שתף קטע נבחר

אמריקנים יורשו לקרוא איך להדפיס אקדח בבית

מסעות ירי רצחניים? תאונות נשק קטלניות? כל זה לא שכנע את ממשל טראמפ, ומ-1 באוגוסט תינתן לאמריקנים גישה למדריכי אינטרנט המפרטים כיצד לייצר בבית "אקדח רפאים" במדפסת תלת-מימד – בלי מספר סידורי ובלי פיקוח. החשש: טרוריסטים יעברו ללא קושי את גלאי המתכות

עשרות חברי קונגרס אמריקנים דורשים מממשל טראמפ להסביר את ההסכם שגובש באחרונה ושבמסגרתו תותר הפצת מדריכים כתובים המפרטים כיצד להשתמש במדפסות תלת-מימד כדי לייצר אקדחים שיהיה קל מאוד להסתיר ושיהיה כמעט בלתי אפשרי לפקח עליהם.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

חנות לכלי נשק בארה"ב. "מכה ניצחת ללובי נגד הנשק" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
חנות לכלי נשק בארה"ב. "מכה ניצחת ללובי נגד הנשק"(צילום: gettyimages)
אחרי קרב משפטי ארוך הגיע בחודש שעבר הממשל להסכם בעניין עם קודי ווילסון, תושב טקסס שהוא פעיל בולט למען הזכות לשאת נשק. ווילסון הצליח לשכנע את בית המשפט שהתיקון השני לחוקה האמריקנית, המעגן את הזכות של אמריקנים להחזיק בבעלותם כלי נשק, צריך להיחשב ככזה המעגן גם את הזכות של אדם לייצר נשק בביתו – ללא פיקוח של הרשויות. כלי נשק שכאלה אינם נושאים מספר סידורי המקל את הפיקוח עליהם.

 

ב-2013: הגיעו עם אקדח מודפס עד לרה"מ נתניהו

 

עשרות דמוקרטים החברים בסנאט ובבית הנבחרים האמריקני גינו את ההסדר ודורשים ממשל טראמפ להסביר מדוע הסכים לו, ודאי וודאי בהתחשב במסעות הירי הרצחניים ותאונות הירי הרבות שממשיכים לפקוד את ארה"ב ולגבות את חייהם של מאות בני אדם מדי שנה.

ווילסון גם יפוצה ב-40 אלף דולר. אקדח למכירה בארה"ב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ווילסון גם יפוצה ב-40 אלף דולר. אקדח למכירה בארה"ב(צילום: gettyimages)

ההסכם בין מחלקת המדינה, האחראית על ייצוא נשק אמריקני, לבין ארגונו של ווילסון גובש ב-29 ביוני, אבל הוא נחשף רק בשבוע שעבר, אחרי שארגונים הדורשים להחמיר את הפיקוח על הנשק דרשו לפרסמו. לפי ההסכם, לכל אדם בארה"ב יותר לקבל גישה למידע טכני הקשור לייצור נשק במדפסות תלת-מימד, ויותר לו גם לדון במידע הזה או לשכפל אותו.

 

"קרן התיקון השני", התומכת בתביעה שהגיש ווילסון, התגאתה בהשגת ההסדר ומסרה כי מדובר ב"מכה ניצחת ללובי הפועל להחמרת הפיקוח על הנשק". אם לא די בכך, ווילסון גם יקבל פיצויים בסך 40 אלף דולר.

מדפסת תלת-מימד. עשה זאת בעצמך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מדפסת תלת-מימד. עשה זאת בעצמך(צילום: EPA)

ארגון למען הפצת כלי נשק שבראשו עומד ווילסון מזמין את כל המעוניינים להוריד מאתרו מדריך לייצור "אקדחי רפאים" החל מ-1 באוגוסט, אז "יחל רשמית העידן של אקדחים הניתנים להורדה מהאינטרנט". פירוש הדבר שכל אדם שיש ברשותו מדפסת תלת-מימד – מכשיר שעלותו כ-2,000 דולר ושיכול לבנות חפצים ועצמים כמעט בכל צורה – יהיה מסוגל החל מהשבוע הבא לייצר בבית אקדחים, וייצור כל אחד מהם יעלה לו כמה מאות דולרים בלבד.

 

מומחי אבטחה חוששים שהאקדחים, שייוצרו מפלסטיק, לא יהיו ניתנים לזיהוי על-ידי גלאי מתכות כמו אלה שמוצבים בבניינים ציבוריים ובנמלי תעופה. התומכים בזכות לשאת נשק ובייצור האקדחים האלה טוענים מנגד כי האקדחים יכללו בהכרח חלקי מתכת, ואומרים שבלעדי חלקים שכאלה יהיה בלתי אפשרי לסמוך על אותם אקדחים – והם אף עלולים להתפוצץ בפניו של המשתמש.

מנחמים אחרי עוד טבח בארה"ב, הפעם בבית ספר בפלורידה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנחמים אחרי עוד טבח בארה"ב, הפעם בבית ספר בפלורידה(צילום: EPA)

חמישה סנאטורים, כולם דמוקרטים, מתחו ביקורת קשה על ההסכם וכינו אותו "מדהים" ו"מעורר תמיהה". במכתב גלוי שפרסמו הם דרשו שהממשל יספק הסבר בכתב לקו המחשבה שהנחה אותו. "ההסדר יאפשר לפרסם את המדריכים האלה באינטרנט ולהפיצם ללא הגבלה לכל אדם – בכלל זה פושעים וטרוריסטים – הן כאן בארה"ב והן בחו"ל", כתבו הסנאטורים.

 

42 צירים דמוקרטים בבית הנבחרים האמריקני כתבו כי החלטת הממשל רק תגביר את מגפת מסעות הירי ברחבי ארה"ב: "אקדחי הרפאים, כפי שהם מכונים, אינם נושאים מספר סידורי מבית היצרן, ואפשר לייצר אותם בעזרת חומרי פלסטיק שאי אפשר לזהותם בעמדות בידוק בעזרת גלאי מתכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ. הממשל נדרש להסברים
צילום: רויטרס
מומלצים