שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקלף בידיהם של נתניהו ואיזנקוט: האיום הישראלי נקלט במוסקבה
  הגעתם הבהולה של שר החוץ לברוב והרמטכ"ל הרוסי מעידה כי פוטין מבין שישראל תמשיך בהתנגדות פעילה להתבססות של איראן ושלוחותיה בסוריה. נשיא רוסיה עדיין לא מוכן להתחייב לכך, אבל לנתניהו ואיזנקוט יש, כך נראה, שפן בכובע. פרשנות

   

  גדי איזנקוט, אביגדור ליברמן, בינימין נתניהו וסרגיי לברוב (צילום: חיים צח / לע
  איזנקוט, ליברמן, נתניהו לברוב וגרסימוב בתל אביב(צילום: חיים צח / לע"מ)

  הגעתה של המשלחת הרוסית בדרג הכמעט בכיר ביותר לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט מעידה על כך שההסכמות שאליהן הגיעו נתניהו ופוטין - וגם טראמפ ופוטין - היו עקרוניות בלבד ורחוקות מליישב את רוב הפרטים בנוגע לעתיד סוריה ורמת הגולן שעודם שנויים במחלוקת. מה שפתוח עדיין במישור האסטרטגי הוא דרישת ישראל למנוע את השהייה וההתבססות האיראנית בסוריה בטווח הארוך. נושא נוסף הוא הסדרי הביטחון הנחוצים בדחיפות, כיוון שצבא אסד התחיל היום את השלב האחרון של ההשתלטות על רמת הגולן הסורית, גם באזור הסמוך לקוניטרה, הנמצאת בגבול האזור המפורז עם ישראל. 

   

  העובדה שאין הסכמות מפורטות ביחס לגולן היא המטרידה ביותר את ישראל, ולכן לאחרונה הגביר צה"ל את פעילותו, הן באזור הרמה והן בעומק סוריה. המטרה: להבהיר לרוסים ולאסד שכל עוד לא תושג הסכמה מפורטת בעניין הגולן, והסכמה עקרונית של רוסיה וסוריה להרחקת האיראנים בעתיד היותר רחוק - ישראל תמשיך להפריע לאסד להשתלט על הרמה ותגיב בחומרה על כל הפרה של הסכם הפרדת הכוחות מ-1974.

   

  החמור ביותר מבחינת ישראל היא העובדה שיחידות צבא סוריה המתקדמות כרגע לעבר קוניטרה ולעבר אזורים אחרים בצפון הגולן הסורי, כוללות בתוכן מיליציות שיעיות הנאמנות לאיראן, בהן חיזבאללה ומספר מצומצם של אנשי משמרות המהפכה האיראניים. זאת בניגוד מפורש להבטחות שנתן פוטין לנתניהו וכנראה גם לנשיא טראמפ בפגישתם בהלסינקי.

  טיל טילים בליסטי SS-21 קרקע קרקע סוריה יירוט (צילום: ויקיפדיה)
  טילי ה-SS-21 ששוגרו מסוריה(צילום: ויקיפדיה)

  שריפה במעבר הגבול קוניטרה (צילום: רויטרס)
  הקרבות סמוך למעבר הגבול קוניטרה(צילום: רויטרס)
   

   

   

  דיוויזיה 4 הסורית כוללת בתוכה אנשי מיליציות שיעים מעיראק ומאפגניסטן וגם חיזבאללה, לבושים במדים של צבא אסד, ומוטמעים בין שורותיו. עובדה זו אינה נסתרת מעיני המודיעין הישראלי וזו כנראה הייתה הסיבה לטלפון של נתניהו לפוטין לפני כמה ימים, ואולי אפילו לירי של טילי קלע דוד לעבר טילים סוריים שנורו ממערב למזרח.

   

  הטילים הסוריים מדגם SS-21, שהם בעלי ראש קרב במשקל חצי טון ומדויקים יחסית, היו מכוונים ככל הנראה למובלעת דעאש במשולש הגבולות בין ישראל ירדן וסוריה, אבל לפי כיוון וזווית הירי נדמה היה שהם עומדים ליפול בשטח ישראל. מפקד גדוד קלע דוד החליט ליירט אותם. הוא לא רצה להסתכן בהתפוצצות טיל כה כבד בשטח ישראל. אבל אפשר בהחלט להניח שהוא קיבל אישור יירוט ללא שום בעיות, גם מפני שבישראל הייתה הערכה שהסורים ינסו לנקום על התקיפה באזור חמה אתמול, שיוחסה לישראל על ידי התקשורת והסורים.

   

  סיבה נוספת יכולה להיות שלישראל היה חשוב להבהיר פעם נוספת שהיא לא תרשה לסורים לחרוג כמלוא הנימה מהסכמי הפרדת הכוחות מ-74', וגם מההבטחות הרוסיות הטריות שלפיהן כוחות איראניים או מיליציות הפועלות בשליחות טהרן לא ייכנסו לרמת הגולן. ההבטחה הרוסית נועדה להבטיח שישראל לא תפריע לאסד להשתלט על רמת הגולן ועל דרום סוריה בגבול עם ירדן, אבל, כפי שנוכחו בישראל, הסורים מרמים, וישראל לא מתכוונת לעבור על זה בשתיקה.

