שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרופאים נדהמו: מה הסתתר באוזן של רני שמנע ממנו לשמוע

  אמו של רני שלו בן ה-4 לקחה אותו במשך שנתיים ללא מעט בדיקות שמיעה, אבל אף אחד לא הצליח לאתר את הבעיה שגרמה לו לירידה באיכות השמיעה וגם הדיבור. רופא אאג של מכבי שהסתכל לתוך האוזניים של הילד הופתע, כשגילה בשתי אוזניו זרעים ועלים שהיו שם במשך שנתיים. "מזל שהזרעים לא נבטו בתוך האוזן", אמר הרופא

  רני שלו בן הארבע מנתניה סבל בשנתיים האחרונות מירידה בשמיעה. למרות שעבר בדיקות רבות רק כעת התבררה הסיבה – שני זרעים שהיו מכוסים בשעווה שחורה, נכנסו לאוזן לפני כשנתיים, וכעת בזכות הערנות של הרופא ממכבי – רני חזר לשמוע כמו כל בני גילו.

   

  בשנתיים האחרונות הגיע רני לבדיקות שמיעה חוזרות. "הרגשתי שמשהו לא רגיל בשמיעה של רני וביקשתי לשלוח אותו לבדיקות", סיפרה אמו, יעל שלו. "יש לי ילדה גדולה ולרני יש אח תאום ובהשוואה אליהם רני התקשה יותר בשמיעה ובדיבור".

   

  האם המודאגת הלכה עם בנה לבדיקת שמיעה ושם נמצא שיש ירידה בשמיעה של רני. "הוא שומע רק מגובה של 45 דציבל. בעצם רק אם מישהו דיבר בקול רם הוא היה שומע. פעמים רבות הוא היה מסמן עם האצבע על האוזן ואומר: 'אמא אני לא שומע'", סיפרה.

   

  רני שלו ( )
  רני (משמאל) ואחיו התאום. הבדל מהותי בהתפתחות הדיבור

   

  "דיבר בצרחות או בלחישות"

  קשיי השמיעה גרמו גם לקשיים בדיבור – רני דיבר בקול גבוה מאוד או נמוך מאוד. "הוא היה מדבר בצרחות או בלחישות", סיפרה האם, "היינו אצל רופא אף אוזן גרון והוא אמר שיש הרבה מאוד שעווה ואולי יש נוזלים באוזניים וככה עברנו מבדיקת שמיעה אחת לאחרת ושום דבר לא השתנה", סיפרה יעל, "בגלל בעיית השמיעה הייתה לו בעיה לבטא כמה מהאותיות. הוא לא הצליח להגיד את השם שלו. במקום רני הוא היה אומר אני".

   

  בסופו של דבר הגיעה יעל לד"ר דורון שינדל, שבדק את הילד ומצא שיש כמות גדולה של שעווה באוזניים. הוא נתן להורים טיפול במי חמצן שטיפטפו לאוזן של רני מתוך כוונה שהטיפול יגרום להמסת השעווה. לאחר חודש חזרה יעל עם רני לרופא לאחר שהיא הבחינה שמי החמצן לא מחלחלים לתוך האוזן.

   

  "הרופא שראה שהטיפול לא עזר החליט לנסות להוציא את השעווה מתוך האוזן. ואז להפתעת כולנו יצא משהו עגול ושחור שבכלל לא נראה כמו שעווה", מתארת יעל,  "הוא עושה את אותו הדבר באוזן השנייה וקרה אותו הדבר".

   

  ילד בלע מגגנטים ( )
  עלים וזרעים שהסתתרו באוזניים

   

  הצוות הרפואי בדק את הממצאים, והתברר שמדובר בזרעים ובעלים שנכנסו לאוזן לפני כשנתיים. ככל הנראה כשרני שיחק, הוא תחב את העלים והזרעים לתוך האוזן ושם הם נשארו במשך כשנתיים וזה מה שגרם לו לקשיים בשמיעה – וכתוצאה מכך גם בדיבור.

   

  ד"ר שינדל, מומחה אף אוזן גרון של מכבי שירותי בריאות שטיפל בילד סיפר: "ניגשתי לרני הקטן והתחלנו לנהל שיחה. בזמן שהוא יושב על ברכי הוריו, התחלתי לנקות את האוזן וגיליתי עצם קשה שתקוע בתוך האוזן ועטוף שעווה שחורה. מכיוון שילדים נוהגים לאזן כשהם דוחפים דברים לאוזניים, מייד בדקתי מה קורה באוזן השנייה וגיליתי שגם שם תקוע זרע עטוף שעווה שחורה. המזל הגדול הוא שהאוזן היא איבר יבש יחסית שלא בא במגע עם מים ולחות, אחרת הזרעים יכלו לנבוט בתוכה".

   

  נטלי לבי יעקב, מנהלת מכון השמיעה בנתניה הוסיפה: "מדהים היה לראות את השיפור הדרמטי בשמיעה ובדיבור של רני מיד לאחר הוצאת הזרעים. מסתבר שהם ממש עמעמו את חדות ואיכות השמיעה, כך גם הדיבור", היא מסבירה.

   

  יעל מוסיפה ואומרת: "השיפור היה דרמטי. הוא פתאום התחיל לתקשר ולשמוע. כאילו פתאום בבת אחת הוא גדל בשנתיים. הוא התחיל לדבר כמו שצריך והוא לא צורח ומתקשה בשמיעה. מזל שלא צמח לו עץ בתוך האוזן".

   

  מהם סימני האזהרה לבעיות שמיעה בקרב ילדים?

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה הרופא מצא בתוך האוזן?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים