שתף קטע נבחר

"היו מאושרים שקיבלו את חייהם בחזרה": תיעוד - חילוץ אנשי "הקסדות הלבנות"

צה"ל פרסם סרטון המתעד את המבצע החשאי להעברת כ-800 הפעילים בארגון הסורי האזרחי יחד עם בני משפחותיהם משטח הלחימה בדרום סוריה לירדן. מפקד מנהלת שכנות טובה: "עיניהם נצצו מאושר". צפו בתיעוד

 

 

לאחר שצה"ל השלים בלילה (בין שבת לראשון) מבצע לחילוץ כ-800 פעילים בארגון הסורי האזרחי "הקסדות הלבנות" יחד עם בני משפחותיהם משטח הלחימה בדרום סוריה - מפרסם דובר צה"ל תיעוד דרמטי של האירוע. החילוץ התבצע לבקשתה של ארצות הברית, קנדה ומדינות אירופיות נוספות, לנוכח הסכנה שנשקפה לחייהם של החברים בארגון.

 

מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ - חילוץ  מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות
(צילום: דובר צה"ל)

מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ - חילוץ  מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות
(צילום: דובר צה"ל)

מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ - חילוץ  מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות
(צילום: דובר צה"ל)

הפעילים הועברו על ידי ישראל באוטובוסים לשטח ירדן. בהודעה שמסר תחילה דובר צה"ל הובהר כי ישראל אינה מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסוריה כאחראי לכל הנעשה בשטחו.

 

מפקד מנהלת שכנות טובה, סגן-אלוף א', אמר כי "אין ספק כי היה מרגש לעמוד על גדר הגבול ולקלוט משפחות - בעיקר נשים וילדים - שעוברות בתחילה בחשש, אך כאשר מגיעות אל הגבול  - עיניהם נוצצות מאושר בידיעה כי קיבלו את חייהם בחזרה. שמח להיות קצין בצבא ובמדינה שמבצעות מבצע כזה ומביאות לידי ביטוי ערכים של אנושיות וחמלה. זוהי מהות עבודתנו וזהו רגע משמעותי מאין כמותו".

 

ישראל חילוץ מ סוריה ל ירדן קסדות לבנות הקסדות הלבנות גרמניה דיווח בילד ()
החילוץ מסוריה

סמל ארגון הקסדות הלבנות ()
סמל ארגון הקסדות הלבנות

הם הועברו קרקעית בחסות הלילה, באוטובוסים, מסוריה לישראל ומשם לירדן תחת אבטחה וליווי צה"לי. המהלך בוצע תחת מעטה חשאיות כדי לא לפגוע בחיי הפעילים הסורים ועל רקע הכיבוש הגולן הסורי בימים אלה מחדש על-ידי צבא אסד.

 

משם אמורים הפעילים להמשיך לאחת משלוש מדינות שהתחייבו בכתב לקלוט אותם: בריטניה, קנדה וגרמניה. חברי הארגון ישהו בירדן כשלושה חודשים טרם העברתם ולפי הדיווחים, אין לירדן כל מחויבות כלפיהם. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל קייאד אישר כי ירדן הסכימה לקבלת הפעילים כחלק ממהלך שנובע "מסיבות הומניטריות".

 

ארגון "הקסדות הלבנות" הוא ארגון "הגנה אזרחית" שהוקם בשנת 2013 על ידי כ-3,000 פעילים ומתנדבים סורים ששמו להם למטרה להציל ולסייע לאזרחים באזורים שבהם הייתה לחימה. פעילי הארגון הצילו יותר ממאה אלף אנשים מאז תחילת הלחימה, זאת לפי הצהרת דוברת מחלקת המדינה של ארה"ב.

 

אנשי "הקסדות הלבנות" בפעולה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשי "הקסדות הלבנות" בפעולה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ישראל חילוץ מ סוריה ל ירדן קסדות לבנות הקסדות הלבנות גרמניה דיווח בילד ()
הדיווח ב"בילד" הגרמני

הארגון נתמך על ידי בריטניה, הולנד, דנמרק, גרמניה, יפן וארה"ב כלכלית וגם באספקת ציוד ואימונים. במשך תקופה ארוכה מואשם הארגון על ידי אסד ותומכיו בקשרים עם ישראל והמערב, ראו בו כניסיון להתערבות בנעשה במדינה וכינו אותם "ארגון טרור", וייחסו לו פגיעות באזרחים סורים, כולל הרג אנשים. אנשי הארגון ספגו אבדות בנפש לאורך הלחימה, האירוע המוכר שבהם אירע ב-2016 כאשר חמישה מחבריו נהרגו כתוצאה מתקיפה רוסית על אחד ממרכזיהם בחלב.

 

העולם משבח את ישראל על הצלת "הקסדות הלבנות"

בעולם הגיבו לחילוץ  ושיבחו את ישראל על הפעולה. העיתון הגרמני "בילד" דיווח על המבצע לראשונה הלילה ופרסם תמונות של האוטובוסים שהובילו את הפעילים.

 

 

ב"בילד" דווח עוד כי 50 מאנשי הארגון שפונו על ידי ישראל לסוריה יקבלו מעמד של מבקשי מקלט בברלין. בעיתון נאמר כי שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר כי "הדבר האנושי שעלינו לעשות הוא לספק הגנה ומקלט לאנשים האמיצים הללו, וחלקם יקבלו זאת בגרמניה".

 

דובר מטעם משרד הפנים הגרמני אמר כי גרמניה תעניק מקלט לשמונה פעילי "הקסדות הלבנות" ובני משפחותיהם – לא ברור אם המספר הזה ישתווה לדיווח על מתן מקלט ל-50 אנשי הארגון.

 

גם בבריטניה שיבחו את החילוץ ושר החוץ החדש ג'רמי האנט צייץ: "חדשות נהדרות שאנו – בריטניה וחברותינו – שהשגנו את פינוי הקסדות הלבנות ומשפחותיהם. תודה לישראל ולירדן על פעולתכם המהירה לבקשתנו".

 

בהודעה מטעם משרד החוץ הקנדי נמסר כי הקסדות הלבנות "חזו בזוועות שבוצעו על ידי משטרו של אסד ותומכיו. חשנו חובה מוסרית עמוקה לאנשים האמיצים והבלתי אנוכיים הללו".

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי כתבה כי "800 חברי 'הקסדות הלבנות' ובני משפחותיהם חולצו מסוריה. חייהם היו בסכנה מיידית. האיחוד האירופי מכיר במאמציהן של ישראל, ירדן וכל האחרים שתרמו להעברתם למקום מבטחים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מתוך תיעוד החילוץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים