שתף קטע נבחר

180 אנשי רוח נגד נתניהו: "בטל את חוק הלאום ותקן את חוק הפונדקאות"

החותמים קראו לראש הממשלה לבטל את חוק הלאום ולתקן את חוק הפונדקאות, שלדבריהם "מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים שנקטה ממשלת ישראל ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית"

 

 

 

כ-180 סופרים, משוררים, מחזאים, תסריטאים ואנשי ספרות פרסמו הערב (שבת) גילוי דעת חריף שבו הם קוראים לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ולחברי הכנסת, לבטל את חוק הלאום ולתקן את חוק הפונדקאות שמפלה את קהילת הלהט"ב. "אנו מבקשים להביע בפניך את הזעזוע הגדול וטלטלת הלב הפוקדים אותנו, למול החוקים האחרונים שקיבלה כנסת ישראל בהנהגתך", כתבו אנשי הרוח.

 

בין החותמים על העצומה, שתורגמה גם לאנגלית ולערבית: עמוס עוז, דויד גרוסמן, א.ב. יהושע, חנה אזולאי-הספרי, הלית ישורון, סביון ליברכט, עדנה מזי"א, הלל מיטלפונקט, אגי משעול, אשכול נבו, רוני סומק, אורלי קסטל-בלום, יהודית קציר, אתגר קרת, אלון חילו, סמדר שיר, צרויה שלו, נעה ידלין, אליעז כהן, שמי זרחין, יעל דיין, שמעון בוזגלו, נוית בראל ופרופ' אריאל הירשפלד. את גילוי הדעת יזם והניע הסופר אילן שיינפלד, אב לתאומים שנולדו בתהליך פונדקאות בהודו, המתגורר בקיבוץ תובל שבגליל העליון.

 

לרשימת החותמים המלאה - לחצו כאן

 

א
עמוס עוז וא.ב יהושע(מכון ון ליר)
 

מחאת הקהילה הגאה תל אביב (צילום: רויטרס)
מחאת הלהט"ב(צילום: רויטרס)

 

"חוק הלאום, לפיו מדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים בלבד, מתיר באופן מפורש אפליה גזעית ודתית, מבטל את הערבית כשפה רשמית לצד העברית, אינו מזכיר דמוקרטיה כיסוד המשטר ואינו מזכיר שוויון כערך יסוד", כותבים החותמים. "ככזה, חוק הלאום מנוגד להגדרתה של המדינה כמדינה דמוקרטית, וסותר את מגילת העצמאות שעל בסיסה הוקמה המדינה - שני דברים שאין לאף כנסת זכות לעשות. כן קיבלה הכנסת את התיקון לחוק לנשיאת עוברים, תוך שהיא מדירה ממנו זוגות ויחידים חד-מיניים".

 

אנשי הרוח מוחים על כך ש"שני חוקים אלה מדירים מן החברה הישראלית את הערבים, הנוצרים והמוסלמים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים, ופוגעים בזכות להורות של בני קהילת הלהט"ב. הם מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים, שנקטה ממשלת ישראל בראשותך, ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית, ובהם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, החולים והקשישים, ניצולי השואה והנכים, הנשים החד-הוריות, עולי אתיופיה, ועוד".

 

"במשך שנות שלטונכם כרסמתם בהתמדה ביסודות המדינה שלנו", מאשימים החותמים. "פגעתם ביחסי ישראל ויהדות ארה"ב ודרדרתם לעוני ולתנאי קיום קשים אוכלוסיות שלמות. במעשיכם אלה פגעתם בחברה הישראלית פגיעה קשה. אך הפגיעה האנושה מכול היא בערכי השוויון והערבות ההדדית, עליהם מושתתת החברה הישראלית, ומהם היא שואבת את כוחה".

מחאת הקהילה הגאה באר שבע (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אילן שיינפלד (צילום: מולי נעים)
אילן שיינפלד(צילום: מולי נעים)

"לא יעלה על הדעת שישראל תעמוד בפני רצונו של אדם להיות הורה"

אנשי הרוח תובעים מנתניהו במכתב "את ביטולו המיידי של חוק הלאום שיוצר שסע בין החברה הישראלית לבין יהדות ארה"ב, מפלה את הערבים, הדרוזים והבדואים, ופוגע בדו-קיום של הרוב היהודי בישראל עם המיעוטים בה, ואת היענותך המידית לתביעה לשוויון של בני ובנות הקהילה הלהט"בית. לא עולה על הדעת כי מדינת ישראל תעמוד בפני רצונו הטבעי של אדם להיות להורה ולהקים משפחה בישראל".

 

החותמים סיימו את גילוי הדעת בכך שאמרו כי "ישנן עבירות שהן עניינו של בית המשפט. אך ישנם חטאים שנוגעים בלב קיומו של העם היהודי ושל מולדתו, והם עניינם של אנשי הרוח ושל משפט ההיסטוריה".

 

"גילוי הדעת שניסחתי כורך במכוון וביודעין את ההתנגדות לחוק הלאום ולתיקון לחוק לנשיאת עוברים", אמר היוזם, אילן שיינפלד. "בעיניי, הקהילה הלהט"בית, במאבקה חוצה הגבולות והמגזרים, הזוכה לתמיכה חסרת תקדים מכל שכבות הציבור בישראל, הציתה מאבק שהוא הרבה יותר גדול מחוק הפונדקאות עצמו. זהו המאבק לשוויון זכויות ולערבות הדדית בישראל. למאבק זה שותפים כל המגזרים המוחלשים והמודרים בחברה הישראלית, ובהם חברי וחברות הקהילה הלהט"בית וכל מי שנפגעו מחוק הלאום".

 

א.ב יהושע, שחתם על העצומה, אמר ל-ynet כי חוק הלאום הוא מיותר ומזיק. "מה היה צריך את המהומה הזאת?", הוא שואל. "למה להתחיל לעצבן את כל העולם? עכשיו פתאום מגלים שמקפחים את הדרוזים. יש גם בדואים ונוצרים ערבים בצבא. זו מין גחמה חסרת כל מובן".

 

יהושע הוסיף כי החוק עלול לפגוע ביהודי התפוצות. "מה בדיוק דוחפים עכשיו את המילה 'יהודי' לכל מקום? ההצהרה הזאת מכריחה אנשים כמו שרים בממשלת בריטניה להגיד שהם גם כן שייכים ללאום היהודי. אתה בעצם אומר לגויים שהם שייכים ללאום יהודי, לא למדינות שבהן הם נמצאים. הייתם מקבלים מישהו שאומר שהוא רוצה להיות שר הביטחון אבל הוא בכלל שייך ללאום אחר? כל אחד מפרש את היהדות שלו כפי שהוא מפרש אותה – לאומי, דתי או תרבותי. תנו להם את החופש הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, gettyimages
עמוס עוז ודויד גרוסמן
צילום: שאול גולן, gettyimages
מומלצים