שתף קטע נבחר

ראש אכ"א נגד אפליית נשים: "אף מפקד לא יחמיר על דעת עצמו בענייני לבוש"

בעקבות תלונות רבות של חיילות שטענו כי הן מודרות בצבא, פרסם ראש אגף כוח האדם איגרת מיוחדת, שבה אסר על מפקדים להחמיר על דעת עצמם בכללי ההופעה והלבוש. "מצופה מהמפקדים למצוא את שביל הזהב שיאפשר שירות מכבד לכל החיילים"

ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, הפיץ היום (א') איגרת מיוחדת בעקבות שורה של מקרים בתקופה האחרונה, שבהם ננקטו צעדים שפורשו כהדרת חיילות משרתות. באיגרת שהופצה לכלל מפקדי צה"ל, פעל ראש אכ"א לעצירת התופעה. בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי לוחמות בגדוד המעורב "ברדלס" קיבלו פקודה לצאת מהבריכה במהלך נופש צבאי בכפר הנופש אשקלון "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים".

 


 ראש אכ
אלמוז. "אף מפקד אינו רשאי להחליט על דעת עצמו להחמיר בפקודות או להקל בהן"(צילום: עידו ארז)
 

 

האיגרת נכתבה "בעקבות כמה דיווחים על מספר מקרים שבהם החליטו מפקדים להחמיר בכללי ההופעה והלבוש הקבועים בפקודות, למשל בדרך של הטלת איסור על חיילות ללבוש חולצה לבנה או הטלת איסור על לבישת בגד ים בשטחי הבריכה. החמרות אלה עומדות בניגוד לפקודות הצבא ולמדיניות, פוגעות שלא לצורך בקבוצות רחבות מבין המשרתים ואינן עולות בקנה אחד עם אחריותם של המפקדים בצה"ל".

 

"אף מפקד אנו רשאי להחליט על דעת עצמו להחמיר בנוגע לפקודות או להקל בהן", הבהיר אלוף אלמוז. "הפקודות בנושא ההופעה, הלבוש והשירות המשותף הן פקודות מחייבות ויש לפעול לפיהן ככתבן וכלשונן. בצה"ל משרתים טובי המפקדים ומצופה מהם למצוא את שביל הזהב שיאפשר שירות מכבד לכל החיילים שתחת פיקודם. על המפקדים לגלות מעורבות בנעשה ביחידתם, לרדת לפרטים, לנקוט גישה פעילה ודומיננטית ולהציג עמדה פיקודית חדה וברורה מבלי לסטות מהפקודות, בלי להקל או להחמיר".

איגרת הדרת נשים ממוטי אלמוז ()
 

האיגרת של ראש אכ"א הופצה על רקע תלונות רבות שקיבצו הפורום החילוני ושדולת הנשים בישראל מחיילות שמשרתות בכל רחבי צה"ל. החיילות התלוננו על מקרים שבהם הרגישו כי הן מופלות בהתנהלות הצבא, בעיקר מול חיילים דתיים וההתחשבות בהם. התלונות הגיעו בעיקר בעקבות יישום פקודת השירות המשותף המעודכנת, שיזם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ושזכתה להתנגדויות גם במגזר הדתי וגם בקרב פעילים חילוניים.

 

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא מרגליות, בירכה על האיגרת: "טוב שראש אכ"א מבהיר שהמקרים שבהם דרשו מחיילות להתלבש ב'צניעות' חורגים מפקודות הצבא. ההבהרה של ראש אכ"א חייבת להיות מתורגמת להכשרה ברורה בנוגע למותר והאסור לפי פקודות הצבא, שאותה יעברו כל חייל וחיילת. הצבא צריך לייצר מנגנון נגיש וברור לבירור תלונות של חיילות וחיילים מהשטח ולהעניש בדין משמעתי מפקדים שחורגים מהפקודות".

 

כאמור, בשבוע שעבר נחשף כי לפני כארבעה שבועות התבקשו חיילות לצאת מהבריכה באשקלון במהלך נופש שארך חמישה ימים, ופרטיו הגיעו לקו החם לחיילות שמפעילה שדולת הנשים בישראל. צה"ל מסר בתגובה כי באותה עת שהה בכפר הנופש גדוד הכשרה שכלל חיילים דתיים, ויש לכבד את אמונתם. 

 

האירוע התקיים בנופש שכל לוחם ולוחמת בצה"ל זכאים לו פעם בשנה, וחיילות וחיילי הגדוד החלו אותו בתום תעסוקה מבצעית בחברון. "התגייסנו בנובמבר 2016, ומהטירונות ועד היום אנחנו עושים כמעט הכול ביחד, הבנים והבנות", סיפרה ש', אחת החיילות בגדוד. "במהלך הנופש כל הזמן היינו בלוח זמנים עמוס שכלל הרצאות, סיורים בארץ ועוד, וסוף סוף קיבלנו קצת זמן חופשי להיכנס לבריכה". לדבריה, כחמש דקות לאחר שנכנסו לבריכה, בנים ובנות, הודיעו המצילים לחיילות כי עליהן לצאת באופן מיידי מהבריכה, בהוראת רס"ר הגדוד, מאחר שמדובר ב"זמן מגדרי".

 

"שאלנו איפה פרסמו את הזמנים האלה והם אמרו שלא פרסמו אותם", המשיכה ש'. "יצאנו מהבריכה ולאחר מכן, בשעה 18:00, היא נסגרה. יום לאחר מכן הדבר חזר על עצמו. הגענו לבריכה בתום יום עמוס, אחרי כחצי שעה אמרו לבנות לצאת ולאחר מכן היא נסגרה, כך שבעצם לא הייתה לנו אפשרות ליהנות ממנה. שבוע לפני כן הוקפצנו לחברון והיינו מאוד צריכות את ההתאווררות הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז
צילום: אבי מועלם
מומלצים