  גדי איזנקוט, אביגדור ליברמן, בינימין נתניהו וסרגיי לברוב (צילום: חיים צח / לע
  (צילום: חיים צח / לע"מ)
   

  ישראל גם דורשת שמורדים סורים מארגון אבירי הגולן יורשו להישאר בשטח המפורז שבין הגבול הישראלי לגבול הסורי ברמת הגולן, אבל רק כארגון אזרחי. כאמור, התברר בירושלים ובמטכ"ל בתל אביב שהאיראנים כנראה מצפצפים על ההבטחות הרוסיות ואסד מאפשר להם להיטמע בתוך צבאו. לפיכך ניתן להעריך שישראל הודיעה שהיא לא תיתן לאסד להמשיך להשתלט על רמת הגולן, וזה מה שהבהיל את שר החוץ הרוסי לברוב ואת הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב לתל אביב היום.

   

  ישראל דורשת, למעשה, לא רק יישום מחדש של הסכם הפרדת הכוחות מ-1974, אלא גם החזרת כוחות האו"ם שברחו מהאזור כשהתחילה המרידה נגד אסד ברמת הגולן, וחשוב מכך, היא מתעקשת על ערובות והוכחות בשטח שייקבעו בהסכם מפורט וימנעו התקרבות של מיליציות שיעיות הפועלות בחסות איראן ושל אנשי משמרות המהפכה לגבול הישראלי מעבר ל-80 או 100 ק"מ (לא סופי).

   

  בנוסף, ישראל דורשת עקרונית ומעשית שלא יהיו טילים איראניים בסוריה, וגם לא מערכות נ"מ – בעיקר טילים נגד מטוסים – שיסכנו את חופש הפעולה האווירי של ישראל מעל סוריה, לבנון וכמובן בשמי ישראל. לכן, ישראל דורשת את הוצאת כל הנוכחות הצבאית האיראנית מכל שטחה של סוריה ולא רק ממרחק של כמה עשרות קילומטרים מהגבול עם ישראל.

   

  פוטין לא מוכן להתחייב

  אבל זה לא הכול - לישראל כרגע יש קלף ביד: נכונותה להסכים לכך שאסד יפרוש מחדש את שלטונו בכל רחבי סוריה, ברמת הגולן ואחר כך גם בכל רחבי המדינה. זאת בתנאי שהאיראנים לא יישארו בסוריה ולהתבסס בה צבאית למשך זמן רב.

   

  לישראל יש גם דרישה שהאיראנים לא יורשו לשלוט באמצעות המיליציות העיראקיות הנאמנות להם על מעברי הגבול בין עיראק לסוריה, שיאפשרו להם להחזיק במסדרון יבשתי מטהרן דרך עיראק, לסוריה, ומשם ללבנון. במיוחד חשוב לישראל שהאיראנים ושלוחיהם לא ישלטו בעיר האסטרטגית אבו אל כמאל (בוכמל) שנמצאת על הפרת, ולמעשה שולטת על מעבר הגבול העיקרי בין עיראק לסוריה ועל הכביש הראשי המוליך לדמשק.

  דונלד טראמפ ולדימיר פוטין (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  פוטין לא היה מוכן להתחייב על כך לנתניהו בפגישתם האחרונה במוסקבה וגם לא היה מוכן להבטיח את זה לטראמפ. נשיא ארה"ב כנראה לא כל כך הבין את הטריק הרוסי כשנאמר לו שגם רוסיה שואפת לסלק את איראן מסוריה, אבל כרגע זה לא מעשי.

   

  ישראל רוצה לקבל כבר עכשיו - לפני שהיא מאבדת את הקלף שלה מול אסד ברמת הגולן - הבטחה עקרונית מסוריה ומהרוסים שהאיראנים לא יורשו להתבסס בסוריה, וגם ייצאו מהמאחז שלהם בבוכמל ולא יקיימו מסדרון יבשתי שיאפשר להם לא רק לתספק את חיזבאללה, אלא גם להקים בעצמם חזית עצמאית נגד ישראל יחד עם המיליציות הנאמנות להם ועם חיזבאללה על אדמת סוריה.

   

  הגעתם המבוהלת-משהו של שר החוץ הרוסי לברוב ושל הרמטכ"ל גרסימוב מעידה שהאיום הישראלי נקלט היטב במוסקבה. זאת, כי לפוטין חשוב ביותר לאפשר לאסד לפרוש את שלטונו בכל סוריה כדי שאפשר יהיה להגיע להסדרה פוליטית שתסיים את מלחמת האזרחים, ומאחר שאסד והמשטר הסורי עצמו מעוניינים להשתלט על הגולן ועל דרום-מערב סוריה עד הגבול עם ירדן ועד הגבול עם ישראל כאקט סמלי המעיד על ניצחונם במלחמת האזרחים.

   

  ישראל, כלומר נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט, ינסו לנצל את הקלף הזה עד תום כדי להגיע להסכמות מפורטות בכתב שיחייבו את כל הצדדים וימנעו מצב דוגמת זה שבדרום לבנון אחרי מלחמת לבנון השנייה, כאשר חיזבאללה הפר את ההסכמים שממשלת לבנון חתמה עליהם והתבסס חמוש בכפרים הסמוכים לגבול. את זה מדינת ישראל רוצה למנוע ועל זה, ככל הנראה, מתנהלות השיחות עם הרוסים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים