שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למי אסור להשתמש בעדשות מגע? מדריך מלא למשתמש
  הן חוללו מהפכה בחייהם של מיליונים ברחבי העולם שנפטרו מהמשקפיים. אבל מנגד, טיפול לא נכון בעדשות עלול לגרום לזיהומים חמורים ונזקים בלתי הפיכים לעין עד כדי צורך בהשתלת קרנית. איך לבחור עדשות, האם מותר לישון איתן ומאיזה גיל מותר להשתמש בהן?

   

  למיליונים ברחבי העולם קשה לחשוב על חיים ללא עדשות מגע: מאז המצאתן של העדשות המודרניות בשנות התשעים, הצליחו קצרי ורחקי רואי לצאת מהמסגרת ולהיפטר מהמשקפיים, לפחות למרבית שעות היממה. אבל שימוש לא נכון בעדשות עלול לגרום לנזקים חמורים מאוד.

   

  איזה בדיקות צריך לעשות לפני שמתחילים להשתמש בעדשות?

  יש לבצע בדיקות עיניים מלאות כדי לברר את בריאות פני שטח העין, לוודא שאין דלקת בריסים, לשלול יובש בעין או מחלות אחרות שעלולות להיות בעייתיות למרכיבי עדשות מגע. עדשות עלולות להיות הדוקות או רפויות מדי על הקרנית ולגרום לבעיות. כמו כן, לפני התאמת העדשה יש לבדוק את המספר השונה מזה של המשקפיים.

   

  לנקות את העדשות בנוזל מיוחד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לנקות את העדשות בנוזל מיוחד (צילום: shutterstock)

   

  למי אסור להשתמש בעדשות?

  שימוש בעדשות הוא בעייתי אצל אלה הסובלים מעיניים יבשות, חולי סוכרת, אנשים הסובלים ממחלות על פני שטח העין, וגם בילדים קטנים המתקשים למלא אחר הכללים.

   

  מאיזה גיל ילדים רשאים להשתמש בעדשות?

  ניתן להשתמש בעדשות בכל גיל, בתנאי שהמטופל אחראי ונקי. אין מגבלת גיל תחתונה, ולרוב מקובל שכבר מגיל 11-12 ילדים מסוגלים למלא אחר ההנחיות לשימוש נכון בעדשות מגע.

   

  האם עדשות מגע מתאימות לכל מספר?

  כיום קיים מגוון גדול של עדשות מגע המתאים לתיקון סוגים שונים של הפרעות ראייה, ממספרים נמוכים ועד לגבוהים ביותר, גם בקרניות מעוותות מאוד.

   

  כמה זמן אפשר להישאר עם העדשות בעין?

  שינה עם עדשות מגע אינה מומלצת, גם אם מדובר בעדשות שקיבלו אישור לכך. מחקרים הראו אחוזים גבוהים יותר של זיהומים אצל אנשים שהרכיבו עדשות מגע וישנו עמן בלילה.

   

  כל כמה זמן צריך לנקות עדשות מגע?

  את העדשות יש לנקות מדי יום בכל פעם שמסירים את העדשה. יש לשטוף ידיים היטב, להסיר את העדשה, לנקות אותה באמצעות חומר הניקוי ולהקפיד על הוראות השימוש באופן קפדני. לאחר הניקוי יש להניח את העדשה במיכל נקי, ומידי חודש להחליפו.

   

  מתי אסור להרכיב על העיניים עדשות?

  בכל פעם בה יש תחושת אי נוחות בעין, אודם, כאב או צריבה יש להסיר מיד את העדשות ולגשת לבדיקת עיניים כדי לוודא שאין התפתחות זיהום.

   

  מותר להיכנס עם העדשות למקלחת, לים?

  עם עדשות מגע אסור להתרחץ, אסור להיכנס לבריכה, לים, למעיינות, לאגמים, למקווה ולכל מקור מים. אין לשטוף את העדשות במי ברז, או במים מורתחים או מינרליים. לעדשות מגע מותר לבוא במגע רק עם נוזל הדמעות שלנו, ועם חומרי הניקוי הייעודיים עבורן.

   

  האם מותר לטפטף טיפות עיניים כאשר יש יובש בעת הרכבת העדשות?

  מותר להזליף תחליפי דמעות ללא חומר משמר על עיניים שבהם מורכבות עדשות מגע. חשוב לזכור שהחומר המשמר בטיפות יחד עם טראומה שגורמת העדשה עלולה להיות בעייתית לעיניים.

   

  ייעוץ מקצועי: פרופ' דוד צדוק, מנהל מחלקת העיניים בביה"ח שערי צדק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים