שתף קטע נבחר

חיות בתמונות: הנס של לינדה הכלבה וגורי טיגריס נדירים

לינדה הכלבה נמצאה פצועה עם רגל מרוסקת בגן יבנה וניתוח לקטיעת הרגל הציל את חייה, האמת העצובה מאחורי הסרטונים הוויראלים של בעלים "הנעלמים" לכלביהם המופתעים, ארבעה וולבי אדומי צוואר וצמד לבקנים הגיעו מגרמניה לישראל, הקנגורו אובמה זוכה לדיקור סיני בגן גורו וארבעה גורי טיגריס סומטרי נדירים נולדו בבריטניה

 

 

לפני כעשרה ימים יצא מחלץ מטעם אגודת צער בעלי חיים בישראל - ת"א לאזור מפעל טיהור שפכים בגן יבנה, בעקבות דיווחים על כלבה צעירה הפצועה המשוטטת ללא בעלים.

 

על פי הערכות, הכלבה נפגעה מכלי רכב וזכתה לטיפול מצד אחד השומרים במפעל. כשהתברר כי הכלבה פצועה הוחלט לאסוף אותה לטיפול וטרינרי.

 

הכלבה הגיעה למרפאת האגודה עם רגל מרוסקת. היא נסרקה ולא נמצא שבב זיהוי המעיד כי על שייכות לבעלים. על פי אבחנת הווטרינר, ד"ר דימיטרי וולודקו, החשש הגדול היה כי נמק שכירסם ברגל, החל להתפשט. מחשש לזיהום ולחיי הכלבה, הוחלט לקטוע את רגלה.

 

 

לאחר ניתוח מורכב, הכלבה שזכתה לשם "לינדה", התאוששה במהירות. לדברי הילמה שמושקוביץ, יו"ר האגודה, רגלה של הכלבה נקטעה אך חייה ניצלו והיא תוכל לחיות חיים מאושרים, שלמים ומהנים ללא רגל רביעית.

 

בימים הקרובים תקבל לינדה משככי כאבים שיעזרו לה להתמודד עם הכאבים לאחר הניתוח וכבר החלה לתרגל הליכה עם שלוש רגליים. בתום הליך ההחלמה, היא תשמח לבית מאמץ. לפרטים ויצירת קשר: טל': 4553*

 

לינדה הכלבה לפני ואחרי קטיעת הרגל (צילום: צער בעלי חיים בישראל - ת
לינדה הכלבה לפני ואחרי קטיעת הרגל(צילום: צער בעלי חיים בישראל - ת"א)

 

 

 

לאור החזרה של טרנד הסרטונים של בעלי כלבים ש"נעלמים" לכלביהם באמצעות שמיכה ולמעשה מתחבאים בסמוך, החליטו עובדי מחלקת קריאייטיב גיתם במשרד הפרסום גיתם, לשתף פעולה עם עמותת "תנו לחיות לחיות" ולצלם סרטון משעשע בו משתתפים עובדי המשרד הנעלמים לכלביהם. המטרה: לעורר מודעות לתופעת נטישת בעלי חיים ובמיוחד כלבים בתקופת הקיץ.

 

כלב יוגי מחכה לאימוץ (צילום: תנו לחיות לחיות)
(צילום: תנו לחיות לחיות)
 

יוגי, כלב בן ארבע שנים ומעט ביישן. בעליו של יוגי שהגיע לעמותה כדי לאמצו סיפר לעובדי בית המחסה כי החליט לאמצו בזכות הביישנות של הכלב. ביולי שעבר, הוא השיב אותו בחזרה לעמותה בטענה כי לא מצליח להתחבר לכלב הביישן. מאז יוגי מחכה לבית אוהב.

 

על פי עמותת "תנו לחיות לחיות" בשנת 2017 ננטשו בעמותה 1,349 כלבים, ביניהם כאלה שננטשו, אחרים נמצאו משוטטים, כלבים שאומצו והושבו בחזרה לעמותה או כלבות שלא עוקרו והמליטו גורים. בעמותה מדווחים כי נמסרו כמות דומה של כלבים לבתים מאמצים בשנה האחרונה. מה הן הסיבות הנפוצות לנטישת כלבים? בעמותה ליקטו 7 סיבות:

 

7 סיבות לנטישת כלב ()

הילטון, רוטוויילר בן שלוש שנים הגיע לעמותה כשהוא סובל מכוויה קשה על גבו, ככל הנראה עקב פגיעת חומצה. לאחר טיפול ושיקום על ידי העמותה, אומץ על ידי בחור צעיר ולאחר כשנה, בעקבות מעבר דירה, נמסר הכלב לשמש ככלב שמירה במפעל. בעמותה גילו את הדבר והשיבו אותו לידיה במטרה למצוא לו בית אוהב.

כלב הילטון מחכה לאימוץ (צילום: תנו לחיות לחיות)
(צילום: תנו לחיות לחיות)

 

לאימוץ כלבים וחתולים בעמותת "תנו לחיות לחיות" בכפר רות: 3703*

 

 

בסוף השבוע נחתו בישראל בטיסה ישירה מגרמניה אל גן גורו בקיבוץ ניר דוד, שישה דיירים חדשים וקופצניים. שישה וולאבי אדומי צוואר, ביניהם צמד וולאבי לבקנים.

 

לדברי נדב כפיר, מנהל גן גורו, תחלופת החיות עם גן החיות הגרמני התאפשרה בזכות שישה קנגורו אפורים שנשלחו אליהם לפני כשלושה חודשים.

 

 
"וולבי אדומי צוואר היו נפוצים בעבר בכמה גני חיות ופינות חי בישראל ובכלל זה בגן גורו, אולם במהלך השנים האוכלוסיה התמעטה ונעלמה כליל", הוא מסביר. "במסגרת המאמצים של גן גורו להציג מגוון בעלי חיים מהיבשת האוסטרלית, פעלנו רבות על מנת לאתר פרטים חדשים ולהביאם במבנה של להקה שתוכל להתרבות בצורה תקינה, ועל כן הובאו שלוש נקבות וזכר".
 
וולאבים אדומי מצח בגן גורו (צילום: נדב כפיר, גן גורו)
(צילום: נדב כפיר, גן גורו)

 

עם ארבעת הוולבי הגיעו צמד זכרים לבקנים, הנחשבים לנדירים יחסית בטבע. "זו תהווה עבורנו הזדמנות להציג ולהעשיר את ידיעת המבקרים אודות תופעה שבעיניי רבים אינה לגמרי מובנת ואף מלווה בדיעות קדומות", מפרט נדב ומעדכן כי הדיירים החדשים עברו להתגורר בחצר עם מדשאה ירוקה רחבה, עם מקומות מסתור מוצלים.
 

אובמה, קנגורו אפור בן עשר שנים, שזכה לשמו בסמוך לבחירתו של ברק אובמה לנשיא ארצות הברית, החל לסבול בשנים האחרונות מבעיות בריאות, ביניהן דלקת פרקים באגן, דבר שגורם לו לקשיים בהליכות וקושי במעבר משכיבה לעמידה.


דיקור סיני לקנגורו האפור אובמה (צילום: נדב כפיר, גן גורו)
(צילום: נדב כפיר, גן גורו)

 

בעוד שבטבע הוא לא היה שורד רבות במצב הבריאותי, בגן גורו מעניקים לו בזמנים בהם הוא סובל מכאבים משככי כאבים.

 

לאחרונה הוא זוכה לסיוע מצידו של אמיר עסיס, תושב קיבוץ ניר דוד המטפל באמצעות דיקור סיני גם בקרב עובדי גן החיות. לאחרונה הציעה לו אחת העובדות לנסות דיקור לקנגורו כדי להקל על מצבו . בגן מסבירים כי הטיפול מתבצע ללא צורך בהרדמת החיה.

 

ארבעה גורי טיגריס סומטרי שנולדו בגן החיות "ZSL Whipsnade Zoo" הממוקם כ-60 ק"מ צפונית ללונדון, תועדו על ידי מצלמות אבטחה שהותקנו בתא הלינה הלילה של האם נאיה, בת השבע בסוף החודש שעבר.

 

נאיה הגיעה לפני כחצי שנה אל גן החיות, המשתתף במסגרת פרויקט בינלאומי לרבייה של הטיגריסים הנדירים שהולכים ונעלמים מהטבע בסומטרה ואינדונזיה.

 

 

הליך ההיכרות עם הזכר בוצמן בגן החיות הסתיים בהצלחה והמטפלים דיווחו כי שבועיים לאחר ששני הטיגריסים הכירו, הם הזדווגו. לאחר היריון שנמשך 108 ימים, היא המליטה את ארבעת הגורים תוך חמש שעות.

 

תיעוד ממצלמת אבטחה: האם נאיה עם ארבעה גורי טיגריס בגן החיות בבריטניה (צילום:  ZSL Whipsnade Zoo)
(צילום: ZSL Whipsnade Zoo)
 

האם נאיה עם גור טיגריס בגן החיות בבריטניה (צילום:  ZSL Whipsnade Zoo)
(צילום: ZSL Whipsnade Zoo)

 

לדברי המטפלים, האם מיניקה את ארבעת הגורים בהצלחה, מנקה אותם והיא עוזבת אותם לפרקי זמן קצרים בתא המרופד כדי לשתות מים. מצלמות האבטחה שהותקנו בתא מאפשרות למטפלים לעקוב מסביב לשעון אחרי מצב הגורים.

 

בטבע הטיגריסים הסומטריים מגיעים לתוחלת חיים של כ-16-18 שנה ואילו בשבי הם מגיעים לגיל מופלג של כ-20-22 שנה. הטורפים הגדולים מצויים כיום בסכנת הכחדה חמורה עקב ציד, אובדן בתי גידול למטרות חקלאות, תעשייה והתיישבות. מספרם מוערך בטבע בכ-500-550 פרטים בלבד, לעומת אלף פרטים בסוף שנות ה-70.

האם נאיה עם גור טיגריס בגן החיות בבריטניה (צילום:  ZSL Whipsnade Zoo)
(צילום: ZSL Whipsnade Zoo)
 

 


פורסם לראשונה 22/07/2018 22:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צער בעלי חיים בישראל - ת"א
חיות בתמונות לינדה צער בעלי חיים בישראל
צילום: צער בעלי חיים בישראל - ת"א
מומלצים