל כלי השיט לצאת מהמים

 

כלי טיס בלתי מאויש התקרב משטח סוריה - וטיל פטריוט יירט אותו. בעיצומה של המתיחות בגבול הצפון, בעקבות כיבוש אזור דרעא על ידי צבאו של בשאר אסד והאפשרות לכיבוש הגולן הסורי, חדר מל"ט לעומק שטח ישראל. בתגובה צה"ל שיגר לעברו טיל פטריוט ויירט אותו מעל הכינרת

 

אזעקה נשמעה בסביבות השעה 15:30 ביישובים בדרום רמת הגולן ובעמק הירדן, ובצה"ל אמרו כי האזעקה הופעלה עקב שיגור טיל הפטריוט לעבר המל"ט. בצבא אמרו כי מערכות ההגנה זיהו את האיום ועקבו אחריו, והבהירו כי "צה"ל לא יאפשר הפרה של הריבונות האווירית של מדינת ישראל ויפעל נגד כל נסיון לפגיעה באזרחיה".

 

שרידי המל"ט נפלו בקיבוץ האון שבעמק הירדן. כוחות משטרה גדולים במקום, בהם חבלנים, אוספים את השאריות מהיירוט. מסוקי קרב של חיל האוויר חגים מעל הכינרת והחופים במקביל.כוחות הביטחון, שבדרכם למקום, הינחו אותם לסמן את האזורים ולא להתקרב. בעקבות זאת ביקשו במשטרה "מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכנרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית".

שיגור טיל פרטריוט ברמת הגולן (צילום: יונית דהן)
שובל עשן עקב שיגור טיל הפטריוט(צילום: יונית דהן)

אזעקה ברמת הגולן  ()
שובלי עשן באזור צפת

שרידים שיגור טיל פטריוט בקיבות האון (צילום: מנחם אטיאס חוף האון)
שרידים מיירוט המל"ט שנמצאו באזור קיבוץ האון(צילום: מנחם אטיאס חוף האון)
 
המל"ט חדר מהצד הסורי של מאזור משולש הגבולות, אזור שבו מתגברת הלחימה של צבא אסד נגד המורדים מארגון "שוהדא אל ירמוק" המזוהה עם דאעש. זאת, לאחר כיבוש דרעא הנמצאת כמה עשרות ק"מ דרום מזרחית ממשולש הגבולות.  ככל הנראה מדובר במל"ט של הצבא הסורי ולא במל"ט איראני. 

  

תושבים בעמק הירדן סיפרו כי לאחר האזעקה שמעו פיצוץ וראו שובלי עשן באוויר. ראש המועצה עידן גרינבאום כתב לתושבים: "גורמי צה"ל ובהם פיקוד העורף נמצאים בתמונה. מסוקי חיל האוויר שמבצעים פעילות בשמי האזור הם עדות לכך שצה"ל נמצא בתמונה ופועל ככל הנדרש. אנו יודעים מעדויות כי נפלו חלקים מכלי הטיס שיורט באזור המזרחי של הכנרת. אני מאוד מבקש שאיש לא ייגע בשום דבר שנראה חשוד. יש להתרחק, לדווח למשטרה ולרכזי הבטחון ולא להפריע לכוחות הביטחון".

 

כוחות צה
תגבור כוחות צה"ל ברמת הגולן בתחילת החודש(צילום: AFP)

כוחות צה
(צילום: AFP)

כוחות צה
(צילום: AFP)

פריסה פריסת כוחות שריון ארטילריה טנק טנקים גבול רמת הגולן סוריה צה
(צילום: דובר צה"ל)

אתמול סייר באזור הגולן שר הביטחון אביגדור ליברמן ואיים: "מבחינתינו כל כניסה של כוח סורי לאזור חיץ מסכן את נפשו. גם לגבי הרצועות הנוספות, גם שם נקפיד על קוצו של יוד על ההרכב ועל כמות היקף הכוחות בהתאם לאותו הסכם של 74'. דבר נוסף שאנחנו מזהים זה גורמים שמזוהים עם כוחות הציר, את המאמץ שלהם תחת חסות המשטר להקים תשתית טרור פה ברמת הגולן הסורי.

 

המאמץ הזה להקמת תשתית טרור תחת חסות המשטר מבחינתנו זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ואנחנו נפעל בעוצמה נגד כל תשתית טרור שאנחנו נראה ונזהה פה באזור. מבחינתנו המשטר הוא האחראי והוא גם יישא באחריות וגם ישלם מחיר כבד על עצם שיתוף הפעולה עם גורמי הציר ועל שיתוף הפעולה של המאמץ שלהם להקים פה תשתיות טרור".

 

בתחילת החודש החל צה"ל לתגבר את אזור הגבול עם סוריה בכוחות שריון וארטילריה, לאחר הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון. הכוחות נפרסו כחלק מההיערכות ומוכנות צה"ל למול ההתפתחויות ברמת הגולן הסורית סמוך לגבול.

 

 

ירי טיל פטריוט מעל צפת (צילום: אלימלך גרסטל)
שובל טיל הפטריוט שנורה לפני כשלושה שבועות(צילום: אלימלך גרסטל)

לפני כשלושה שבועות שוגר טיל פטריוט שוגר לעבר מטרה בצפון רמת הגולן. מצה"ל נמסר כי כלי טיס בלתי מאויש התקרב מכיוון סוריה לעבר שטח הארץ וכתוצאה משיגור הטיל התרחק כלי הטיס. לא זוהתה פגיעה. האירוע התרחש בצפון הרמה הסורית, באזור שנשלט על ידי צבאו של אסד. 

 

כלי הטיס שהתקרב לגבול בחודש שעבר היה קטן יחסית בגודלו, וההחלטה שלא ליירטו הייתה מודעת לאחר שהוא פנה חזרה לסוריה ולא היווה יותר איום. לכן גם לא שוגר לעברו טיל נוסף. מפקד במיליציות התומכות בנשיא סוריה בשאר אסד אמר כי המל"ט שלעברו שוגר טיל הפטריוט היה בשימוש המיליציות באזור קוניטרה, סמוך לגבול ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלימלך גרסטל
שובל טיל הפטריוט
צילום: אלימלך גרסטל
מומלצים