שתף קטע נבחר

ניסוי מוצלח במערכות חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל

משרד הביטחון הודיע כי במסגרת תוכנית העבודה השנתית הסתיים בצהריים ניסוי לבדיקת המערך הקרקעי של מערכות ההגנה הרב-שכבתית. רק השבוע נרשם השיגור המבצעי הראשון של שרביט קסמים

בצהריים (יום ד') הסתיים בהצלחה ניסוי פיתוח שתוכנן מראש לבדיקת המערך הקרקעי של מערכות ההגנה הרב-שכבתית מפני טילים (כיפת ברזל, שרביט קסמים, חץ 2 וחץ 3). ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי נערך במסגרת תוכנית העבודה השנתית של מנהלת חומה במפא''ת.

 

"מנהלת חומה תמשיך בפיתוח מערכות הנשק לצורך התמודדות מול האיומים המתפתחים בזירה לטובת הגנה מיטבית של מדינת ישראל", נמסר בהודעת משרד הביטחון.

ניסוי קודם של חץ 3 (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון) (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
ניסוי קודם של חץ 3(צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

 

שלשום נרשם השיגור המבצעי הראשון של שרביט קסמים, או בשמו הרשמי "קלע דוד", כששני מיירטים שוגרו רקטות סוריות שנורו לישראל. המערכת, שהוכרזה כמבצעית לפני כשנה, מיועדת להתמודד עם איומים משמעותיים כגון רקטות כבדות וטילים בליסטיים בשכבה שבין כיפת ברזל (פצמ"רים, קסאמים וגראדים) לבין "חץ 2" ו"חץ 3" (טילים ארוכי טווח, בעיקר מאיראן, שנעים מחוץ לאטמוספירה).

 

לפי הערכות ראשוניות, כבר בימים הקרובים יידעו במערכת הביטחון לשים את האצבע על הסיבה לכך שניסיון היירוט כשל, ולפחות אחד משני הטילים הסורים שנורו, מסוג SS-21, נפל קילומטר בלבד מהגבול עם ישראל.

 

ככל הנראה הכשל נעוץ בסיבה טכנולוגית ולא אנושית, כלומר – לא של מפעילי המערכת בחיל האוויר, שקיבלו החלטה סבירה לשגר את שני הטילים מאתרם הקבוע שבצפון. "קלע דוד" אינה ניידת כמו כיפת ברזל, אלא נייחת ועם כיסוי ארצי, בדומה למערכת החץ. לא מן הנמנע שדווקא ההחלטה להשמיד את אחד הטילים המיירטים בעודו באוויר, ליד הכינרת, תתברר כשגויה שכן בדיעבד ניתן היה להמשיך את מעופו עד לפגיעה אפשרית במטרה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון
ניסוי במערכת שרביט קסמים
צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון
מומלצים