שתף קטע נבחר

"דרש מהמפקד לצאת לשטח": אביב לבש אפוד קרמי ונהרג

תחקיר התקרית הקטלנית בגבול עזה העלה כי לוחם גבעתי סמ"ר אביב לוי נפגע מקליע שפגע בחזהו, מבלי שחדר את השכפ"ץ. נושא המיגון ייבדק, וגם זווית מעוף הקליע. מפקדו סיפר: "הוא היה הטוב מכולם". דובר צה"ל פרסם את ממדי ההרס של מפקדות חמאס שהופצצו

 

 

 

אחרי הסלמת ערב שבת, שקט בעוטף עזה: בעקבות הפסקת האש שנרשמה בחצות בין ישראל לחמאס, לאחר סבב התכתשויות שהחל בהריגתו של לוחם צה"ל סמ"ר אביב לוי והסתיים בהשמדת שלוש מפקדות גדוד של הארגון, שקט בדרום. ביום שבת, שנחשב ליום שמועד לפורענות מבחינה ביטחונית לאורך הגבול, נרשמה שריפה אחת מעפיפון תבערה, בקרבת רפת בקיבוץ נחל עוז. בצה"ל הכחישו דיווח פלסטיני לפיו בתגובה לאירוע בנחל עוז הותקפה עמדת חמאס.

 

מוקדם יותר אתמול, טנק הפגיז עמדת חמאס בתגובה לחדירת כמה פלסטינים לעבר עמדה צבאית לא מאוישת שסמוכה לגדר הגבול. בסך הכל נחשב יום האתמול לשקט ולא הוטלו לאורכו הגבלות על אזרחים או מטיילים. גורם מדיני בכיר אמר אתמול (שבת) כי חמאס התחייב לפעול לעצירת טרור העפיפונים, כשמצרים ערבה לכך. בצה"ל מעריכים כי ייתכן שבימים הקרובים יחודש טרור האש אך בהיקפים מצומצמים יותר, ובהתאם יותקפו חוליות הפרחת הבלונים.

 

 
אביב לוי ז
ההרוג, סמ"ר אביב לוי
חשד לשריפה מבלון תבערה בנחל עוז (צילום: שאול גולן)
השריפה בנחל עוז. פרצה מבלון תבערה(צילום: שאול גולן)

חשד לשריפה מבלון תבערה בנחל עוז (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

צוות מומחים צבאי מונה לבחון את נסיבות מותו של לוחם גבעתי אביב לוי, שנהרג מקליע שירה צלף פלסטיני. מתחקיר ראשוני עולה כי המחבל ביצע את הירי המדויק מרחוק, ובחסות הפרת סדר שהתפתחה ליד הגדר במרחב חאן יונס. הכוח של לוי, שבו שימש כמפקד, טיפל בהפרת הסדר כדי למנוע מעשרות פעילים לחצות הגדר.

 

מפקדו של החייל שנהרג, סמ"פ דור, אמר: "אביב לא היה אמור לצאת לשטח. הוא התקשר אליי ואמר לי - 'אתה חייב להוציא אותי'. באיזשהו שלב נפרדנו וזמן קצר לאחר מכן שמעתי שחייל מהכוח נפגע. הגעתי לשטח וראיתי שמדובר באביב. פגע בו כדור 7.62. אביב נפגע כתוצאה מההדף. בכל מה שאביב עשה הוא היה טוב מהמפקדים שלו. היה הטוב מכולם".

 

מהתחקיר הראשוני עולה כי לוי לבש את המיגון המתחייב לפי הפקודות - קסדה ושכפ"ץ עם פלטות קרמיות. לפי המסתמן כעת, הקליע לא חדר את השכפ"ץ, ופגע בחלק העליון של חזהו של הלוחם. ייתכן שהקליע חדר ברווח שבין צווארו של הלוחם לפלטה הקרמית. בין היתר תיבדק זווית מעוף הקליע לפני שחדר והטווח מנקודת הירי עד ללוחם - שני אלמנטים שהשפיעו על התוצאה הקטלנית. פגיעה ישירה בפלטה קרמית אמורה שלא לחדור לתוך הגוף, כך שנושא המיגון וטיב הפלטה יבחן על ידי צוות המומחים.

 

מפקדות חמאס שהושמדו בתקיפות:

תצלום אוויר של השמדת מפקדת גדוד חמאס זיתון (צילום: דובר צה
השמדת מפקדת גדוד חמאס בזיתון על ידי חיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

תצלום אוויר לאחר השמדת מפקדת גדוד חמאס באל בורייג' (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תצלום אוויר לאחר השמדת מפקדת גדוד חמאס בחאן יונס (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חיילים בעוטף עזה לאחר הרגיעה (צילום: רועי עידן)
כוחות צה"ל ליד הגבול(צילום: רועי עידן)

חיילים בעוטף עזה לאחר הרגיעה (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

יחד עם זאת, לא מעט פעמים תועדו לוחמי צה"ל, בהם קצינים בכירים, עומדים על סוללות האדמה שהוקמו בתחילת העימותים ליד הגדר, כשהם חשופים בכל גופם לאש מקלעים וצלפים מהצד העזתי, הגם שהם ממוגנים. בתדרוכים לכוחות לפני הפעילות נגד הפרות הסדר אתמול ניתן דגש גם לאיום הצליפה, לאור איום חמאס לנקום על הריגת פעילי הארגון השבוע על ידי צה"ל.

 

חבריו של הלוחם מגדוד צבר, שאחראים על גזרת כיסופים, המשיכו גם אתמול בפעילות לאורך הגבול, על רקע האסון הכבד. הגדוד החליף לאחרונה גדוד של גולני ורשם כמה הצלחות מבצעיות בתפעול תקריות הגדר. מפקדים מהחטיבה הסגולה שמזוהה עם עזה יותר מכל חטיבה אחרת, אף השתתפו השבוע בתרגיל אוגדה 162 שדימה את כיבוש הרצועה.

  

מועצת הביטחון של האו"ם תדון ביום שלישי בשבוע הבא בהסלמה האחרונה ברצועה. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, פנה במהלך סוף השבוע לחברות המועצה לקראת הדיון המתוכנן וקרא לגינוי חמאס: "לאחר חודשים של טרור מתמשך, ירי טילים, הפגנות אלימות ושריפת אלפי דונמים על ידי החמאס, טרוריסטים פתחו באש לעבר כוח צה"ל בסמוך לגבול. חייל צה"ל נהרג כתוצאה מהירי. בשבועות האחרונים חמאס פעל באופן מכוון כדי ליצור עימות מול ישראל ולהסלים את המצב הביטחוני באזור. חמאס הוא האחראי הבלעדי להסלמה ברצועה ועל מועצת הביטחון והקהילה הבינלאומית לגנות אותו באופן חד וברור".


פורסם לראשונה 21/07/2018 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים