שתף קטע נבחר

"ליל המפקדות": עשרות יעדי טרור הושמדו

חיל האוויר השמיד כליל שלוש מפקדות של גדודי חמאס ברחבי הרצועה לאחר שלוחם צה"ל נהרג בחילופי האש בגבול. נפגעו מחסנים, עמדות תצפית וחדרי פיקוד. ליברמן: "אם הירי יימשך, התגובה תהיה קשה ממה שחושבים"

 

 

 

 

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה נמשכו במשך שעות ארוכות - ובסופן הושמדו כליל מפקדות של שלושה גדודי חמאס. בדובר צה"ל ציינו הלילה (שבת) כי מטוסי חיל האוויר, יחד עם כלי טיס וטנקים, תקפו החל מאמש כ-60 יעדי טרור ברחבי הרצועה. לא נמסר על נפגעים בצד העזתי.

 

עוד מסרו כי לאחר שזיהו בשבוע שעבר כי פגיעה במעוזי הזרוע הצבאית נושאת פרי - התקיפה האחרונה גרמה פגיעה משמעותית בארגון הטרור. במסגרת התקיפה הנרחבת הושמדו כליל המפקדות של הגדודים זייתון שבצפון הרצועה, אל-בורייג' במרכזה, וחאן יונס בדרום. בדובר צה"ל הדגישו כי "ליל המפקדות" פגע קשות במערכי הפיקוד והשליטה של הארגון, אמצעי הלחימה, התשתיות הצבאיות, ההגנה האווירית ומערכי האימונים והלוגיסטיקה של חמאס.

 

תקיפות צה
תקיפות צה"ל בעזה(צילום: AFP)

תקיפות צה
(צילום: AFP)
 

"בין המטרות שהותקפו היו מפעלים ומחרטות לייצור אמצעי לחימה, פיר כניסה לרשת מנהרות טרור, מפעל לייצור רכיבים לתשתיות תת-קרקעיות, מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, חמ"לים צבאיים, מתחמי אימונים, עמדות תצפית ועוד", אמרו בצה"ל.

 

הזרוע הצבאית של חמאס רוצה מלחמה / רון בן ישי

 

צילום המפקדה מהאוויר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

צילום המפקדה מהאוויר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

צילום המפקדה מהאוויר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

עוד הוסיפו כי "התקיפה מביאה לידי ביטוי את היכולות האוויריות, המודיעיניות והמבצעיות של צה"ל - והצעדים ילכו ויתרחבו ככל שיידרש. חמאס מוסיף להוביל טרור נגד אזרחי ישראל ותשתיות הביטחון המגינות עליהם, מפר את הריבונות הישראלית ומסכן את אזרחי ישראל וכוחות הביטחון".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן שיגר אמש מסר ברור לחמאס, על רקע הריגתו של לוחם צה"ל מאש צלפים. לאחר שלושה שיגורים מהרצועה אמר ליברמן כי "אם חמאס ימשיך עם שיגור הרקטות, התוצאה תהיה הרבה יותר קשה ממה שהם חושבים".

 

שיגורים מעזה (צילום: אבי רוקח)
שיגורים מעזה(צילום: אבי רוקח)

הערכת מצב בקריה תל אביב (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הערכת מצב בקריה בתל אביב(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

ליברמן העביר את המסר לחמאס בשיחה טלפונית עם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב. שר הביטחון אמר למלאדנוב כי חמאס מדרדר את המצב באופן מכוון: "נגיב בצורה קשה וכל האחריות מעתה ואילך היא על הנהגת חמאס. האחריות על כל ההרס וחיי אדם תהיה על חמאס".

 

שעה קלה לאחר מכן איימו בחמאס: "התגובה של ההתנגדות על התוקפנות וההסלמה היא במסגרת הזכות להגן על עמנו. זוהי חובה לאומית להגן על האינטרסים של העם, וביסוס משוואת ההרתעה של הפצצה תיענה בהפצצה, וצליפה בצליפה" - אך לבסוף הודיע הארגון על חתימת הסכם להפסקת אש בתיווך המצרים והאו"ם.

 

האיומים ההדדיים נאמרו על רקע ההסלמה החמורה אתמול. בחילופי אש, שכללו ירי צלפים לעבר כוח צה"ל והשלכת מטעני חבלה לעבר חיילים, נהרג לוחם צה"ל מאש צלפים. בתקרית נהרגו שלושה מחבלים פלסטינים. בתגובה לכך פתח צה"ל בירי טנקים ובתקיפות אוויריות נרחבות ברחבי הרצועה. לפחות שמונה עמדות חמאס הופצצו ופלסטיני נוסף נהרג. 

 

 

עמדת חמאס שנפגעה בתקיפת צה
עמדת חמאס שנפגעה בתקיפת צה"ל(צילום: AFP)

טנק מרכבה ליד גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
טנק ליד גבול הרצועה(צילום: AFP)

תקיפת צה
תקיפת צה"ל ברצועה

פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
הפרות הסדר בגבול(צילום: AFP)

מעט אחרי השעה 20:30 נשמעה אזעקת צבע אדום במועצות שער הנגב ושדות נגב וזוהו שלושה שיגורי פצצות מרגמה. כיפת ברזל יירטה שני פצמ"רים והשלישי התפוצץ בשטח פתוח.

 

בעקבות התקרית הקשה, כונס בקריה בתל אביב דיון ביטחוני מיוחד בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרטמכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. בהמשך כינס נתניהו הערכת מצב ביטחונית נוספת בקריה עם ליברמן, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וכן בכירי צה"ל ומערכת הביטחון.

  

בצה"ל אמרו כי הצבא "רואה את האירוע בחומרה רבה מאוד. חמאס יישא באחריות על האירוע וכן על רצף פעולות הטרור שמבצע בחודשים האחרונים. חמאס בחר לדרדר את המצב הביטחוני ויישא בהשלכות של מעשיו. צה"ל נמצא במוכנות גבוהה מאוד וימשיך לפעול ככל שיידרש לאבטחת שלומם של אזרחי מדינת ישראל".

 

בעקבות ירי הצלפים ותקיפות בצה"ל, הנחה פיקוד העורף את תושבי עוטף עזה להישאר בקרבה של 15 שניות ממרחבים מוגנים ולהימנע מהתקהלויות. עקב המצב הביטחוני, חוף זיקים נסגר למשך סוף השבוע.

 

חמאס מסר לאחר התקרית כי "ההשתתפות ההמונית בצעדות השיבה והסרת המצור יחד עם העמידה האיתנה של הציבור בשטח, חרף התקיפות, הטרור וההסלמה של הכיבוש - היא הוכחה לכך שהעם הפלסטיני לא נשבר ודבק במימוש זכויותיו ובהסרת המצור, יהיו אשר יהיו הקורבנות שייגבו". בכיר חמאס איסמעיל הנייה הגיע לאזור זמן קצר קודם לתקרית.


פורסם לראשונה 20/07/2018 22:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תקיפה בעזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים