שתף קטע נבחר

איך זה לחיות בחוֹר: המדינה ש-NYT עשה ממנה צחוק

"ניו יורק טיימס" פרסם כתבה על גיאנה ובה תיאר אותה כ"שממה מוקפת מים" שתושביה מוכי עוני, איידס והתאבדויות ושילדיה שטים לביה"ס בקאנו. אומת הטוויטר המקומית יצאה למלחמה, חמושה בגיפים משעשעים במיוחד: "אבא קנה לי חמור! מחכה כבר להגר לפני שאני נדבקת ב-HIV ומתאבדת"

כתב ה"ניו יורק טיימס" קליפורד קראוס הצליח בימים האחרונים להוציא משלוותה מדינה שלמה – והפך למושא ללעג בקרב תושביה. ב-20 ביולי פרסם קראוס בעיתון כתבה על מדינת גיאנה שבדרום אמריקה, ותיאר אותה כמדינה חבולה, מושחתת ונחשלת – תוך שהוא מגדיר אותה "שְׁמָמָה מוקפת מים". תושבי גיאנה החליטו שלא לשתוק – ופתחו בטוויטר בקמפיין תגובה תחת ההשטאג #LifeInTheWateryWilderness, כלומר "החיים בשממה מוקפת המים".

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

גיאנה לועגת לניו יורק טיימס (צילום: טוויטר)
הגולשת סופי לועגת לכתבה של קראוס: "חוזרים לעבודה אחרי החגים בשממה מוקפת המים"(צילום: טוויטר)

גיאנה לועגת לניו יורק טיימס (צילום: טוויטר)
כשגונבים לך את הקאנו(צילום: טוויטר)

מפה גיאנה דרום אמריקה ()
קראוס כתב את המאמר לניו יורק טיימס על רקע גילוי מרבצי נפט אדירים לחופי גיאנה, מרבצים העשויים להפוך אותה למרכז נפט עולמי ולהעשיר מאוד את קופתה. בכתבה הוא מעלה את השאלה אם גיאנה ערוכה להתמודד עם העושר הזה.

 

"גיאנה היא שממה מוקפת מים שיש בה רק שלושה כבישים מהירים סלולים", דיווח לקוראיו. "יש רק כמה דרכי עפר בין הכפרים השוכנים לאורך נהרות המתפתלים דרך יערות הגשם. ילדים באזורים מבודדים נוסעים לבית הספר בסירות קאנו ומשחקים עירומים בחום הלח". בכתבה מתוארים גם השחיתות הציבורית, הסחר בסמים, התאבדויות ושיעורי HIV גבוהים.

 

הגולשת קרינה בקמפיין התגובה: "שכנעתי את אבא שלי לקנות לי חמור ליום ההולדת. הסוף לצעידה בדרכי עפר!" 

 

"כשאתה לא יכול להרשות לעצמך קאנו והטרמפ שלך לעבודה מחר מנסה לברוח" 

 
הכתבה קוממה רבים בגיאנה, והם טענו כי קראוס פגע בכבודם של העם ושל המדינה מבלי שיכיר אותם מספיק. תחת ההשטאג שיצרו הם שיתפו סיפורים מומצאים לחלוטין על חייהם – כאלה התואמים את התיאור הדמיוני-לכאורה של קרוס. "שכנעתי את אבא שלי לקנות לי חמור ליום ההולדת – הסוף לצעידה בדרכי עפר!", כתבה הגולשת קרינה. הגולשת "שיב" לעגה לקראוס: "צריך להיות אידיוט מסוג מיוחד כדי להעליב מדינה שלמה. למדתי את זה אחרי שטבעתי בקאנו שלי והרגתי את עצמי עם איידס. לא רוצה לאכזב אתכם, אבל גם הדרך לגן עדן לא הייתה סלולה".
 

קאסי כתבה: "אני כבר לא יכולה לחכות לסיים את הלימודים ולהגר לפני שאני נדבקת ב-HIV ומתאבדת". קישה הוסיפה: "מה שטוב בחיים בשממה מוקפת המים הוא שתמיד היה לי תירוץ טוב למה לא הכנתי שיעורי בית. מה קרה לשיעורי הבית שלך? מצטערת המורה, נאלצתי ללבוש אותם היום, לא היו לי בגדים". הגולשת שרה השיבה בעקיצה לארה"ב על רקע פרשת הפרדתם של ילדי המהגרים: "יש פה רק שלושה כבישים מהירים סלולים, אבל אין פה ילדים כלואים בכלובים".

 

"תיעוד: כתב הניו יורק טיימס מראיין אנשים בשביל הכתבה שלו"

 
גיאנה שוכנת בצפון-מזרחה של יבשת דרום אמריקה, והיא גובלת בברזיל, ונצואלה, סורינם והאוקיינוס האטלנטי. היא יצאה לעצמאות ב-1966 והיא המדינה היחידה ביבשת שדוברת אנגלית. בגיאנה חיים קצת יותר מ-770 אלף בני אדם. תוחלת החיים הממוצעת בה היא 68.6 (165 בעולם), ושיעור נשאי ה-HIV בה הוא 1.6% (מהגבוהים בעולם – מקום 32).
 
בכתבה שפרסם קראוס הוא מסביר שקידוחים שנערכו לחופי גיאנה חשפו מאגרי נפט אדירים שעשויים להניב הכנסות של 20 מיליארד דולר מדי שנה עד לסוף העשור הבא. על רקע זה הוא מציג את גיאנה כמדינה לא מפותחת שקשה היה לצפות שתהפוך לזירה הלוהטת הבאה של קידוחי הנפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טוויטר
גיאנה לועגת ל ניו יורק טיימס
צילום: טוויטר
מומלצים