שתף קטע נבחר

ועדת השחרורים החליטה: יונתן היילו ישתחרר מהכלא עוד היום

הוועדה שהתכנסה בכלא רימונים החליטה על שחרורו המוקדם של היילו - שמונה שנים לאחר שהורשע בהריגת אדם שתקף אותו מינית. תחילה נגזרו עליו 20 שנות מאסר, אך עונשו קוצר ל-12 שנה. הדיון על שחרורו המוקדם לווה במאבק ציבורי ופוליטי ממושך

 

 

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט החליטה בצהריים (יום ב') לשחרר את יונתן היילו שהורשע בהריגה של אדם שתקף אותו מינית. עורך דינו אלון אייזנברג מסר כי הוא מברך על ההחלטה. הוועדה התכנסה בכלא רימונים.

 

עורך דינו של היילו, אלון אייזנברג, בירך על ההחלטה ואמר: "מפחיד לחשוב שאם הפרקליטות הייתה מנצחת, יונתן היה מרצה מאסר עולם. הלילה בחצות יונתן חוגג יום הולדת 30 ואני חושב שאין מתנה יותר מרגשת מלהחזיר לו את החופש שלו". 

היילו בבית המשפט (ארכיון) (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
היילו בבית המשפט (ארכיון)(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הפרקליטות לא התנגדה לשחרורו, ולכן הורו לשחררו ממאסר באופן מיידי. על היילו נגזרו תחילה 20 שנות מאסר לאחר שהורשע ברצח ירון איילין ב-2010 בנתניה. במהלך המשפט נטען כי הקורבן אנס את הנאשם פעמיים, ובשל כך קבעו אז השופטים כי מדובר באחריות מופחתת לרצח. 

אלון אייזנברג ()
עו"ד אלון אייזנברג
 

ב-2016 שינה בית המשפט העליון את ההרשעה לעבירה מופחתת של הריגה, וקיצר את העונש ל-12 שנות מאסר. בגזר הדין צוין אז כי בית המשפט קיבל את העובדה שהיילו חשש מהמנוח והיה אחוז שיתוק ופחד, וכי אלה נבעו מהיותו קורבן לאורך זמן למעשיו הקשים של איילין. השופטים קבעו אז כי היילו היה נתון במצוקה נפשית עקב התעללות חמורה ומתמשכת.

 

במהלך השנים נשמעו קריאות רבות לשחרורו המוקדם של היילו, ואף הוקם מטה מאבק שתמך בו. 

 

ההחלטה שלא להתנגד לשחרורו התקבלה באישורו של פרקליט המדינה שי ניצן. בוועדת השחרורים הקודמת הוצגה חוות דעת, שבה נמסר כי הוא לא השתלב בתוכניות טיפול ייעודיות. הפרקליטות שהתנגדה אז אמרה כי ככל שהיילו ישתתף בהליך משמעותי, היא תשקול את עמדתה מחדש. שבעה חודשים חלפו וחוות הדעת החדשה הציגה כי היילו השתלב בהליכים טיפוליים כך שמסוכנתו פחתה וכך נסללה הדרך להסרת ההתנגדות של המדינה.

 

בחודש נובמבר האחרון הודיע נשיא המדינה ראובן ריבלין כי החליט להקל בעונשו של היילו ולהמיר חלק ממאסרו בפועל למאסר על תנאי כך שיוכל לעמוד לפני ועדת השחרורים. הפרקליטות התנגדה וחודשיים מאוחר יותר החליטה הוועדה לדחות את בקשתו של היילו לקיצור העונש. בשנת 2016 חתמו 65 חברי כנסת על בקשת חנינה להיילו, מי שיזם את המכתב הוא ח"כ יואל חסון. את היילו מייצג עורך דין אלון אייזנברג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יונתן היילו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים