שתף קטע נבחר

האזעקות בצפון: שיגור מבצעי ראשון ל"קלע דוד"

קצת יותר משנה לאחר שמערכת "קלע דוד" הפכה למבצעית, שוגרו הבוקר שני מיירטים לעבר רקטות שנורו במסגרת הלחימה בסוריה. בכך רשמה המערכת שיגור מבצעי ראשון. אזעקות נשמעו ביישובים רבים ומטוסי קרב הוזנקו. איש לא נפגע ולא נגרם נזק

 

 

 

מערכת "קלע דוד" רשמה הבוקר (יום ב') היסטוריה בשיגור המבצעי הראשון כאשר שני מיירטים שוגרו לעבר רקטות שנורו במסגרת הלחימה בסוריה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק באירוע, שבמהלכו נשמעו אזעקות בצפון מהשעה 10:04 בבוקר. במהלך האירוע הוזנקו מטוסי קרב לצפון.  

 

מצה"ל נמסר כי האזעקות נשמעו כתוצאה מזיהוי שיגורים במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. בעקבות זאת שוגרו שני מיירטי "קלע דוד" אל רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל. הרקטות שוגרו בסוריה ונפלו בשטחה. עם זאת, המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם מסר שישראל הפילה מל"ט. 

 

זהו שימוש גלוי ראשון ב"קלע דוד" לצורך יירוט. בעבר נעזרו במערכת לסיוע ביירוטים יחד עם כיפת ברזל.

 

 

שיגור קלע דוד שרביט קסמים גולן רמת הגולן צפת ירוט (צילום: חן יעקבי)
שיגור "קלע דוד" לעבר הרקטות בסוריה(צילום: חן יעקבי)

שיגור פטריוט גולן רמת הגולן צפת ירוט ()

שיגור פטריוט גולן רמת הגולן צפת ירוט ()

שיגור טיל פטריוט בגולן (צילום: יוני לובלינר)
(צילום: יוני לובלינר)

 

 

משלחת רוסית רמת דרג בראשות שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והרמטכ"ל הרוסי גרסימוב תגיע היום לביקור בזק בישראל שיעסוק במצב בסוריה, והשניים ייפגשו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "ישראל תמשיך לפעול נגד כל ניסיון של איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בסוריה".

 

נתניהו ציין כי המשלחת הרוסית הגיעה לבקשתו של הנשיא פוטין. הוא אמר כי הוא צפוי לדון עימם בסוגיות אזוריות ובראשן המצב בסוריה. "אציג למשלחת הרוסית את העמדה שהצגתי בפני פוטין בביקורי האחרון. ישראל עומדת על כך שהסכמי ההפרדה בינה לבין סוריה יכובדו, כפי שכובדו במשך עשרות שנים עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה".


שיגור קלע דוד שרביט קסמים גולן רמת הגולן צפת ירוט ()

שיגור קלע דוד שרביט קסמים גולן רמת הגולן צפת ירוט (צילום: אדיר זאדה)
(צילום: אדיר זאדה)

אזעקות הופעלו הבוקר בצפת, בקצרין ובמועצות האזוריות מרום גליל, גליל עליון, במועצות ברמת הגולן ובמבואות החרמון. בקצרין הודיעו על חזרה לשגרה תוך חצי שעה מהישמע האזעקות, ועיריית צפת הודיעה כי המקלטים הציבוריים בעיר נפתחו כדי להרגיע את הציבור. מדובר ביוזמה מקומית, והנחיות פיקוד העורף לא השתנו, כולל קיום קייטנות.

 

מערכת "קלע דוד" (בעבר כונתה "שרביט קסמים"), שנכנסה לשירות מבצעי לפני שנה ושלושה חודשים, מיועדת ליירוט טילים בטווח הבינוני. מערכת כיפת ברזל מיועדת ליירט טילים לטווח הקצר, ואילו מערכת "חץ 3" מיועדת ליירוט טילים לטווח הרחוק. לצד אלה ממשיכות לפעול סוללות הפטריוט הוותיקות, שמיועדות להפיל מטוסי אויב מאוישים ובלתי מאוישים.

 

 

את מערכת "קלע דוד" מפתחות מערכת הביטחון ורפאל זה כעשור, במטרה להתמודד עם איומים כגון רקטות כבדות במטחים משולבים, בטווחים ובגבהים שונים, לצד מל"טים מתאבדים. בניגוד למערכת כיפת ברזל שמגינה על אזורים מסוימים,"קלע דוד" מספקת הגנה ארצית, ורכיביה יהיו ניידים כדי להבטיח את גמישותה המבצעית ושרידותה מול איומים ישירים עליה. 


לפני כשנה וחצי נבחנה הגרסה החדשה והמתקדמת של מערכת ההגנה "קלע דוד". במערכת הביטחון אמרו כי בניסוי שוגרו בשעתו כמה טילים מדויקים ממטוס של חיל האוויר מעל הים התיכון, ולאחר שזוהו שוגרו לכיוונם טילי היירוט מבסיס פלמחים שבמרכז הארץ. לפי מנהלת חומה במשרד הביטחון והקבלן הראשי של הפרויקט, רפא"ל, הניסוי הסתיים בהצלחה מלאה, וכלל המטרות שדימו אויב יורטו באוויר, בגובה רב והרחק מישראל. 

 

הטילים שאותם יירטה המערכת דימו טילי אויב גדולים ומדויקים במשקל של מאות ק"ג חומר נפץ לכל ראש קרב. גרסה ראשונה של מערכת "שרביט קסמים" כבר נמסרה לחיל האוויר, שבשנה הקרובה עשוי להכריז על מבצעיותה. "שרביט קסמים" מיועדת להשלים את ההגנה האווירית על ישראל, בין כיפת ברזל לרקטות קצרות ובינוניות טווח, לבין הטילים הכבדים וארוכי הטווח שעימם יתמודדו מערכת חץ 2 וחץ 3. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיגור "קלע דוד" הבוקר בצפון
מומלצים