שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל בודק אם טיל ששוגר מסוריה נפל במימי הכינרת
  אזעקה נשמעה בדרום הגולן, זה היום השלישי ברצף. בצה"ל אמרו כי זוהה שיגור מסוריה לשטח ישראל, כנראה במסגרת הלחימה בין צבא אסד לדאעש - ובהמשך התקבלו דיווחים כי הטיל נפל בכינרת. נאסר לטוס בגולן בגובה מעל 1,500 מטר, כדי להקטין אפשרות פגיעת טילים ישראליים בכלי טיס

   

   

  זליגת ירי - הישר לכינרת? לאחר יומיים של שיגורים בצפון של שרביט קסמים ופטריוט, נשמעה גם היום (ד') אזעקה בדרום רמת הגולן. בתחילה דווח כי לא היו נפילות, אבל לאחר מכן אמרו בצה"ל כי זוהה שיגור לעבר שטח מדינת ישראל וככל הנראה מדובר בזליגת ירי כתוצאה מהלחימה הפנימית בסוריה. בהמשך נבדק חשד כי הטיל ששוגר מסוריה, במסגרת אותה לחימה פנימית, נפל במימי הכינרת.

   

  מציל חוף גופרה, ראדה חסדיה, סיפר ל-ynet: "אחרי ששמעתי כמה בומים, ראיתי נפילה בתוך המים. לא ראיתי מה אבל ראיתי את הפיזור של המים". לבקשת המשטרה, הרוחצים יצאו מהמים. "אנשים לא ממש נבהלו אבל שאלו, הבינו מה קורה כאן", הוסיף.

   

  גולשים סיפרו למנהל חוף גופרה בכינרת כי ראו חפץ נופל למים, ובעקבות זאת החלה המשטרה לסרוק במרחב. "היו שני פיצוצים וראינו גל של אנשים יוצא מהמים", סיפרה תושבת עכו ששהתה בחוף. "שמענו פיצוץ חזק עם הדף חזק בתוך המים". במשטרה מסרו כי החלו סריקות במים ועל רצועת החוף לאיתור ממצאים, אך עד כה לא נמצא דבר. בנוסף, לא דווח על נפגעים או על נזק.

   

   
  הסריקות אחרי הטיל ששוגר מסוריה (צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
  הסריקות בכינרת(צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
   
  הסריקות אחרי הטיל ששוגר מסוריה (צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
  הסריקות באזור חוף גופרה(צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
  הסריקות אחרי הטיל ששוגר מסוריה (צילום: אחיה ראב
  (צילום: אחיה ראב"ד)

  הסריקות אחרי הטיל ששוגר מסוריה (צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)
  (צילום: דוברות המועצה האזורית עמק הירדן)

  ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, הביע דאגה נוכח העובדה שאזעקות כלל לא נשמעו באזור: "אנחנו מוטרדים ושואלים שאלות ומקווים שצה"ל יספק לנו את התשובות. זו זליגה משמעותית שמצטרפת לאירועים של הימים האחרונים, ומה שמטריד זו העובדה שלא נשמעו באזור הזה אזעקות, לא היו יירוטים ולא התראות".

   

  שלשום הופעלה לראשונה מערכת שרביט קסמים ("קלע דוד") ולא הצליחה ליירט את הטילים שלעברם שוגרה, ואחרי שאתמול הופל מטוס סוחוי 22 סורי על ידי טיל פטריוט. היום נשמעה האזעקה מעט אחרי השעה 17:00, בעיקר ביישובי דרום הגולן. מדובר באזור הסמוך למשולש הגבולות, שם מתחוללת לחימה עזה בין צבא אסד לדאעש.

   

  זה גם אותו האזור שבו אירעו שתי התקריות ביומיים האחרונים - הירי לעבר טילי SS-21 והפלת הסוחוי הסורי. המועצה האזורית גולן מסרה כי האזעקה הופעלה בעקבות הלחימה הפנימית בסוריה. לאחר שעה קלה, לאחר שלא אותרו נפילות, הודיעו על חזרה לשגרה.

   

  בעקבות המתיחות בצפון שהגיעה אתמול לשיאה עם יירוטו של המטוס הסורי שחדר לשטח ישראל, השטח האווירי ברמת הגולן ממזרח לנהר הירדן, נאסר מהצהריים לטיסות מעל לגובה של 1,500 מטרים. ההגבלה נועדה להקטין אפשרות לפגיעה בכלי טייס, בעיקר מטוסי ריסוס, שייפגעו מטילים ישראליים במקרה שיופעלו מערכות ההגנה מפני טילים או מטוסי אויב.

  יירוט מטוס קרב סורי סוחוי ()
  שברי מטוס הקרב הסורי

  יירוט מטוס קרב סורי סוחוי ()

  שלשום נמסר מצה"ל כי האזעקות נשמעו כתוצאה מזיהוי שיגורים במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. בעקבות זאת שוגרו שני מיירטי שרביט קסמים אל רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל. הרקטות שוגרו בסוריה ונפלו בשטחה. היה זה שימוש גלוי ראשון בשרביט קסמים לצורך יירוט. בעבר נעזרו במערכת לסיוע ביירוטים יחד עם כיפת ברזל.

   

  יממה לאחר השיגור המבצעי הראשון של שרביט קסמים, שוגרו שני טילי פטריוט והפילו מטוס קרב סורי. אזעקה נשמעה בצהריים 13:30 ברמת הגולן ובעמק הירדן. באותו הזמן דיווחו תושבים על שני שיגורים מהאזור. בהמשך הודיע צה"ל כי היו אלה שני טילי פטריוט ששוגרו לעבר מטוס "סוחוי" סורי.

   

  על פי צה"ל, המטוס, סוחוי 22, היה במעקב ויורט אחרי שחדר לעומק של כשני קילומטרים לשטח ישראל. המטוס נפל בשטח סוריה באזור הירמוך. דאעש פרסם היום את תמונת הטייס שנהרג ואת תמונות שברי המטוס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות מועצה אזורית עמק הירדן
  החיפושים בכינרת
  צילום: דוברות מועצה אזורית עמק הירדן
  מומלצים