שתף קטע נבחר

דרמה בצפון: פטריוט הפיל מטוס סורי שחדר לישראל

שני טילי פטריוט שוגרו לעבר מטוס סוחוי שהמריא מבסיס T-4, שמשמש גם כוחות איראניים, וחדר כשני ק"מ לשטח ישראל. המטוס נפל בשטח סוריה. דובר צה"ל: "בימים האחרונים הזהירה ישראל את הסורים בכמה שפות". זהו היירוט השני של מטוס אויב ב-33 השנים האחרונות. גורם סורי: טייס אחד נהרג והשני נעדר

 

מטוס קרב סורי מ סוריה סוחוי טפט יירוט פטריוט ()
מטוסי קרב מסוג סוחוי
  

דרמה בצפון: יממה לאחר השיגור המבצעי הראשון של שרביט קסמים, שוגרו שני טילי פטריוט והפילו מטוס קרב סורי. אזעקה נשמעה בצהריים (יום ג') מעט אחרי השעה 13:30 ברמת הגולן ובעמק הירדן. באותו הזמן דיווחו תושבים על שני שיגורים מהאזור. בהמשך הודיע צה"ל כי היו אלה שני טילי פטריוט ששוגרו לעבר מטוס "סוחוי" סורי. על פי צה"ל, המטוס, ככל הנראה סוחוי 24, היה במעקב ויורט אחרי שחדר לעומק של כשני קילומטרים לשטח ישראל. על פי רשת "סקיי ניוז" בערבית, המטוס נפל בשטח סוריה באזור הירמוכ. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי אחד הטייסים, עומראן מרעי, נהרג וגורלו של הטייס השני לא ידוע והוא מוגדר נעדר.

 

 

דובר צה"ל מסר לאחר מכן כי חלק מהאירוע עדיין מתוחקר: "בימים האחרונים יש עלייה בעצימות הלחימה בסוריה ובהתקרבות שלה לגבול עם ישראל. אנו ברמת מוכנות גבוהה מאוד של גילוי ויירוט כדי לאתר פעילות חריגה שמאיימת על שטחנו, וערוכים גם לאירועי ירי קרקעי ואווירי. במהלך היום זיהינו פעילות אווירית רבה במרחב קונייטרה ובדרום הרמה, והעברנו מסרים בימים האחרונים בכמה צירים ובכמה שפות לגבי האינטרסים הביטחוניים של ישראל, ולפיהם לא נסבול הפרות של הפסקת האש מ-1974.

 

"זיהינו היום מטוס קרב שממריא משדה התעופה T4 (בסיס שהותקף כמה פעמים על ידי ישראל ומשמש גם כוחות איראניים, י"ז) במהירות לעבר מדינת ישראל וחוצה כשני ק"מ לשטחנו. מערכת הפטריוט שיגרה שני טילים לעבר המטרה. המטוס נפל בשטח סוריה. ככל הנראה המטוס היה בודד. האירוע הסתיים ומאז לא מכירים אירועים נוספים. ידענו שהמטוס סורי. במהלך היום בוצע שימוש במנגנון התיאום עם הרוסים".

 

על פי סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק", מקור צבאי סורי טען שהמטוס כלל לא נכנס לשטח האווירי הישראלי, אלא נפגע כשהיה מעל אדמת סוריה. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם הודיע כי "אנו מאשרים שהמטוס נפל, לא ידוע מה עלה בגורל הצוות". 

 

גורם צבאי שצוטט בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית אישר את הפלת המטוס ואמר: "האויב הישראלי מאשר את תמיכתו בארגוני הטרור ופגע באחד ממטוסי הקרב שלנו, אשר ביצע תקיפות בריכוזי הטרור באזור ואדי הירמוכ ובשמי סוריה". זו הפעם השנייה שבה מופל מטוס קרב סורי ב-33 השנים האחרונות. התקרית הקודמת התרחשה בספטמבר 2014

מטוס קרב סורי (צילום: AFP)
מטוס קרב סורי בגולן. הבוקר, שעות לפני התקרית(צילום: AFP)

 

 

 

שיגור מ צפת אזעקה צבע אדום ב גולן צפון (צילום: שמעון אלבז)
שני השיגורים, היום(צילום: שמעון אלבז)
 
שיגור מ צפת אזעקה צבע אדום ב גולן צפון ()

שיגור מ צפת אזעקה צבע אדום ב גולן צפון כטב
(צילום: נוי גולן)

המועצה האזורית גולן הודיעה לתושבים: "בהמשך לאזעקות בגולן, לא זוהו נפילות. ניתן לצאת ממרחבים מוגנים ולחזור לשגרה. האזעקה הופעלה עקב יירוט". בצפת, שם לא נשמעה אזעקה, הודיעה העירייה לתושבים כי מערכת הנ"מ הנמצאת בקרבת העיר הופעלה, והשגרה בעיר נמשכת כרגיל.

 

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" שהקבינט המדיני-ביטחוני יאשר ביום ראשון תוכנית ענק להתחמשות צה"ל, שעיקרה הגנה על העורף מפני התקפות טילים. עלות המהלך 30 מיליארד שקלים, ולמעשה מדובר בתוכנית הגדולה אי פעם בתולדות צה"ל ומערכת הביטחון.

 

משך התוכנית הרב־שנתית הוא עשר שנים, והיא צפויה להתחיל ב־2019 ולהימשך עד לסוף 2028. היא נועדה לאפשר הקצאת משאבים בהיקף גדול להתעצמות צה"ל, מיגון העורף כולו מצפון המדינה ועד לדרומה, עיבוי מערך הטילים של צה"ל ופיתוח ורכישת אמצעי הגנה משוכללים. בין היתר היא נועדה לאפשר גם פיתוח מערכות חדשניות נוספות על אלו הקיימות כיום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים